Polskie Radio
Section05

historia Polski

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: dziś powstańcy są na pierwszym planie, warto ich posłuchać

- Oni mówią rzeczy wyjątkowe - że warto być czułym na innego człowieka, przyjacielskim, tolerancyjnym, że warto mieć szacunek do drugiego człowieka - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski w audycji "Sygnały dnia", która - z uwagi na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego - została nagrana w muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa Jan Ołdakowski

Powstanie warszawskie 80 lat później. Jak dziś je postrzegamy?

- Bardzo często podczas rozmów o powstaniu warszawskim wydaje się, że o tym wątku naszej historii powiedziano już wszystko. (...) Nie do końca; jest cały czas mnóstwo historii, wątków i tematów społecznych, które zasługują na to, by o nich opowiedzieć - podkreśla Sebastian Pawlina, współautor książki "Przetrwać '44". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Powstanie Warszawskie społeczeństwo Warszawa Sebastian Pawlina

Amerykanie oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego

Podczas obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce oddali hołd bohaterom tamtych dni. W towarzystwie weteranów - pani Ireny Krajewskiej i prof. Leszka Żukowskiego - oraz amerykańskich oficerów mjra Andrew Chena i mjra Kelly'ego Keene'a - odbyli symboliczną wycieczkę po Warszawie, upamiętniającą bohaterskie zmagania powstańców. Wideo z tego wydarzenia uwieczniło ich wzruszające przemówienia, podkreślające znaczenie odwagi i poświęcenia polskich bohaterów dla dzisiejszych pokoleń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Mark Brzezinski 1944

RONA - Rosjanie w niemieckich mundurach tłumią Powstanie Warszawskie

RONA, czyli brygada rosyjskich kolaborantów na niemieckim żołdzie, to, podobnie jak pułk SS Oskara Dirlewangera złożony w większości z kryminalistów, jednostka, która w czasie tłumienia Powstania Warszawskiego wsławiła się największą brutalnością. Rosjanie spod znaku swastyki od narażania życia w walce preferowali gwałty, morderstwa i grabieże.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa zbrodnie wojenne Bronisław Kamiński Rosja ZSRR III Rzesza

Obcokrajowcy w powstaniu warszawskim. Od nigeryjskiego jazzmana po niemieckich dezerterów

- Warszawa była owładnięta ideą wolnościową. Ten ogromny entuzjazm, którym żyła polska stolica i którego doświadczali warszawiacy przez pierwsze dni powstania, udzielał się wszystkim, którzy byli wtedy w Warszawie - tłumaczył w audycji Polskiego Radia przyczyny udziału obcokrajowców w powstaniu warszawskim historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie 1944 Warszawa II wojna światowa

Pluj-zupa, mąka z trawy i fałszywy królik, czyli co się jadło w czasie powstania warszawskiego

Choć przed 1 sierpnia robiono zapasy żywności, nikt nie był przygotowany na to, że powstanie będzie trwać aż 63 dni. Zaspokojenie głodu było z czasem coraz większym wyzwaniem. W końcu zaczęto jeść to, czego w innych okolicznościach nikt nie wziąłby do ust.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie HISTORIA kulinaria jedzenie kuchnia II wojna światowa 1944 gotowanie zupy zapasy okupacja niemiecka

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 37. rocznica śmierci Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

80. rocznica wydania rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie

Dziś osiemdziesiąta rocznica popołudniowej narady w mieszkaniu przy ulicy Pańskiej 67, podczas której generał Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz rozpoczynający powstanie warszawskie. W 1954 roku, w głośnym wywiadzie udzielonym Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, dowódca Armii Krajowej tłumaczył, dlaczego wtedy zdecydował się podjąć decyzję o rozpoczęciu walk w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Tadeusz Bór-Komorowski II wojna światowa

Jaką rolę odgrywa historia? "Wielu badaczy uważa, że powinna służyć wspólnocie" [WIDEO]

Historia to nauka, w której nie da się przeprowadzić eksperymentów, żeby zbadać dany problem. Dlatego też historycy w swoich badaniach uzależnieni są od źródeł, jakie pozostały po danych okresach. Ich zadaniem jest ustalenie za ich pomocą najbardziej obiektywnej prawdy. Jest jednak także drugi sposób spojrzenia na historię jako element wspólnototwórczy. O podejściu do historii i jej znaczeniu dyskutowali w Programie 2 Polskiego Radia prof. Rafał Wnuk i dr hab. Dobrochna Kałwa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Nowak Rafał Wnuk Dobrochna Kałwa

NASZ WYWIAD "Ojciec ani słowa nie mówił o powstaniu". Posłuchaj rozmowy z synem Tadeusza Bora-Komorowskiego

- W przeddzień wybuchu powstania ojciec przyszedł do mamy i powiedział: "Zakup trochę mleka dla małego, bo jutro wszystko się zaczyna i potrwa kilka dni" - mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl Adam Komorowski, syn komendanta głównego AK Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Tadeusz Bór-Komorowski Armia Krajowa emigracja NASZ WYWIAD

Janusz Kusociński. Symbol sukcesów sportowych Polski

– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, a to tylko część imponującej statystyki "Kusego", który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, również dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka HISTORIA II wojna światowa SPORT pkol/pierwsze medale olimpiada igrzyska olimpijskie Paryż 2024

Harcerstwo kiedyś i dziś w kontekście powstania warszawskiego

Wiele postaci z powstania 1944 roku na trwałe zapisało się w historii. Są wśród nich także kobiety - sanitariuszki, łączniczki, te, które walczyły na pierwszej linii frontu. W audycji przypomnieliśmy jednak harcerki powstania warszawskiego, o których zapomniała historia. Przy okazji zastanowiliśmy się również, jak wygląda współczesne harcerstwo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Wilk harcerstwo Powstanie Warszawskie Maria Paszyńska

O Powstaniu Warszawskim na Słowacji. Inicjatywy Ambasady RP w Bratysławie

Słowacja też w tym roku obchodzi 80 rocznicę największego antyniemieckiego zrywu podczas wojny, Słowackiego Powstania Narodowego, które wybuchło pod koniec sierpnia 1944 roku. Sami Słowacy przyznają, że właśnie z powodu tego, jak ważną (choć również kontrowersyjną) rolę odgrywa to wydarzenie w ich pamięci, bardzo niewiele wiedzą o przebiegającym niemal równolegle Powstaniu Warszawskim. M.in. dzięki aktywności Ambasady RP w Bratysławie może się to w tym roku zmienić.
Zobacz więcej na temat:  Słowacja Bratysława Powstanie Warszawskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja