Polskie Radio
Section05

malarstwo

Muzyka bronią i hartem ducha

Pierwszy bohater „Kiermaszu pod kogutkiem” – śp. Danylo Pertsov nazywany był przez niektórych przyjaciół Rycerzem. Jego orężem była muzyka. Władał tą bronią biegle, potrafiąc oczarować każdego słuchacza. Artystę wspominamy tydzień po jego odejściu do Niebiańskiej Orkiestry. Z kolei Anna Jakowska swoim muzycznym spektaklem „12 scen z życia Eulalii” udowadnia, że śpiew może zahartować ducha, uspokoić, ucieszyć…
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina Podlasie Podhale pieśń

Polska chce odzyskiwać kolejne zrabowane dzieła sztuki. Gliński: prowadzimy ponad 80 procesów

- Większość tych rzeczy, które utraciliśmy, pewnie do nas nie wróci, ale pracujemy cały czas - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytany o odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych Polsce podczas II wojny światowej. Zaznaczył, że w resorcie stworzono dodatkowych 10 etatów przeznaczonych dla ludzi zajmujących się restytucją dzieł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA dzieła sztuki

Arkadiusz Andrejkow: interesują mnie historie zwykłych ludzi

- Każda realizacja, każdy mural, "deskal" powstaje na podstawie archiwalnej fotografii rodzinnej, którą udostępnia mi gospodarz, dana rodzina, na której gospodarstwie powstaje realizacja. Zawsze są to prywatne zbiory, osoby, które nie były nigdy upamiętnione na żadnych pomnikach ani tablicach - mówił w Dwójce Arkadiusz Andrejkow, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał.
Zobacz więcej na temat:  Sanok graffiti mural Jakub Jamrozek SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dwójka

"Portret Anny Austriaczki". Sztuka jako narzędzie propagandowe

- Bohaterka tego obrazu już od swoich narodzin miała zaplanowane życie. Na tym portrecie spojrzenie królowej jest bardzo szczególne. Z jednej strony - majestat władzy, a z drugiej - szczerość. Ten wzrok czujemy, kiedy patrzymy na obraz, to spojrzenie podąża za nami - mówiła Alicja Jakubowska, kuratorka pokazu płótna Petera Paula Rubensa "Portret Anny Austriaczki" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Peter Paul Rubens Jakub Kukla Dwójka Rembrandt

Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA SZTUKA wspomnienie Trójka

Andrzej Szczerski: Muzeum Stanisława Wyspiańskiego to dom tego artysty

- Zamiast zamykać dzieła Wyspiańskiego w magazynach, wybraliśmy budynek spełniający minimalne niezbędne funkcje. To inny model muzeum, bez multimediów, bardziej intymny kontakt z twórcą na mniejszej przestrzeni - tak o nowo powstałym Muzeum Stanisława Wyspiańskiego mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Jakub Kukla Dwójka Muzeum Narodowe w Krakowie Kraków

"Nie tylko Bruegel i Rubens". Dzieła niderlandzkich mistrzów na Wawelu

- Jeżeli chodzi o niderlandzkie malarstwo XVI wieku to oczywiście nasuwa się skojarzenie z Bruegelem, XVII wiek to Rubens. Ale wtedy działa cała rzesza artystów, w cechu w Antwerpii zrzeszonych było 300 malarzy, co podobno dwukrotnie przekraczało liczbę piekarzy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy "Nie tylko Bruegel i Rubens".
Zobacz więcej na temat:  Wawel Niderlandy Jakub Kukla Dwójka