Polskie Radio
Section05

Maria Konopnicka

Literacka podróż po północnym Mazowszu

Rok 2022 śmiało można nazwać rokiem literatury polskiej - to dzięki uchwałom Sejmu Rok Marii Konopnickiej, ale również Rok Romantyzmu Polskiego. Geograficznie oba te wątki łączy północne Mazowsze. Tam, w niewielkiej odległości od siebie, znajdują się trzy ważne dla polskiej literatury miejsca: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie oraz, niejako pomiędzy nimi, Ciechanów – ważne miejsce dla myśli pozytywistycznej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Zygmunt Krasiński romantyzm Ciechanów Aleksander Świętochowski poezja Trójka

"Jej życie jest o wiele bogatsze niż to, co wiemy". Andrzej Fedorowicz o Marii Konopnickiej

- Maria Konopnicka jest dzisiaj traktowana jako "szlachetny rycerz" polskiej literatury, a tymczasem była to kobieta, która z "wiejskiej baby" przeistoczyła się w jedną z najbardziej popularnych autorek w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Fedorowicz, pisarz, autor książki "Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA literatura Jerzy Jachowicz

Pomnikowe pisarki, burzliwe kobiety

Eliza Orzeszkowa to pani od pomijanych opisów przyrody w "Nad Niemnem", a Maria Konopnicka to pomnikowa autorka "Roty"? Lepiej inaczej: obie były emancypantkami, wierzyły w siłę samokształcenia, miały burzliwe życie miłosne i często gorszyły opinię publiczną. Z powodu miłości do Konopnickiej popełnił samobójstwo młodszy od niej o 22 lata historyk, a Orzeszkowa przez 20 lat romansowała z żonatym mężczyzną. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA Eliza Orzeszkowa