Polskie Radio
Section05

Józef Piłsudski

Pierwsza Kompania Kadrowa. "To był początek Wojska Polskiego"

108 lat temu Józef Piłsudski powołał Pierwszą Kompanię Kadrową, która trzy dni później rozpoczęła historyczny marsz ku wolności. Utworzona z oddziałów strzeleckich, była pierwszym od powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. - Odtąd nie ma ani "strzelców", ani "drużyniaków". Wszyscy jesteście żołnierzami polskimi - przemawiał 3 sierpnia 1914 roku Józef Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Kielce Warszawa

Złota era szachów. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Dwudziestolecie międzywojenne nazywane jest złotą erą w historii polskich szachów, które stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn, w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż szachy społeczeństwo STYL ŻYCIA Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa lockdown serial

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Wybuch niepodległości. Październik – listopad 1918

W październiku 1918 roku rodziły się pierwsze polskie ośrodki władzy: Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie. Stefan Żeromski został nawet, na krótko, prezydentem tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Lwów Lublin Ignacy Daszyński Polska Partia Socjalistyczna Magdeburg Zamek Królewski rząd reformy Jędrzej Moraczewski Warszawa 11 listopada feminizm historia Europy

"Polska była w zasadzie sama". Eksperci o roli Józefa Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej

- Po zwycięstwie rozpoczęły się spory o autorstwo tego zwycięskiego manewru wojska polskiego. Dzisiaj badacze są raczej zgodni, że to Józef Piłsudski był autorem zarysu tego manewru - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Dąbrowski. Gościem audycji była także Magdalena Wiercińska.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 historia Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Wyprawa kijowska. Historia zawarcia sojuszu polsko-ukraińskiego

102 lata temu żołnierze polscy i ukraińscy wkroczyli do Kijowa, wyzwalając go od okupacji bolszewickiej. Było to pokłosie zawartego kilka tygodni wcześniej sojuszu zwanego popularnie Piłsudski-Petlura. We wtorkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" Piotr Dmitrowicz i jego goście skupili się na historii i przyczynach wyprawy kijowskiej oraz zawarcia sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Piotr Dmitrowicz Janusz Odziemkowski Kijów żołnierze Ukraina I wojna światowa bolszewicy

Orientacje polityczne przed I wojną światową. Ich droga ku Niepodległej

Prorosyjska i proaustriacka to dwie główne orientacje polityczne i niepodległościowe, które na początku XX wieku ujawniły się na zniewolonych przez zaborców ziemiach polskich. Przedstawiciele tych orientacji widzieli odrodzenie Rzeczypospolitej w przyszłej ogólnoeuropejskiej wojnie, w której będą musiały walczyć ze sobą Rosja, Prusy i Austria, a powstała w wyniku działań wojennych sytuacja będzie szansą na powrót Polski na mapę Europy. Dlaczego każda z opcji stawiała na innego zwycięzcę?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Roman Dmowski Andrzej Nowak