Polskie Radio
Section05

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

El Día de Muertos. Meksykańskie Zaduszki

- Meksykańskie podejście do śmierci jest inne, niż mogłoby nam się wydawać. Ono zawsze było wesołe i jest to związane jeszcze z czasami prekolumbijskimi. To nie jest zupełnie obce w Europie – możemy sobie przypomnieć barok czy średniowiecze, które też miały przecież zupełnie inne podejście do śmierci, niż my teraz - mówiła w Dwójce Anna Zalewska ze studiów latynoamerykańskich UW.
Zobacz więcej na temat:  Meksyk Zaduszki KULTURA Michał Nowak antropologia

Na wystawie "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy"

- Zostały przygotowane dla nas bardzo wysokiej jakości zdjęcia przedstawiające te najważniejsze malowidła już po konserwacji. W oparciu o nie powstała opowieść o historii katedry, której dzieje sięgają czasów średniowiecza. Potem z kolei opowiadamy o tym, jak na początku XX w. bp. Teodorowicz, który opiekował się społecznością Ormian lwowskich, podjął decyzję o przebudowie katedry - mówił w Dwójce kurator dr Michał Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Lwów SZTUKA KULTURA Wilanów Ormianie wystawa

Olga Tokarczuk. Literatura jako medium wrażliwości

- Ten kapitalny, ciekawy, zawsze frapujący fenomen o nazwisku Olga Tokarczuk polega na tym, że ona ma czytelników z różnych pokoleń, z różnych opcji światopoglądowych, o różnych preferencjach estetycznych - mówił w Dwójce o laureatce literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk literatura KSIĄŻKA KULTURA Wacław Holewiński Przemysław Czapliński nagroda Nobla

Palimpsest powstańczy. Pamięć o wydarzeniach roku 1944

- Pierwsza notatka, którą napisałem pokazała się 4 sierpnia w przeddzień wydarzeń, które uważa się za początek rzezi Woli, trwającej według najnowszych badań trzy dni. Ta notatka była prostym odruchem powstałym trochę w kontrze do tego, jak się hucznie obchodzi rocznice godziny "W" – mówił w Dwójce Radosław Wiśniewski, autor książki  "Palimpsest Powstanie".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie KULTURA

Prof. Maria Olszewska: mamy przegląd przez wszystkie epoki

- Właściwie zaczynamy od romantyzmu, bo "Pamiątki Soplicy" były wydawane w Paryżu w latach 1839-1841. To jest też bardzo ciekawy nurt polskiego romantyzmu wywodzącego się z nurtów sarmackich. Na końcu sięgamy po tekst jak najbardziej współczesny, oniryczny, czyli tekst Schulza wydany w roku 1935, a więc mamy sto lat - mówiła w Dwójce naukowiec z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie książki literatura polska Maria Olszewska