Polskie Radio
Section05

historia Polski

Madagaskar i ambicje kolonialne II RP. Zobacz infografikę

Polaków pozbawionych swojego państwa ominął trwający przez cały XIX wiek wyścig o kolonie. Nie oznacza to jednak, że nie marzyli o własnych posiadłościach zamorskich. Odzyskanie niepodległości rozbudziło te nadzieje. Cała para poszła w gwizdek - na drodze kolonialnych starań stanął brak pieniędzy, dyplomatyczny opór i wybuch II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne kolonie infografika historia Madagaskar Afryka II RP

Belgia: piwo na cześć generała Maczka. Na etykiecie podobizna i biało-czerwone barwy

Uroczystości 80.rocznicy wyzwolenia spod okupacji niemieckiej przeniosły się do holenderskiej Bredy, gdzie jest pochowany generał Stanisław Maczek. Dowodzona przez niego I Dywizja Pancerna jesienią 1944 roku wyzwalała belgijskie i holenderskie miasta. Przed miesiącem hołd oddawała mu Belgia. Jej obywatele są wdzięczni za wyzwolenie, a okazują to na wiele sposobów.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek Belgia II wojna światowa

Afera żyradowska. Upadek fabryki i miasta

- Można mówić o tym, jak wielkich kwot ta sprawa dotyczyła, losu ile osób, czyli ludności miasta Żyrardów, zlokalizowanego między Łodzią a Warszawą, które w zasadzie było miastem jednej fabryki. Kiedy coś działo się z Zakładami żyrardowskimi, których ta afera dotyczyła, to źle działo się też w samym mieście - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Łazor, historyk.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żyrardów Dwudziestolecie międzywojenne

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Adam Prażmowski. "Owocowanie bakteryj", "kiełkowanie jądraków" i inne tajemnice mikroświata

Nie dysponował wielkimi funduszami na badania i eksperymenty, czasami nie miał nawet odpowiedniej aparatury. Był jednak przepełniony niezłomną pasją badawczą. Konsekwentnie dążył do poznania i rozpowszechniania wiedzy naukowej, nawet jeśli na jego odkrycia kręcili nosem starzy profesorowie przyzwyczajeni do dawnych hipotez.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA badania NAUKA bakterie rośliny rośliny strączkowe zboże rolnictwo

Stanisław Hejmowski - adwokat poznańskiego Czerwca '56. "Nadawał ton rozprawom"

Mecenas Stanisław Hejmowski to prawdziwa legenda adwokatury w Polsce. To on nadawał główny ton obronie w procesach po strajkach w czerwcu 1956 roku w Poznaniu. Przez swoją niezłomność stał się wrogiem komunistycznych władz. Jego postać przybliżali w Dwójce dr Piotr Grzelczak, dr Marcin Jurek i dr Rafał Kościański.
Zobacz więcej na temat:  Czerwiec 1956 Stanisław Hejmowski Wacław Holewiński komunizm Dwójka Piotr Grzelczak Marcin Jurek Rafał Kościański

Jan Czochralski. Fan metalu, który wyprzedził swoją epokę o dziesięciolecia

- To był człowiek o nieprawdopodobnej zdolności tworzenia w sferze techniki. Jego zainteresowanie najrozmaitszymi technologiami dawało efekty zupełnie niebywałe - tak o wybitnym polskim naukowcu i wynalazcy mówił w audycji Polskiego Radia publicysta i historyk techniki Stefan Bratkowski. Dziś mija 139 lat od jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II RP II wojna światowa PRL Jan Czochralski wynalazcy

Jak ks. Jerzy Popiełuszko stał się duszpasterzem warszawskich hutników

- Nie znalazłem żadnego konkretnego dokumentu na ten temat. Jak zdążyłem się jednak zorientować, ks. Jerzy Popiełuszko wszystko co czynił konsultował przynajmniej z ks. proboszczem Teofilem Boguckim, który był hierarchą Kościoła - mówił w Dwójce dr Tadeusz Ruzikowski, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Jerzy Popiełuszko Solidarność Dwójka Instytut Pamięci Narodowej PRL Tadeusz Ruzikowski Huta Warszawa

Pistolet ostatniego żołnierza podziemia trafił na muzealną wystawę

Należał do ostatniego żołnierza niezłomnego, teraz trafił na muzealną wystawę. Mowa o pistolecie sierżanta Józefa Franczaka "Lalusia". Dokładnie 61 lat temu zginął on w walce z funkcjonariuszami komunistycznej bezpieki. Odnalezioną rok temu broń zaprezentowano na wystawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. To węgierski pistolet FEG 37, kalibru 7,65 milimetra.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR

"Vivat Carolus Gustavus Rex". Co zrobił, a czego nie zrobił Janusz Radziwiłł w 1655 roku

"Niech diabeł wyklnie mi duszę, jeślim się kiedy o to znosił dawniej" - pisał hetman Janusz Radziwiłł do swojego stryjecznego brata Bogusława po rozpoczęciu rozmów ze Szwedami latem 1655 roku. Już wówczas nieprzychylni zarzucali mu zdradę i przygotowywanie antykrólewskiego spisku. Jaką w rzeczywistości rolę odegrał Janusz Radziwiłł w czasie potopu szwedzkiego?
Zobacz więcej na temat:  Janusz Radziwiłł potop szwedzki Litwa Henryk Sienkiewicz zdrada Moskwa