Polskie Radio
Section05

kino

Nowy "Znachor". Ignacy Liss: publiczność jest dla mnie najważniejszym krytykiem

- Od początku planu zdjęciowego robiłem to, co dla mnie należy. Miałem swój pomysł, który realizowaliśmy razem z reżyserem. Najważniejsza była przemiana bohatera (…) z lekkoducha na rozważnego mężczyznę, który próbuje odnaleźć swoją miłość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ignacy Liss. Popularny aktor młodego pokolenia wcielił się w filmie "Znachor" w postać hrabiego Leszka Czyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Znachor Ignacy Liss

Ruszył 31. Festiwal EnergaCAMERIMAGE. Projekcje, nagrody, wybitni goście. Posłuchaj relacji!

– Wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze filmy tego roku, będą u nas pokazane. Rozpoczęliśmy festiwal 11 listopada w sobotę, kończymy w kolejną sobotę 18 listopada w Toruniu – mówił Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum EnergaCAMERIMAGE. Na festiwal przyjechali m.in. Willem Dafoe, Adam Driver, John Kilik, Peter Biziou.
Zobacz więcej na temat:  Trójka festiwal filmowy KULTURA Witold Lazar Paweł Turski Ryszard Jaźwiński FILM EnergaCAMERIMAGE Camerimage

"Wściekły byk" Martina Scorsese jednym z epokowych dzieł amerykańskiego kina

43 lata temu, 14 listopada 1980 roku, odbyła się premiera wybitnego działa w reżyserii Martina Scorsese, "Wściekły Byk" (ang. "Raging Bull"). Film później został nagrodzony dwoma Oscarami - dla najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Roberta De Niro i dla Thelmy Schoonmaker za najlepszy montaż, choć nominacji do tej nagrody jak i do innych miał znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  boks Robert De Niro Martin Scorsese

Walka, miłość i poświęcenie. Przedwojenne kino patriotyczne

- Filmy patriotyczne zaczęto produkować już od 1919 roku. Szczególnie popularny był wówczas temat I wojny światowej - mówił krytyk filmowy Michał Pieńkowski w Polskim Radiu. - Zawsze na pierwszym planie był wątek romansowy, bo wiadomo, że bez wątków miłosnych to filmów w ogóle wtedy nie mogło być - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 FILM niepodległość 11 listopada Józef Piłsudski HISTORIA

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

35 lat temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL FILM film polski literatura aktorzy aktor Warszawa Powązki Jan Himilsbach Marek Hłasko Marek Piwowski Andrzej Kondratiuk Zdzisław Maklakiewicz

Marek Żydowicz: Festiwal CAMERIMAGE jest bardziej doceniany za granicą niż w Polsce

Festiwal CAMERIMAGE to święto operatorów i miłośników kina autorskiego. - Frekwencja gości zagranicznych co roku jest coraz większa. To przykre, ale właściwie od początku, od 1993 roku, ten festiwal był bardziej doceniany za granicą niż w Polsce. Odczuwałem to na każdym kroku - mówił w Dwójce Marek Żydowicz - pomysłodawca i twórca wydarzenia, którego 31. odsłona startuje w sobotę 11 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Camerimage Roch Siciński Toruń Dwójka FILM Marek Żydowicz