Polskie Radio
Section05

język polski

„Dwie narodowości, jeden dom”. Małżeństwa mieszane w Polsce

Miłość nie zna granic, kiedy jednak małżonek - obcokrajowiec decyduje się zamieszkać w ojczyźnie współmałżonka, wiąże się to z konkretnymi wyzwaniami. „Przede wszystkim wcześniej lub później uwydatni się bariera językowa. Należy też pamiętać, że większość obowiązków formalnych, urzędowych, a na początku również codziennych, jak zakupy w lokalnej piekarni, spadną na osobę, która posługuje się językiem kraju, w którym małżeństwo mieszane zdecydowało się zamieszkać” - wyjaśnia Karolina Mears.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia małżeństwo turystyka Anglia język angielski Małgorzata Frydrych

Gościniec

W cyklu „Źródłosłów” będziemy przyglądać się pojęciom, których – choć powszechnie pojawiają się w naszym języku – pełne znaczenie wielokrotnie nam umyka. By je sobie przypomnieć, sięgamy do kultury ludowej. W pierwszym spotkaniu z nieoczywistymi terminami: „Gościniec”. A naszym przewodnikiem będzie językoznawca, kulturoznawca i folklorysta – profesor Jan Adamowski.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język ojczysty antropologia

"Język polski otwiera". Rusza 3. edycja kampanii #KtoTyJesteś

Dlaczego warto uczyć się i pielęgnować znajomość języka polskiego? Jakie możliwości przed młodymi ludźmi otwiera dwujęzyczność? To tematy przewodnie 3. kampanii społecznej #KtoTyJesteś. W tym roku działania będą adresowane przede wszystkim do mniejszości polskiej na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Mołdawii, Estonii, Rosji oraz w Czechach. Organizatorem akcji jest Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Polonia kancelaria premiera

Związek Polaków na Białorusi z Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego

Z okazji 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" decyzją kapituły nagrodą wyróżniony został Związek Polaków na Białorusi. Nagrodę reprezentantom przebywającym w Polsce wręczył - na uroczystościach jubileuszu 30-lecia "Wspólnoty Polskiej" - na ręce Marka Zaniewskiego, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Henryk Kowalczyk i Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, w obecności syna Profesora Stanisława Stelmachowskiego. Nagrody nie mogła odebrać Andżelika Borys, ponieważ nadal od kilku miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Białoruś Polacy na Białorusi szczepienia historia Polski

Kinga Berdzik de Ortiz o projekcie „Polki na 7 kontynentach”

„Chciałam zobaczyć świat oczami Polek żyjących na wszystkich kontynentach. Mieszkam w Meksyku i ciągle dostaje pytania o to jak się tu żyje, co jemy, jak obchodzimy święta. Dzieląc się swoją wiedzą, postanowiłam porozmawiać z rodaczkami o ich życiu na emigracji” - zaznacza Kinga Berdzik de Ortiz, autorka projektu „Polki na 7 kontynentach”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Meksyk ŚWIAT Ameryka Środkowa Ameryka Południowa Ameryka Północna Azja Australia Europa Oceania Antarktyda kobieta Małgorzata Frydrych

Bożena Konikowska: początkiem regionalizmu w Polsce są rozbiory i zagrożenie wygaśnięcia naszego języka

- Musimy wrócić do momentu, kiedy Rosja, Prusy i Austria podpisywały akt trzeciego rozbioru RP. W naszej ojczyźnie język polski był skazany na wygaśnięcie. Wtedy co świetniejsi ludzie udawali, że pomimo załamania Polska nadal istnieje, stanowiąc trwałe ogniwo w życiu umysłowym Europy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożena Konikowska, przewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszeń Regionalnych.
Zobacz więcej na temat:  regiony historia Polski Stanisław Staszic rozbiory Polski POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Międzynarodowa Konferencja Generation Freedom poświęcona inicjatywie Trójmorza

Gośćmi spotkania byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, świata nauki i biznesu oraz młodzi ludzie ze wszystkich krajów Trójmorza. Wiceminister Paweł Jabłoński wskazał na korzyści, jakie niesie ze sobą dla młodego pokolenia ściślejsza współpraca w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreślił, Inicjatywa Trójmorza jest projektem generacyjnym, zorientowanym na przyszłość, ponieważ inwestycje, które realizujemy dziś, będą służyły naszym obywatelom przez kolejne dziesięciolecia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta Stany Zjednoczone ONZ Trójmorze KOR nowe technologie Polonia Polacy za granicą

Język polski. Trudny, ale piękny. Znamy laureatów Plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej

- Uczono nas, że wartość słowa jest nadrzędna - mówi w rozmowie z Katarzyną Jankowską Barbara Młynarska-Ahrens, zdobywczyni Złotego Lauru Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Wśród laureatów Plebiscytu Mistrza Mowy Polskiej znalazła się natomiast Agnieszka Kunikowska, dziennikarka Polskiego Radia, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Agnieszka Kunikowska mowa

"Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". Polska na EXPO 2020 w Dubaju stawia na biznes i kreatywność

Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Rzym Niemcy Angela Merkel Mateusz Morawiecki ONZ Afganistan Stanisław Lem Dubaj

Pięknie, mądrze i po polsku. XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej

Dzisiaj wieczorem w Kielcach rozpocznie się XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej. – Od 21 lat nieprzerwanie promujemy i pokazujemy ludzi, którzy mówią pięknie i mądrze po polsku. Cały czas mamy też grono osób, które można nagradzać – powiedziała w "Trójce przed Południem" dyrektor programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej Danuta Jakubowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Polskie Radio rozmowa poprawna polszczyzna

Prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie: strzeżemy granic UE ze wszystkich sił

- Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie. Strzeżemy tych granic ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Budapeszcie z prezydentem Węgier Janosem Aderem.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Węgry Mateusz Morawiecki Stefan Wyszyński terroryzm Polonia w USA

"Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca jako wierny sojusznik". 20 lat polskiej misji wojskowej

- Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik; ewakuacja zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach - podkreślał na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda olimpiada Afganistan Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau porozumienia sierpniowe II wojna światowa