Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Mit Żołnierzy Wyklętych. „Trzeba uważać, by nie przesadzić"

W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łukasz Warzecha Paweł Ukielski PRL komunizm historia Polski

Wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939"

Typowy dla polskiego pejzażu dwór, od setek lat towarzyszący naszemu krajobrazowi, odszedł w zapomnienie. Jego losy prezentuje wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" przygotowana m.in. przez dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Białymstoku. Ekspozycja proponuje nam szczególną wyprawę w przeszłość do polskich dworków szlacheckich. Współautor wystawy był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II Rzeczpospolita Rzeczpospolita architektura

"Zofia Posmysz wyprzedziła swoją epokę"

Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą "Pasażerkę" sfilmował Andrzej Munk. O Zofii Posmysz mówił w audycji Między Kropkami Michał Wójcik, autor wywiadu-rzeki z pisarką "Królestwo za mgłą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zofia Posmysz Auschwitz Holokaust książki literatura czytelnictwo Polskie Radio

"Niemcy przez wiele miesięcy rabowali polskie dzieła sztuki"

Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Magdalena Ogórek Niemcy III Rzesza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski HISTORIA