Polskie Radio
Section05

KULTURA

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język polski poprawna polszczyzna poprawność językowa Marta Hoppe młodzieżowe słowo roku

Powróćmy jak za dawnych lat, czyli nieśmiertelny kopniak z półobrotu. Chuck Norris wraca na ekran!

Mody i gusta podlegają przeróżnym fluktuacjom, ale co pewien czas powracają, tak, jak ostatnio powraca moda na kino lat 90. Wykorzystał to Sylvester Stallone kręcąc serię filmów "Niezniszczalni", nie tak dawno reaktywowano i zrealizowano kolejne sezony "MacGyvera", a teraz okazuje się, że na ekran powraca 83-letni Chuck Norris!
Zobacz więcej na temat:  FILM serial chuck norris Michał Fedusio Katarzyna Cygler Trójka

"Poczytnik". "Pejzaż z przemytnikiem" - historia wywozu dzieł sztuki za granicę w czasach PRL

Słynna afera kryminalna z lat siedemdziesiątych XX wieku posłużyła do nakreślenia panoramy społecznej kilku dekad PRL. Książka "Pejzaż z przemytnikiem" przybliża portrety bohaterów skandalu, który wstrząsnął opinią publiczną, a także pozwala prześledzić mechanizmy rządzące czarnym rynkiem, propagandą, a nawet ówczesną polityką zagraniczną czy popkulturą. To również rzecz o niepohamowanej kolekcjonerskiej pasji, wielkich uczuciach i pewnej niewyjaśnionej zbrodni. Gościem audycji była Monika Luft, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Sławomir Mrożek

Krystian Lupa - wielki wizjoner polskiego teatru. Próba portretu wielowymiarowego w audycji "W antrakcie"

Profesor Krystian Lupa to niewątpliwie wielki wizjoner polskiego teatru, uznany reżyser teatralny znany na całym świecie, pedagog, pisarz, filozof. Bardziej doceniany we Francji niż w Polsce ze względu na poetykę snu, niezwykłą sceniczną, autorską narrację i przywiązanie do słowa. Audycja "W antrakcie" poświęcona została jego niezwykłej sylwetce, na kilka dni przed osiemdziesiątymi urodzinami profesora.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Krystian Lupa TEATR Trójka

TYLKO U NAS "Wolna Białoruś" gościem Targów Książki w Katowicach. "Nasz kraj zmieniają w kolonię Rosji, ale wierzymy w zwycięstwo"

"Wolna Białoruś" po raz pierwszy w ty roku jest gościem honorowym trwających właśnie Targów Książki w Katowicach. To jedno z największych wydarzeń rynku wydawniczego w Polsce. - My, Białorusini, kontynuujemy walkę o lepszą wolę i los. Podobnie jak Adam Mickiewicz, na emigracji nauczyliśmy się bardziej cenić Białoruś. I nie mam wątpliwości, że Białoruś znów będzie wolna i demokratyczna i na pewno tam wrócimy - mówiła na otwarciu targów Alina Kouszyk, przedstawiciel ds. odrodzenia narodowego w gabinecie Swiatłany Cichanouskiej. Podziękowała, że Polacy przyjęli twórców białoruskich jak "bracia i siostry". - Nasz kraj przekształcany jest obecnie w rosyjską kolonię - powiedziała. 
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka komunizm Ukraina Swiatłana Cichanouska książki Aleś Bialacki literatura MSZ Adam Mickiewicz POLSKA

Sławomir Fabicki o swoim najnowszym filmie: opowiadam o lękach i walce z nimi

Najnowszy film Sławomira Fabickiego "Lęk" to opowieść o dwóch siostrach, które wyruszają w podróż do Szwajcarii, gdzie jedna z nich ma zakończyć życie. Produkcja zdobyła m.in. ostatnio nagrodę publiczności na 39. Warszawskim Festiwalu Filmowym, a do kin w Polsce trafiła już dziś. W dniu premiery w audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawia z reżyserem,
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Sławomir Fabicki kino film polski Magdalena Cielecka Marta Nieradkiewicz premiera

Bożena Markowska z mikrofonem na sali operacyjnej. Reportaż "Przeskoczyć śmierć"

Bożena Markowska w ciągu kilkudziesięciu lat pracy w Polskim Radiu stworzyła ponad pół tysiąca audycji. Jedną z jej specjalności był reportaż. "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku to jedno z jej największych osiągnięć w tej dziedzinie. W audycji pokazana jest praca lekarzy i pielęgniarek operujących serce.
Zobacz więcej na temat:  reportaż odeszli 2023 Bożena Markowska dziennikarze szpital lekarz Dwójka Justyna Piernik

"Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich": zwiedź siedziby polskich królów

Już po raz 12. przez cały listopad rezydencje królewskie nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. "Darmowy listopad", który właśnie się zaczął, to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiedzanie Katarzyna Cygler Trójka

"Beksiński.Live" – multimedialny spektakl z dziełami malarza w roli głównej

Wielkimi krokami zbliża się premiera wyjątkowego multimedialnego spektaklu "Beksiński.Live", w trakcie którego zaprezentowane zostaną wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii dzieła pędzla Zdzisława Beksińskiego. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu czołowych polskich muzyków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler SZTUKA malarstwo Zdzisław Beksiński

"Darmowy listopad". Rezydencje królewskie z bezpłatnym wstępem

Po raz 12. rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. Akcja "Darmowy listopad", organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA muzeum Zamek Królewski Wawel Wilanów