Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Testament Polski Walczącej. Złudne nadzieje na niepodległą Polskę

Ostatni dokument Polskiego Państwa Podziemnego niósł złudną nadzieję, że "osiągnięcie porozumienia z Rosją (...) jest możliwe i że ono jedynie zlikwiduje po wieczne czasy nieprzyjaźń polsko-rosyjską, mającą swe źródła w polityce reakcyjnego caratu, zastępując ją wzajemnym szacunkiem, zaufaniem i przyjaźnią dla obu narodów, Europy i całej demokratycznej ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Jerzy Braun Polskie Państwo Podziemne Rada Jedności Narodowej

Nad rozwiązaniem tej zagadki głowiono się 60 lat. Kto spoczywa pod starożytnym mostem w Szwajcarii?

Pod koniec lat 60. nad rzeką Thielle w zachodniej Szwajcarii odkryto pozostałości mostu sprzed 2000 lat, a pod elementami jego konstrukcji - szczątki około 20 osób. Do dziś archeolodzy spierali się, czy ciała należały osób złożonych tu w ofierze, czy do nieszczęśników, którzy zginęli w katastrofie budowlanej. Najnowsze badania sugerują, że być może obie te hipotezy są prawidłowe. 
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce. Posłuchaj niezwykłej relacji

70 lat temu, 30 czerwca 1954 roku, miało miejsce ostatnie jak do tej pory pełne zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce. Choć zjawisko było widoczne na całej połaci kraju, pełne zakrycie tarczy słonecznej przez Księżyc można było obserwować w okolicy Suwałk. Oglądał je i relacjonował na gorąco z wysokości 7000 metrów specjalny wysłannik Polskiego Radia, towarzyszący lotniczej ekspedycji badawczej astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  zaćmienie słońca astronomia słońce księżyc

Piekło na rajskiej wyspie. Tysiąc lat temu na Samoa rozegrała się walka o zasoby

Kurczące się zasoby na Samoa i innych wyspach Polinezji doprowadziły do powstania nierówności społecznych. Świadczą o tym najnowsze odkrycia archeologiczne – informują naukowcy na łamach pisma "PLOS ONE". Część mieszkańców wyspy odgrodziła się od pozostałych murem, by utrzymać kontrolę nad kurczącymi się zasobami.
Zobacz więcej na temat:  samoa archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Z Podhala w świat. Ks. Józef Tischner o swoim życiu

O rodzinnej Łopusznej, o studiach w Krakowie, o pracy duszpasterskiej i pisarskiej. Między innymi o tym opowiadał ks. Józef Tischner w barwnych radiowych gawędach nagranych w 1994 roku. 28 czerwca wspominamy 24. rocznicę śmierci tego filozofa, duszpasterza, kapelana Solidarności, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, laureata najważniejszej nagrody Polskiego Radia: Złotego Mikrofonu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia religia literatura góry