Polskie Radio
Section05

historia Polski

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu. Archiwalne nagrania poetki [POSŁUCHAJ]

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 13 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura polska literatura poezja HISTORIA

Wydarzenie, które wstrząsnęło Polską. 20 lat temu opublikowano "listę Wildsteina"

1 lutego 2005 roku do internetu trafiła tzw. lista Wildsteina, czyli spis nazwisk i sygnatur z katalogu osobowego Instytutu Pamięci Narodowej. Zbiór zawiera około 240 tysięcy imion i nazwisk osób, które były źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL – zarówno świadomych agentów, jak i osób niezwerbowanych.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein lustracja służba bezpieczeństwa

Jerzy Sebastian Lubomirski. Bohater, który podniósł rękę na króla

358 lat temu zmarł Jerzy Sebastian Lubomirski - wybitny dowódca, hetman polny koronny, bohater z czasów potopu szwedzkiego, a także człowiek, który za pieniądze obcych dworów prowadził wojnę z polskim królem. - Z całą pewnością była to postać niejednoznaczna, ale na pewno nie tak ciemna, jak można by wnosić - oceniał w audycji Polskiego Radia postać magnata prof. Henryk Wisner.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA potop szwedzki Rzeczpospolita Stefan Czarniecki

Obchody 100. rocznicy urodzin prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Senacie RP

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Andrzeja Stelmachowskiego Kancelaria Senatu, wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, zorganizowała w Senacie konferencję jemu poświęconą. Jego współpracownicy, uczniowie i naukowcy mówili o różnych obliczach Andrzeja Stelmachowskiego – działacza, polityka, naukowca, prawnika, opiekuna Polonii. Senackie spotkanie poprzedziła uroczysta prezentacja wyemitowanego przez Pocztę Polską znaczka z reprodukcją olejnego portretu marszałka Senatu I kadencji.
Zobacz więcej na temat:  Senat Polonia Polacy za granicą Andrzej Stelmachowski

Stanisław Dygat: na co dzień nie pamiętam, że jestem literatem

– Wiem, że jest wielu pisarzy, dla których życie jest pretekstem, by o życiu pisać. Ja zaś biorę w życiu bardzo bezpośredni udział i nie czuję się pisarzem na co dzień – mówił Stanisław Dygat w radiowym wywiadzie w 1970 roku. Autor "Jeziora Bodeńskiego" często gościł na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Dygat Kalina Jędrusik PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki proza jezioro opowiadanie

Wacław Jędrzejewicz. Polityk, historyk, niepodległościowiec

Był oficerem polskiego wywiadu, współorganizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w okresie międzywojennym pełnił funkcję ministra. Wsławił się również jako założyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce - jednej z najważniejszych polonijnych placówek naukowych. 29 stycznia 1893 roku urodził się prof. Wacław Jędrzejewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Wacław Jędrzejewicz Dwudziestolecie międzywojenne I wojna światowa Historia - ludzie II wojna światowa Józef Piłsudski Legiony emigracja Stany Zjednoczone wojna polsko-bolszewicka

Znów piszą o "polskim obozie". Tym razem w USA

W związku z obchodami rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w zagranicznych mediach znów pojawiło się określenie "polski obóz". MSZ zareagowało w sprawie publikacji we Włoszech i Hiszpanii. Zapewne nie bez reakcji pozostanie użycie tego terminu w amerykańskim "New York Post".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz media dziennikarstwo Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Ameryka

Pahiatua czyli "Mała Polska" w Nowej Zelandii. Wystawa "Druga ojczyzna" w Muzeum Azji i Pacyfiku

W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie można oglądać wystawę fotograficzną „Druga ojczyzna. 80. rocznica przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii”. 31 października 1944 roku do portu Wellington w Nowej Zelandii wpłynął okręt z grupą polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, doświadczonych sowieckimi wywózkami. Było ich 733. Na antypodach miały mieszkać do końca wojny. Większość została na całe życie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia Polacy za granicą II wojna światowa Muzeum Azji i Pacyfiku

KL Auschwitz-Birkenau. Niemiecki obóz zagłady oczami dziecka

Bogdan Bartnikowski ps. "Mały" był uczestnikiem powstania warszawskiego. W wieku dwunastu lat trafił do KL Auschwitz-Birkenau. Jest jednym z niewielu żyjących więźniów obozu, autorem książki pt. "Dzieciństwo w pasiakach". - Pierwsze spojrzenie z progu wagonu i zobaczyłem druty kolczaste, a na nich lampy elektryczne. Poza tym dachy parterowych baraków - wspomina. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Auschwitz Powstanie Warszawskie Michał Wójcik