Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Historyczność pogłębia książkę - mówi Julia Łapińska o swoich kryminałach

"Czarny portret" to już trzecia książka Julii Łapińskiej: filozofki, dziennikarki, reportażystki, a od dwóch lat również autorki książek. Jej debiut, "Czerwone jezioro" (2022), zdobył wiele nagród i nominacji. O czym jest i jak powstawało jej najnowsze dzieło? - O tym można było usłyszeć w rozmowie a zutorką w audycji "Plik Tekstowy". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura kryminał historia Polski II wojna światowa Max Cegielski Trójka

Polskie Radio 24 Natalia Szcześniak i Radosław Gajda: za budynkami stoją idee

Zainteresowanie architekturą, to dobry pomysł, bo jest to coś, co na co dzień spotykamy. Ale za budynkami stoją też idee. Stąd to hasło "Good idea" - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Szcześniak. Wraz z Radosławem Gajdą, z którym współtworzy projekt "Good idea", mówiła w audycji "Przestrzeń, design, architektura" o książce "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Radosław Gajda architektura design

TYLKO U NAS Jak powstrzymać drogowych piratów? Srogie mandaty to za mało

- Zawsze znajdą się kierowcy, którzy będą jeździli zbyt szybko - mówi autor książki o polskich kierowcach i radzi, jak zmusić ich do bezpiecznych zachowań. - To trochę jak z paleniem w knajpach - tłumaczy konieczność działań. A Polacy są za rozwiązaniami, które uspokoją ruch na naszych drogach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wypadek samochody drogi infrastruktura regulacje Prawo i Sprawiedliwość

Festiwal "Literacki Sopot" w tym roku skupi się na rejonie Bałtyku

- Chodziło nam o to, żeby pokazać literatury, które są w Polsce mniej znane, rzadziej tłumaczone, jak np. literatura estońska czy łotewska, ale też wskazać na wagę tych literatur i na wątki, jakie się w nich pojawiają - mówiła w Dwójce Joanna Cichocka-Gula, dyrektor nadchodzącego 13. Międzynarodowego Festiwalu "Literacki Sopot".
Zobacz więcej na temat:  Literacki Sopot Monika Zając Sopot literatura KULTURA Dwójka Joanna Cichocka-Gula

Puszcza Kampinoska – dekoracja, byle jaki las czy zielone płuca stolicy?

Niewiele jest stolic na świecie, a w Europie jeszcze mniej, które sąsiadują z parkiem narodowym. Warszawa ma za swoimi rogatkami wielki skarb, jakim jest Puszcza Kampinoska, "zielone płuca stolicy". Skarb, który jednak nie wszyscy doceniają, chociaż jest fascynujący, zaskakujący i zachwycający momentami.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Puszcza Kampinoska Warszawa przyroda natura park narodowy ekologia historia Polski Max Cegielski Trójka

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Andrzej Mularczyk Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie PZPR PRL historia Polski HISTORIA II wojna światowa Solidarność komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura książki

Paryż okiem przechodnia i Nobel z zaskoczenia. Patrick Modiano kończy 79 lat

– Będąc w Paryżu, obszedłem trasy, które przemierza bohater "Zagubionej dzielnicy". Uderzyła mnie absolutna ścisłość szczegółu. Jeżeli bohater siedzi w kawiarni, to ta kawiarnia nadal tam jest i widać z niej dokładnie to, co widzi bohater – mówił w Polskim Radiu Wiktor Dłuski, tłumacz powieści Patricka Modiano.
Zobacz więcej na temat:  Patrick Modiano HISTORIA Francja Niemcy Żydzi książki literatura Paryż