Polskie Radio
Section05

Kresy

"Dewajtis". Podróż w świat Kresów, na magiczną Żmudź

Przestrzenią, w której toczy się akcja "Dewajtis" – nowego serialu Telewizji Polskiej opartego na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem – jest Żmudź. "U nikogo z powieściopisarzy nie znajduję tylu realiów dotyczących wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej w 2. poł. XIX wieku”, pisał o autorce "Dewajtis" Czesław Miłosz.  
Zobacz więcej na temat:  Dewajtis serial TVP Maria Rodziewiczówna Litwa Czesław Miłosz literatura

"Dewajtis". Kto jest kim w nowym serialu Telewizji Polskiej

Jedna z najbardziej popularnych powieści Marii Rodziewiczówny – "Dewajtis" – doczekała się serialowej adaptacji: premiera już w niedzielę, 17 września, w Telewizji Polskiej. W siedmiu odcinkach tej opowieści o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Kim są bohaterowie "Dewajtis"?  
Zobacz więcej na temat:  Maria Rodziewiczówna Dewajtis TVP literatura serial

Czytamy "Nad Niemnem" nad Niemnem

Ta społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku, przedstawiająca panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego - to temat kolejnego ogólnopolskiego i nie tylko Narodowego Czytania. Jak realia powieści odbierają Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie i w dorzeczu Niemna dzisiaj? Czy chętnie sięgają po tę lekturę? Co z niej wyczytują?
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Zrozumieć politykę białoruskiego reżimu

W tym odcinku audycji „Z muzyką po Kresach” rozmawiamy o wpływie reżimu Łukaszenki na działalność mniejszości Polskiej w Białorusi. Historię polityki białoruskich władz w swojej najnowszej książce ujął Mirosław Kapcewicz. To ważna lektura zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń związanych z Andrzejem Poczobutem. Przyglądamy się także architekturze dawnego Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Ukraina Białoruś Polonia

TYLKO U NAS Rzeź wołyńska. Jarosław Kaczyński: prawo do ekshumacji, prawo do pochówków to kwestia zupełnie podstawowa

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że rzeź wołyńska była wyjątkowo okrutnym ludobójstwem i nie można zgodzić się na żadne próby relatywizacji takiej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość Wołyń ludobójstwo Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie historia Polski II wojna światowa

Wołyński Rajd Motocyklowy. „Wracamy tam by pamiętać i pomagać”

Tam, gdzie kiedyś była Polska, dziś o pamięć wołają zapomniane groby Polaków. Chcieliśmy tę pamięć przywrócić, oddać hołd zamordowanym Polakom przez ukraińskich nacjonalistów, oznaczyć miejsca ich życia i śmierci, odnaleźć i posprzątać cmentarze. Podpisywaliśmy się pod hasłem, że nie o zemstę a o pamięć i prawdę wołają ofiary – mówi Henryk Kozak, założyciel Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina wojna na Ukrainie Małgorzata Frydrych

Pan Sergiusz z Borysławia, Muzeum Kultury Polskiej i nadzieja [POSŁUCHAJ]

W Borysławiu w Ukrainie niedaleko Lwowa znajduje się Muzeum Kultury Polskiej. Składa się ono z trzech XIX-wiecznych chat i spichlerza. To niezwykłe miejsce stworzył Sergiusz Sylantiew, prezes Regionalnego Towarzystwa Kultury Polskiej w Borysławiu. Beata Korbas odwiedziła go i miała okazję przez chwilę poczuć się jak prawdziwa kresowianka. Dzięki tej wizycie powstał reportaż, który opowiada o Borysławiu, panu Sergiuszu, Muzeum Kultury Polskiej oraz niespodziewanym wydarzeniu, które mocno odbiło się na miejscowych Polakach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina muzeum Trójka pr poleca

Poezja na nowe polsko-litewskie czasy. Spotkanie z Tomaszem Snarskim

Tomasz Snarski urodził się w 1985 roku w Gdańsku. Adwokat, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Autor kilkudziesięciu prac naukowych i publicystycznych. Aktywny działacz na rzecz praw człowieka. Poeta, autor tomików „Przezpatrzenia”, „Werblista”, „Żmuty”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska poezja Litwa

Festiwal Kresy i Bezkresy. "Tykocin to miejsce i magiczne, i historyczne"

- To miasteczko ma już ponad pięćsetletnią historię. Był tu prawdziwy tygiel kulturowy, z miejscem tym związane były również ważne postacie historyczne. Zygmunt August wybudował tu zamek tranzytowy swojej żonie Barbarze Radziwiłłównie. W zamku tym zmarł Janusz Radziwiłł, którego znamy z kart powieści Henryka Sienkiewicza "Potop" - mówił w Dwójce Adam Radziszewski, twórca i dyrektor generalny Festiwalu Kresy i Bezkresy w Tykocinie.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Piernik Podlasie Wileńszczyzna KULTURA