Polskie Radio
Section05

młodzież

W wyborach liczy się każdy głos. "Nie zmarnuj swojego"

- To brzmi trochę abstrakcyjnie, kiedy mówimy, że krzyżyk postawiony przy nazwisku osoby kandydującej może zmienić świat, ale chcę wierzyć, że tak właśnie to działa. Nasz głos jest ważny, dlatego idę na wybory - mówi Aleksander Lipski, współtwórca platformy Orientuj.się i prowadzący program "No wiadomo" w TVP.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wybory do Parlamentu Europejskiego wybory w Polsce społeczeństwo obywatelskie pokolenie z Ula Kaczyńska

Lewica chce płatnych staży w całej UE. Podała stawkę

Chcemy wprowadzenia płatnych staży i praktyk w całej UE, wynagrodzenie, co najmniej w wysokości 3,5 tys. zł netto, dla każdego praktykanta i stażysty - to jeden z postulatów Lewicy w wyborach do PE. - To jest minimum, które pozwoli studentom skupić się na nauce - powiedział europoseł Robert Biedroń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica staż pracownicy pracodawcy wynagrodzenia Unia Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego polityka

Explory Tour 2024 - co będzie się działo we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie?

Już niedługo żółty autokar Explory Tour pojawi się we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie. - W tych trzech miastach będziemy udowadniać, że naukowymi sposobami i naukowym podejściem jesteśmy w stanie np. naprawiać lokalne problemy zgłoszone przez młodych ludzi - mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja Explory Weronika Puszkar

Czas rozmawiać o kryzysach zdrowia psychicznego. Debata w Czwórce: Czy z nami jest coś nie tak? [WIDEO]

Pod hasłem "Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?" odbyła się druga debata w Czwórce. Kondycja psychiczna młodych i nieco starszych była tematem dyskusji, w której wzięli udział nastolatkowie, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie prowadzili Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne psychologia Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek Mateusz Trzaska Weronika Snoch Dagmara Adamiec Lucyna Kicińska Marcin Łokciewicz Justyna Żukowska-Gołębiewska Katarzyna Parzuchowska Andrzej Silczuk telefon zaufania

TYLKO U NAS Czy Polsce grozi epidemia? To możliwe przez odmowy szczepień

Wracają ogniska chorób zakaźnych, które były opanowane w naszym kraju. Lekarze alarmują o kolejnych przypadkach m.in. krztuśca czy odry, ale równocześnie gwałtownie wzrasta liczba uchylania się od obowiązku szczepień. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kara za unikanie szczepień ochronnych może wynieść 10 tys. zł i może być nakładana wielokrotnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie dzieci dziecko społeczeństwo STYL ŻYCIA medycyna Przemysław Goławski edukacja lekarz choroba szczepienia

Nowy słownik wrażliwości. Jak mówić, by nie ranić i uszanować różnorodność?

– To jak ja mam się do ciebie teraz zwracać? – pytają bezradnie rodzice dzieci, które mówią im o tym, że są niebinarne albo w tranzycji. Jakich słów, nazw i języka potrzebują osoby LBGTQ+, jak ich szukają dla samych siebie, jaką ekspresję ich tożsamość znajduje w słowach. I jak my - bliscy, znajomi i nieznajomi - możemy mówić, by z respektem, zrozumieniem i czułością reagować na to, co nas dziwi i wymyka się schematom?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo osoby LBGTQ+ tranzycja niebinarność dziecko rodzice nastolatki rozmowa Klub Trójki Paulina Wilk Aleksandra Plewka Trójka

Historia matury i jej początki sprzed dwóch stuleci

- Pierwsza matura miała miejsce w 1789 roku, wprowadzona przez barona Karla von Zedlitza – mówił w Polskim Radiu historyk Łukasz Przybyłek. Jak przypomniał, był to czas, kiedy Prusy wprowadziły edukację powszechną i, właśnie, egzamin maturalny. – W Polsce pierwszą maturę zdawano w Księstwie Warszawskim, w szkołach departamentowych w 1812 roku – dodawał.
Zobacz więcej na temat:  matura matura z języka polskiego edukacja II RP Dwudziestolecie międzywojenne szkoła

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak poradzić sobie ze stresem?

Tegoroczni maturzyści odliczają godziny od pierwszych egzaminów. Towarzyszący im stres i strach to normalna rzecz. Warto jednak zapanować nad nimi odpowiednio wcześniej, by emocje nie wzięły nad nami góry po wejściu na salę. Jak sobie z tym radzić? Istotne jest odpowiednie nastawienie i relaks. Znaczenie ma również to, jak zachowują się w tym czasie rodzice.
Zobacz więcej na temat:  matura egzaminy maturalne egzamin ósmoklasisty stres psychologia