Polskie Radio
Section05

Jan Paweł II

"Jesteście naszymi starszymi braćmi". Dialog Jana Pawła II z Żydami

Jan Paweł II jedną z podstaw swojego pontyfikatu uczynił dialog z innymi religiami, szczególnie z judaizmem, bliskim mu ze względu na wspólne korzenie wiary. Był pierwszym w historii biskupem Rzymu, który przekroczył próg synagogi. Był papieżem, który modlił się pod Ścianą Płaczu o wybaczenie win popełnionych przez katolików wobec Żydów. Zależało mu na prawdziwym i trwałym pokoju między obiema religiami.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi antysemityzm Jerozolima Palestyna

Antoni Pospieszalski. Cichociemny, który został filozofem

Do kraju skoczył w nocy z 26 na 27 grudnia 1944 jako oficer łącznikowy i radiotelegrafista brytyjskiej misji wojskowej. Akcja miała kryptonim "Freston". Podczas misji Pospieszalski używał pseudonimu "Anthony Currie", uważano bowiem, że w razie wpadki, jako żołnierz brytyjski będzie lepiej traktowany niż jako Polak. 17 lat temu zmarł Antoni Pospieszalski, cichociemny, filozof, korespondent BBC i współpracownik paryskiej "Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni HISTORIA Kościół

"Uwolnić się od goryczy przeszłości". Jan Paweł II o pojednaniu Polaków i Ukraińców

Papież Polak odegrał bardzo znaczącą rolę w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego. Świadomy skomplikowanych, sięgających kilka stuleci w głąb, relacji między Polakami i Ukraińcami, pamiętający o tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii, nie ustawał w próbach przypominania o fundamentalnej ewangelicznej zasadzie przebaczenia. Bo tylko ono, mówił, jest drogą do pokoju.
Zobacz więcej na temat:  papież Ukraina chrześcijaństwo Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria Wrocław renesans André Gide

"Jedźmy z tym do papieża". Krzysztof Michalski i miejsce spotkań mistrzów

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 12 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia Leszek Kołakowski chrześcijaństwo Aleksander Smolar

"Solidarność" u Jana Pawła II. "Gdy na lotnisku ukazał się Wałęsa, zapanował chaos"

- Włoska służba bezpieczeństwa w teatralnych mundurach udawała, że utrzymuje porządek, ale z chwilą, gdy ukazał się Wałęsa, niosąc bukiet czerwonych goździków, na lotnisku zapanował zupełny chaos. Fotografowie zaczęli skandować "Walesa, Walesa", żeby tylko się do nich odwrócił – relacjonował Józef Biliński na antenie radia BBC. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Solidarność Lech Wałęsa Watykan Rzym 1981

Antoni Kępiński - psychiatra. "Budował ludzką więź z pacjentem"

106 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków II wojna światowa psychiatria psychiatra psychologia psychoterapia stres