Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

Aleksander Kaczorowski: swe najsłynniejsze dzieła Izaak Babel tworzył koło trzydziestki

- Język rosyjski był dla Izaaka Babla językiem wykształcenia. To był język, w którym najlepiej sobie radził, a także język wielkiej tradycji literackiej. Babel osiągnął w nim mistrzostwo, i to w młodym wieku. Przecież większość jego najsłynniejszych utworów to są rzeczy napisane przed lub tuż po trzydziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor książki "Babel. Człowiek bez losu".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kaczorowski Isaak Babel biografia literatura Wacław Holewiński KULTURA Czarne Dwójka

"Drugie imię. Septologia I-II". Jon Fosse o sprawach najważniejszych [POSŁUCHAJ]

Od poniedziałku 4 grudnia na antenie Programu 2 prezentowaliśmy fragmenty prozatorskiego opus magnum Jona Fossego, jednego z najważniejszych pisarzy współczesnych. Mowa tu o "Drugim imieniu. Septologii I-II", tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla, która ukazała się przed kilkoma tygodniami nakładem Wydawnictwa ArtRage, w przekładzie Iwony Zimnickiej. Książkę czytał Szymon Kuśmider.
Zobacz więcej na temat:  Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla literatura KULTURA Szymon Kuśmider

Małgorzata Gutowska-Adamczyk o swojej nowej powieści "Jej Wysokość Kurtyzana"

"Jej Wysokość Kurtyzana" to historia o kobiecie, która używając swojej urody i niezwykłej inteligencji, za wszelką cenę chciała zdobyć majątek i sławę, ale po drodze zagubiła uczucia i wrażliwość. - To nieprawdopodobna wręcz biografia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Gutowska-Adamczyk.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Małgorzata Gutowska-Adamczyk literatura KULTURA Francja Paryż

Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. Biografka: był samoukiem

- Henryk Mikołaj Górecki nie należał do twórców, którzy od dzieciństwa byli doskonale wykształceni. Pochodził z zupełnie innego środowiska i w każdej dziedzinie właściwie był samoukiem. Nawet w kompozycji. Tak naprawdę dopiero na studia dostał się do Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, wcześniej natomiast borykał się z różnymi kłopotami - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Paweł Siwek biografia Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dwójka rocznica Beata Bolesławska-Lewandowska muzykolog KULTURA

"Budowanie Unii Kultur" – wielkie targi książki w Meksyku z polskim akcentem

W Meksyku trwa 37. edycja wielkich targów książki Feria Internacional del Libro de Guadalajara. Program imprezy obejmuje około trzech tysięcy występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych. Polska ma tam swoje stoisko, przygotowane przez Instytut Książki, a wśród pisarzy, którzy zostali zaproszeni na targi są Jacek Dukaj i Witold Szabłowski.
Zobacz więcej na temat:  książki Meksyk Instytut Książki Gualadajara Trójka Katarzyna Cygler KULTURA literatura

Targi Książki Historycznej w Warszawie. Co dziś decyduje o wydawniczym sukcesie?

Przed nami XXXI Targi Książki Historycznej. - By książka odniosła sukces, trzeba znaleźć złoty środek. To znaczy: okładka, cena, dystrybucja, miejsce na regale, wreszcie treść. Ważne by książka była elementem dyskusji, zawierała coś, czego nie ma w innych pozycjach. W przypadku historii istotna jest też data publikacji, to, czy związana jest ona z jakąś rocznicą - mówił w Dwójce Waldemar Michalski, dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Arkady Kubickiego targi Paweł Siwek Dwójka Targi Książki Historycznej KULTURA Warszawa

Poznaliśmy laureatów 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego

W poniedziałek, 27 listopada, wieczorem, na uroczystej gali zostały wręczone nagrody 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Konkurs ma na celu popularyzować historię XX wieku, promować czytelnictwo książek historycznych, a nagrody przyznano w czterech kategoriach. Konkurs organizują Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, TVP oraz Narodowe Centrum Kultury. Gala, która odbyła się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, została objęta patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Książka Historyczna Roku historia Polski nagroda gala Witold Banach Katarzyna Cygler Trójka

"Poczytnik". Prof. Grzegorz Łukomski o twórczości Mariana Hemara

Marian Hemar polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. Marian Hemar urodził się w 1901 roku we Lwowie żydowskiej rodzinie jako Jan Marian Hescheles a zmarł na emigracji w Londynie. Był poetą, publicystą, satyrykiem, pisarzem, a przede wszystkim człowiekiem teatru. Wzrastał w atmosferze występów batiarskich kapel i oswajania biedy żartem. Gościem audycji był prof. Grzegorz Łukomski, autor "Poeta polskości, bard antykomunizmu - Marian Hemar".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marian Hemar

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby

Niewygodna historia? W Petersburgu przerwano promocję polskiego wydania książki o zbrodniach z czasu ZSRR

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna Memoriał Petersburg represje policja Kreml cenzura zbrodnie sowieckie Związek Sowiecki ZSRR HISTORIA Rosja stalinizm