Polskie Radio
Section05

Krzysztof Łoniewski

Jak rzucić palenie? Najtrudniejsze postanowienie noworoczne

Jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych jest rezygnacja z palenia papierosów. W 2025 roku może to być łatwiejsze, niż dawniej - pomogą leki i psychoterapia. Współczesne technologie leczenia uzależnień mają potwierdzoną, a nawet gwarantowaną, skuteczność. Mimo to wiele osób próbuje wyjść z nałogu na własną rękę, zamiast sięgnąć po fachową pomoc. A szkoda, bo tylko w przypadku czterech procent taka indywidualna terapia kończy się sukcesem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także papierosy nałóg zdrowie nikotyna e-papieros lekarz uzależnienia

Sylwester w Trójce. Wspólnie przywitaliśmy 2025 rok

Nieważne gdzie, ważne z kim - w myśl tej maksymy weszliśmy w 2025 rok wspólnie z radiową Trójką. Specjalne audycje słowne i muzyczne 31 grudnia i w sylwestrową noc były okazją do świętowania oraz podsumowania ostatnich 365 dni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Agnieszka Szydłowska Justyna Grabarz Katarzyna Borowiecka Piotr Metz Michał Grabkowski Małgorzata Jakubowska Marta Malinowska Agnieszka Obszańska Michał Margański Kuba Benedyczak Maciej Jankowski

Nieco zapomniany, ale wciąż groźny - HIV w Polsce nie odpuszcza

Epidemia HIV ciągle trwa. W zeszłym roku w Polsce stwierdzono 2 879 nowych zakażeń. To więcej niż w latach ubiegłych. Dziś zakażenie wirusem nie jest już wyrokiem śmierci, ale trzeba pamiętać, że jak najwcześniejsze badania, mogą nam uratować życie i sprawić, że nie zachorujemy na AIDS, a będziemy jedynie bezobjawowymi nosicielami wirusa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także HIV AIDS choroba leki terapia

Polskie lasy nie pochłaniają wystarczająco dużo dwutlenku węgla. Z czego to wynika?

Lasy w naszym kraju nie są pochłaniaczami wystarczającej ilości dwutlenku węgla - wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. - Obserwujemy to od wielu lat - mówi dr inż. Bożydar Neroj, naczelnik Wydziału Urządzania Lasu w Lasach Państwowych i nauczyciel akademicki na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Lasy Państwowe las natura środowisko przyroda emisja co2

Jak sport spajał Państwo Polskie? Niepodległa potrzebowała piłkarzy

W Klubie Trójki Krzysztof Łoniewski rozmawia na temat roli sportu w odradzającej się Drugiej Rzeczypospolitej. Jak sport przyczyniał się do kształtowania narodu i spajał rozbrojone i podzielone zaborami społeczeństwo. Przybliżamy sylwetki dawnych sportowców - liderów, mistrzów na międzynarodowym poziomie i zada pytanie o to, jaką rolę odgrywa sport we współczesnym świecie, wraz z dr. Martą Marek i prof. Robertem Gawkowskim z Muzeum Sportu i Turystyki, oraz dziennikarzem Rzeczpospolitej, autorem książek - Stefanem Szczeplekiem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Gawkowski Stefan Szczepłek historia sportu niepodległość POLSKA

Loterie i zakłady na wyciągnięcie ręki. Czy w Polsce mamy epidemię hazardu?

Dane z 2019 roku sugerują, że w grach hazardowych uczestniczyło prawie 40 procent Polaków. Dzisiaj, po pięciu latach i epidemii COVID, która zmieniła nasze zachowania w sieci, może być o wiele gorzej. Po gry (głównie w Internecie) sięgają młodzi, obstawiając zakłady sportowe. Cyfrowy, wirtualny hazard pokroju koła fortuny, to także stały element popularnych gier na smartfony.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo hazard uzależnienia zdrowie Jakub Wątor Trójka Klub Trójki influencer psychologia

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Trójka również jest na miejscu

Stolica czekała na ten budynek 20 lat. W piątek, 25 października, MSN otwiera swoje podwoje, a raczej wielkie szklane drzwi. Święto otwarcia potrwa aż 16 dni, a przez pierwszy weekend Trójka będzie nadawać z budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA sztuka nowoczesna Muzeum Sztuki Nowoczesnej Filip Springer Pałac Kultury i Nauki Agnieszka Obszańska Piotr Metz Katarzyna Borowiecka Anna Dudzińska Robert Grzędowski Trójka