Polskie Radio
Section05

język polski

A organização ORPEG incentiva crianças a estudar em escolas polonesas ao redor do mundo

O Centro para o Desenvolvimento da Educação Polonesa no Exterior apoia e promove o aprendizado da língua polonesa entre jovens poloneses que vivem no exterior. - Nossa oferta educacional envolve convidar os alunos a estudar em polonês, desenvolver habilidades linguísticas, aprender sobre a história da Polônia e geografia da Polônia, mas também nos concentramos em garantir que nossos alunos no exterior queiram estudar em polonês e aprender sobre a Polônia contemporânea. Queremos que eles aprendam sobre a cultura contemporânea e desenvolvam seus interesses, diz Barbara Talik, vice-diretora do Departamento de Escolas Polonesas e Desenvolvimento Profissional de Professores da ORPEG.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Brazylia nauka języków obcych

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowe zabawy

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o zabawach językowych.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Bawmy się polszczyzną! Mateusz Adamczyk w Trójce o języku i komunikacji

- Każda dyskusja na temat języka może przynieść coś dobrego tylko wtedy, kiedy respektujemy podstawową zasadę komunikacji, jaką jest współpraca - mówi w rozmowie z Katarzyną Borowiecką Mateusz Adamczyk, językoznawca, laureat tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Gość audycji Myśliwiecka 3/5/7 jest autorem książki "Jak słowo daję. Współczesny poradnik językowy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka językoznawstwo poradnik

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Jak język nas zwodzi?

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o tym, jak język nas zwodzi.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

ORPEG zachęca dzieci do nauki w polskich szkołach na całym świecie. Spotkanie z Barbarą Talik

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. - Nasza oferta edukacyjna polega na zapraszaniu uczniów do nauki w języku polskim, do rozwijania kompetencji językowych, do poznania historii Polski, geografii Polski, ale także stawiamy na to, aby nasz uczeń za granicą chciał uczyć się w języku polskim, poznawał współczesną Polskę. Zależy nam aby poznawał tę współczesną kulturę, aby rozwijał swoje zainteresowania - mówi Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli ORPEG.
Zobacz więcej na temat:  szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych edukacja

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Odmiana nazwisk

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o odmianie nazwisk.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

"A diáspora polonesa é uma importante parceira do Senado." Entrevista com Artur Kozłowski

- Nos últimos tempos, o papel do Senado tem crescido não apenas como guardião dos poloneses e seus descendentes que vivem no exterior, mas acima de tudo como parceiro em suas atividades voltadas para a diáspora - diz Artur Kozłowski, diretor do Gabinete da Diáspora Polonesa do Senado da República da Polônia, em entrevista à Rádio Polonesa para o Exterior (PRdZ).
Zobacz więcej na temat:  Senat Polonia Polacy za granicą Brazylia Ameryka Południowa

Wystawa Światowa EXPO 2025 w Japonii wielką szansą na promocję Polski

Już teraz redakcja amerykańskiego dziennika „The New York Times” umieściła Pawilon Polski wśród 25 rzeczy, które warto zobaczyć na EXPO 2025. Goście odwiedzający Pawilon Polski będą mogli doświadczyć zmienności polskiego krajobrazu oraz bezpośrednio odczuć wpływ człowieka na jego kształtowanie, nie tylko zmysłem wzroku, ale również słuchu i powonienia. We wnętrzu rozpylany będzie zapach skomponowany z zapachu polskich kwiatów i ziół, natomiast muzykę, z wykorzystaniem motywów twórczości Fryderyka Chopina, napisał Michał Zygmunt, kompozytor i botanik.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone Rosja Unia Europejska EXPO 2025 Osaka Tamara Łempicka

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Logika, a język

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Pora na pora! Zabawa w ukryte słowa w "Poranku" PR Dzieciom

W poniedziałek, 17 marca, w „Poranku” Słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom zaprosiliśmy do wyjątkowej zabawy w ukryte słowa! Od godziny 7:00 do 9:00 zmierzyliśmy się z zagadkami, w których znaleźć można było słowa, w których ukrył się "por", np. poranek, Portugalia, portfel, portki, porzeczka, poród, porcja, porachunki, port i wiele innych! To doskonała okazja, by w lekki i zabawny sposób ćwiczyć spostrzegawczość i wzbogacić słownictwo. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  zabawa radio dla dzieci Martyna Chuderska Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Jan Baudouin de Courtenay. Człowiek, który naraził się wszystkim

Przywoływany jest w podręcznikach historii tylko jako kandydat mniejszości narodowych na pierwszego prezydenta RP. Tymczasem ten Polak o obcobrzmiącym nazwisku był jednym z najlepszych lingwistów świata. Był też nietuzinkowym wolnomyślicielem, co przysporzyło mu wielu wrogów. 13 marca przypada 180. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA II Rzeczpospolita niepodległość Gabriel Narutowicz mniejszości narodowe

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Feminatywy

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem, na prośbę słuchacza, o feminatywach.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia