Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Tesławski: Białorusini nie są w stanie walczyć z ukraińską armią

Białoruskim oficerom nie podoba się możliwość wciągnięcia ich kraju w wojnę na Ukrainie. Napisali list otwarty do Aleksandra Łukaszenki. W piśmie uderzono również w prezydenta Rosji Władimira Putina. - Kilka razy pojawiały się informacje o tym, że armia białoruska ma walczyć, jednak za każdym razem były one dementowane - mówi w "Więcej świata" Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka żołnierze

Ygor Przebindowski: każde spotkanie w Opolu jest nowym doświadczeniem

Multiinstrumentalista i kompozytor Ygor Przebindowski jest rodowitym opolaninem, dlatego już od najmłodszych lat związany jest z Festiwalem Piosenki Polskiej. - Każde spotkanie w Opolu jest dla mnie wielką próbą, kolejnym doświadczeniem. Staram się uczyć tych piosenek, ale jest ich tak ogromna liczba, że nie sposób wszystkich zapamiętać. Z wiekiem w głowie tych utworów coraz więcej - mówił muzyk na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska MUZYKA kompozytor piosenka Opole Teatr Polskiego Radia SZTUKA

Upamiętnienie rzezi wołyńskiej. "Po prostu boli ta historia"

11 lipca, w rocznicę Krwawej Niedzieli obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Jest to upamiętnienie zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Według szacunków IPN w latach 1943-1945 na Wołyniu, ale także w Galicji wschodniej, na Lubelszczyźnie, z rąk Ukraińców zginęło około 100 tys. Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń historia Polski rocznica historia Europy Karolina Rożej Aleksander Ziemiańczyk

Bezcenne zabytki ze skupu złomu

Dwa żelazne topory oraz grot włóczni, prawdopodobnie ze średniowiecza, zostały odnalezione przez mieszkańca gminy Janowiec. Właściciel Prywatnego Muzeum Historii Ziem i Walk Nadwiślańskich w Wojszynie znalazł je, poszukując eksponatów w skupie złomu. Zabytki pochodzą prawdopodobnie ze zbiorów kolekcjonera, który zmarł, a jego kolekcja uległa rozproszeniu. Ostatnio coraz częściej obserwujemy podobne przypadki. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Karolina Rożej historia Polski broń muzeum kolekcjonowanie prehistoria

Jak wykorzystać fale elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości?

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskiego badacza. W ostatnim konkursie ERC Advanced Grants środki na realizację projektu TERAPLASM otrzymał prof. Wojciech Knap. Celem badań polskiego uczonego jest zastosowanie elektromagnetycznych fal terahercowych, czyli takich o bardzo wysokiej częstotliwości, w komunikacji takiej jak telefonia komórkowa i WiFi kolejnych generacji, systemach obrazowania, wykrywania i monitorowania obiektów, a nawet substancji chemicznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski odkrycia i ciekawostki fizyka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA

Kijów przygotowuje się do kontrataku. Ekspert: południe Ukrainy jest kluczowe pod względem gospodarczym

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że Kijów przygotowuje się do kontrataku. W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Times" szef ukraińskiego MON powiedział, że jego kraj zbiera siły, które odzyskać mają tereny na południu kraju. Celem jest wyzwolenie terytoriów nad Morzem Czarnym, kluczowych dla ukraińskiej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 Paweł Lekki ŚWIAT Joe Biden Władimir Putin Europa

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Żaryn: to była zbrodnia podyktowana ideologią

- Wołodymyr Zełenski jest odważnym człowiekiem i myślę, że stać go dzisiaj na odwagę zakończenia sporu polsko-ukraińskiego. Chodzi nie tylko o gesty, ale i realne kroki, wśród których byłoby potępienie zbrodni jednoznacznie nazwanej ludobójstwem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina II wojna światowa nacjonalizm nazizm Wołyń Krzysztof Świątek HISTORIA