Polskie Radio
Section05

Mateusz Drozda

Uczniowski stres w czasach pandemii. Jak z nim wygrać?

– Ten stres zalega szczególnie u młodych osób, u nas dorosłych też, ale my sobie trochę lepiej radzimy, bo mamy więcej doświadczeń życiowych. Natomiast, jeżeli chodzi o dzieci i młodzież, to prawie 40 procent z nich mówi o tym, że są zmęczone, że bardzo często coś je boli. Mają objawy psychosomatyczne, które pokazują, co się dzieje w ich życiu emocjonalnym. My dorośli powinniśmy uczyć młodych, jak sobie z tym radzić – podkreśla psycholog Mirosława Bochner.
Zobacz więcej na temat:  Trójka szkoła edukacja psychologia STYL ŻYCIA

Enigma – wielki sukces polskiego wywiadu

W dniach 9-28 listopada br. w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana", przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazana szerokiej publiczności wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych. Ten eksponat, dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski szyfrowanie wywiad II wojna światowa Enigma

Od pomysłu do patentu. Jak chronić swoje wynalazki? [ZOBACZ WIDEO]

– Do Urzędu Patentowego trafia co roku ponad 4,5 tysiąca wynalazków, zgłoszenia otrzymujemy codziennie  – mówi Adam Taukert z Urzędu Patentowego. Jakich dziedzin się wywodzą? – Inżynieria lądowa, chemia związków organicznych, pomiary, transport, maszyny specjalistyczne, inżynieria chemiczna tworzywa, metalurgia, obróbka termiczna to są kategorie, w których wciąż można coś wynaleźć – przekonuje rozmówca Mateusza Drozda. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka wynalazek wynalazcy NAUKA STYL ŻYCIA

"Buduje szerszy kontekst polityczny". Dr Dawid Piekarz o proteście Solidarności przed TSUE

- Protest rozegrał się w pewnej płaszczyźnie teatralnej, bo z jednej strony związkowcy mówią, że zamykają TSUE jednoosobowo, z drugiej strony widzieliśmy te straszne zasieki, wozy pancerne. (...) . Natomiast on tak naprawdę buduje pewien polityczny kontekst - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, komentując protest związkowców przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska kopalnia Turów protest protesty górników Solidarność

Alternatywa dla szusowania po śniegu. Sprawdziliśmy, jak działają nartorolki

W czwartkowy poranek ogródek radiowej Trójki przy ulicy Myśliwieckiej zamienił się w tor jazdy na nartorolkach. – Znam osoby, które nigdy nie biegały na nartach, a zaczęły na nartorolkach i się w nich zakochały – mówiła Katarzyna Witek, trenerka z Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki" AWF w Warszawie. Jak wygląda ten sprzęt? Czy nauczenie się uprawiania tego nowatorskiego sportu przychodzi z łatwością? Sprawdzał to dla nas Mateusz Drozda.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Paweł Turski sporty zimowe narty aktywność fizyczna

Smart city w Polsce? Na czym polega idea miasta piętnastominutowego?

Szkoła, praca, sklep, bank oraz przychodnia zdrowia w zasięgu krótkiego spaceru to dziś marzenie niejednego mieszkańca dużego miasta. Pod wpływem pandemii coraz więcej mówi się o wcielaniu urbanistycznej koncepcji miast piętnastominutowych. Na czym polega tzw. smart city? Czy idea ma szansę ziścić się również w Polsce? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA smart city Kuba Witkowski miasto miasto przyszłości

Dr Afelt: osoby, które przechodzą naturalne zakażenie koronawirusem cierpią na długotrwałe dolegliwości

Dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o odpowiedzialności społecznej osób, które świadomie wybierają nieszczepienie się przeciw COVID-19 w momencie rozwoju IV fali zakażeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus epidemia COVID-19 Polskie Radio 24 szczepienia

URODZINY POLSKIEGO RADIA KIEROWCÓW Edyta Poźniak: Program dla wszystkich uczestników dróg

- Posługujemy się zarówno tym językiem, którym mówią kierowcy zawodowi, spędzający kilkanaście godzin w trasie, jak i do tych, którzy jadą na krótkich trasach, np. do pracy. Radio Kierowców dedykuje swój program dla wszystkich użytkowników dróg: pieszych, motocyklistów, nawet tych, którzy używają hulajnóg - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Poźniak, szefowa Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio Radio kierowców Edyta Poźniak POLSKA bezpieczeństwo na drodze DAB+

"UE powinna włączyć się w ten proces". Prof. Kleiber o budowie muru na granicy z Białorusią

- Unia powinna włączyć się w proces budowy muru na granicy i go finansować. To jest interes unijny, bo ci, którzy przedostaną się przez polską granicę będą próbowali przedostać się np. do Niemiec - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Michał Kleiber społeczeństwo granica Białoruś bezpieczeństwo

Jerzy Mosoń: polexit to temat fałszywy, Europa Zachodnia rozmawia o rozpadzie UE

- Ani PiS, ani PO nie są partiami, które chciałyby z UE wychodzić. Politycy obu partii dostrzegają pozytywne aspekty wynikające z członkostwa. Nie wiem, jak dużo będzie jeszcze tych pozytywnych aspektów, bo Unia Europejska się zmienia - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja kryzys