Polskie Radio
Section05

kultura24

"To nie samobiczowanie się". Prof. Jastrzębski o zmianie znaczenia terminu "pokora"

- Kiedy wygłaszamy różne sądy, powinniśmy mieć gdzieś z tyłu pokorę, że nie wiemy, czy tak jest. Tego rodzaju pokora jest czymś innym niż przyjmowanie na siebie całego zła tego świata, którego my mamy być sprawcami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki filozofia język polski wiara społeczeństwo Polskie Radio 24 KULTURA

PR24 "Przedmioty". Meble z PRL w krakowskim Muzeum Narodowym

- To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska, kurator wystaw "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację - przekonywał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura Maja Kluczyńska design Muzeum Narodowe w Krakowie regiony małopolskie Kraków społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

Patriotyzm w utworach Moniuszki. Prof. Miziołek: to peany na cześć polskości

- Zaraz po powstaniu, po kilku wystawieniach "Strasznego dworu" go ocenzurowano, zostały dwa wiersze: "Znać żywota piękne cele, musi znosić pracy trud" i w tej formie Moniuszko trwał - powiedział w Polskim Radiu 24  prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego. - Możemy powiedzieć, że i pieśni Moniuszki, i te trzy opery i parę innych to wielki pean na cześć polskości. Moniuszko jest wielkim bohaterem niepodległości, który powinien stanąć na Gościńcu Wolności - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Powstanie Styczniowe KULTURA MUZYKA opera 160. rocznica powstania styczniowego

PR24 "Siedem wieków śmierci" w literaturze. "Połączenie lekcji anatomii i zachwytu nad organizmem"

- Książka jest podzielona w ten sposób, że przedstawia przypadki mniej lub bardziej tajemniczych śmierci, od okresu niemowlęcego, aż po późną starość - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Rychel, redaktorka książki "Siedem wieków śmierci" Richarda Shepherda. - To połączenie fascynującej lekcji anatomii i zachwytu nad ludzkim organizmem. Ta lekcja anatomii uzmysławia nam, jak dany narząd funkcjonuje - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Cygler NAUKA medycyna

PR24 "Klasyka gatunku, jeśli chodzi o musical". "Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie

- Dla mnie "Jentl" jest klasyką gatunku, jeśli chodzi o musical. Bazujemy stricte na oryginalnym opowiadaniu Singera. (...) Problematyka, którą zawarł w swoim tekście kreśli się bardzo wyraźnie także w dzisiejszych czasach - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Adrianna Dorociak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Teatr Żydowski TEATR musical SZTUKA KULTURA spektakl kobieta

PR24 "Fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy". Brzezińska o albumie "Legendarni fotografowie w Polsce"

- Była to dla mnie fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy. Niezwykle interesujące było to, w jaki sposób fotografowie z zagranicy widzieli Polskę - powiedziała, odnosząc się do pracy nad albumem "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni", fotograf i fotoedytor Anna Brzezińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia zdjęcia foto historia Polski POLSKA KULTURA album

"Człowiek potrzebował duchowego oczyszczenia". Sieczkowski o kulturze dni wolnych od pracy

- W miarę kształtowania się społeczeństwa, naszej cywilizacji zaczęliśmy odczuwać potrzebę czasu wolnego. Dawniej nawet władcy nadawali dni wolne i zakazywali pracy, aby na przykład uczestniczyć w koronacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor książek (m.in. "Zimy stulecia") i "Bloga krawatowego". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA społeczeństwo Polskie Radio 24 W POLSKIM RADIU Nowy Rok HISTORIA

PR24 "Czytelnicy mnie zaskakują". Adam Hlebowicz o odbiorze książki "Podróż na Wschód"

- Książkę pisałem dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani kresami wschodnimi, ale nie tylko. Myślałem też o młodym pokoleniu. Stąd dużo ilustracji do każdego tekstu - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  Kresy pamięć IPN książki historia Polski Polacy za granicą Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA literatura czytelnictwo