Polskie Radio
Section05

język polski

Po co nam poprawność językowa, kto ustala jej zasady i ich pilnuje?

W dzieciństwie często słyszymy od rodziców: "tak się nie mówi", i tu pada poprawna wersja danego słowa. Jako dorośli czasami wciąż nie wiemy, jak poprawnie odmienić jakieś słowo, jakiego wyrażenia użyć. Ale czym jest ta poprawność językowa, kto o niej decyduje? I na czym właściwie polega?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA słowotwórstwo Rada Języka Polskiego poprawność językowa poprawna polszczyzna Adam Mickiewicz Bolesław Prus Henryk Sienkiewicz Trójka Mateusz Adamczyk

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja język angielski języki obce nauka języków obcych poliglota

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowo o herbacie

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem językowo o herbacie.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Ważna misja Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

O potrzebie silnego wspierania polonijnego szkolnictwa i pomocy w promocji języka polskiego wśród Polonii mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. Nasza rozmówczyni zwracała uwagę na malejące zainteresowanie językiem ojczystym kolejnych pokoleń emigrantów.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą nauka języków obcych Ministerstwo Edukacji Narodowej

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowo o kawie

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem językowo o kawie.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowa wędrówka po Europie

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem zapraszamy w językową wędrówkę po Europie. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowo o piekle

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem językowo o piekle.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia