Polskie Radio
Section05

muzeum

Wielkanoc na warmińskiej wsi. "Jedyne takie miejsce" w Olsztynku

Zlokalizowany w Olsztynku skansen dysponuje terenem o powierzchni 64 ha. Znajdują się na nim obiekty dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla, Małej Litwy i Sambii, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Przed Świętami Wielkanocnymi rozmawialiśmy o warmińskim tyglu kulturowym oraz o wielkanocnych tradycjach, obyczajach i zabawach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kultura ludowa sztuka ludowa Park Etnograficzny w Olsztynku Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

"Żeromski w Rapperswilu". Wyjątkowa wystawa w kieleckim Muzeum Narodowym

Blisko 200 eksponatów znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Stefana Żeromskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł: "Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu" i poświęcona jest pracy Stefana Żeromskiego w pierwszej na świecie polskiej placówce muzealnej – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Kielce wystawa Stefan Żeromski Rapperswil

Wizyta w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy

Trochę baśni, trochę fantastycznych opowieści, ciekawostek i historii powstania gór - to niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających Multimedialne Muzeum Karkonoszy w Karpaczu. Umożliwia to zlokalizowana tam machina czasu, w której wybieramy się w podróż po różnych epokach. Do muzeum w Karpaczu wybrał się Patryk Bedliński, którego podróż mogliśmy śledzić w "Jedynce Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci Karkonosze

Witraże, czyli sztuka tworzenia pięknych kompozycji z barwnych szkiełek

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie to miejsce niezwykłe. Mieści się w tym samym budynku od 120 lat i, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie pracownię witraży oraz muzeum. Dzięki temu zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć piękne witraże projektu najwybitniejszych polskich artystów, ale także dowiedzieć się, jak powstały i poznać tajniki warsztatu witrażysty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków Stanisław Wyspiański Piotr Firan Trójka

"Kanał w Nowym Porcie" wrócił do Gdańska. Muzeum Narodowe odzyskało cenne dzieło

Muzeum Narodowe w Gdańsku odzyskało zaginione w czasie II wojny światowej niezwykle cenne dzieło sztuki. Obraz "Kanał w Nowym Porcie" Arthura Bendrata uratował prywatny kolekcjoner. - Jak to się stało, że obraz przetrwał zawieruchę wojenną i powojenną, na razie pozostaje tajemnicą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Mielnik, kurator Oddziału Sztuki Dawnej gdańskiego muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk malarstwo historia Polski Jakub Domoradzki

Jan Szczepanik i inni. Powstanie Muzeum Zapomnianych Wynalazców

- Jeżeli zliczyłoby się wszystkie kraje, to Jan Szczepanik jest autorem nawet 70-80 patentów. Już dawno temu skradł moje serce, ale krakowska dusza nie pozwala mi nie wspomnieć o innym naszym zapomnianym wynalazcy - Sędziwoju. Był to jeden z prekursorów chemii. Najprawdopodobniej był odkrywcą tlenu, chociaż zapisał to takim szyfrem, że dopiero kolejni naukowcy musieli to rozszyfrowywać - mówiła w Dwójce dr Monika Koperska, inicjatorka Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców.
Zobacz więcej na temat:  wynalazek wynalazcy Jakub Jamrozek Dwójka Uniwersytet Jagielloński geniusz

Szef Muzeum Żołnierzy Wyklętych: chcemy przypominać o wyjątkowych ludziach

- To może brzmi górnolotnie, ale to są naprawdę sprawy wyjątkowe. Jeśli młody człowiek dojrzewa, rozwija się i potrafi takie pytanie postawić: czy są sprawy ważniejsze niż ta szczęśliwa codzienność? Czy są sprawy, dla których mogę zaryzykować wszystko, co mam, o czym marzę? O takich polskich bohaterach chcemy tutaj przypominać - mówił w Dwójce Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych Paweł Siwek Dwójka