Polskie Radio
Section05

Narodowy Instytut Dziedzictwa

"Należą do polskiego dziedzictwa kulturowego". Nowe zabytki na liście Pomników Historii

Zespół klasztorny bernardynów w Radomiu i gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie oraz siedem innych obiektów związanych z historią Polski wpisano na listę Pomników Polski. - To są wyjątkowe zabytki, które łączą wartości historyczne, artystyczne i naukowe na najwyższym poziomie. To obiekty ważne dla historii Polski - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maria Badeńska-Stapp z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski SZTUKA

"Wymazać naród": Rosja prowadzi ludobójstwo kulturowe

Film "Wymazać naród" ("Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to wstrząsający dokument pokazujący zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. W produkcji pokazano celowe zniszczenia ukraińskich zabytków: od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wojna na Ukrainie kino film dokumentalny zabytki pomoc Trójka Ukraina Trójka

"Wymazać naród". Reżyser: celowo używamy terminu "ludobójstwo kulturowe"

- W ogromie tej wojny, w ogromie koszmaru, który Rosjanie zgotowali niewinnym mieszkańcom Ukrainy, siłą rzeczy najczęściej słyszymy o tych najbardziej przerażających aspektach rosyjskich zbrodni. W sposób naturalny na drugim planie znajduje się kultura, ale to absolutnie nie oznacza, że jest ona mniej ważna - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Grzywaczewski, reżyser dokumentu "Erase the Nation" ("Wymazać naród").
Zobacz więcej na temat:  kino dokument Ukraina zabytki wojna na Ukrainie FILM Tomasz Grzywaczewski Dwójka Dwójka Ukraina

60 lat Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dla przyszłych pokoleń

 - Narodowy Instytut Dziedzictwa to jedna z najstarszych narodowych instytucji kultury w Polsce. Jest zapleczem służb konserwatorskich, nasza wiedza specjalistyczna, ekspercka ma służyć wsparciem organów ochrony zabytków i wszystkich instytucji, które tym się zajmują - opowiadała w Dwójce Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla architektura zabytki

Milion zabytków on-line dzięki Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa

- To rewolucja polegająca na tym, że w jednym miejscu w sieci udostępniamy 1,3 mln dokumentów na temat 700 tysięcy zabytkowych obiektów w Polsce – nie tylko wpisanych do rejestru, ale również znajdujących się w wojewódzkich ewidencjach zabytków - opowiadała Katarzyna Zalesińska, szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który udostępni dokumenty dotyczące dóbr kultury na portalu zabytek.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka digitalizacja treści digitalizacja zabytki KULTURA

"Hetman". W Przemyślu otwarcie wystawy poświęconej Stanisławowi Żółkiewskiemu

W Przemyślu otwarta zostanie wystawa plenerowa "Hetman" poświęcona Stanisławowi Żółkiewskiemu. Ekspozycja powstała dwa lata temu, w 400. rocznicę śmierci tego wybitnego dowódcy i polityka. Do tej pory była prezentowana w kilku miastach Polski, a od piątku będzie ją można oglądać w centrum Przemyśla. Wystawę zorganizował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony historia Polski Przemyśl Stanisław Żółkiewski

"Zabytek Zadbany" - konkurs promujący opiekę nad zabytkami

Lubimy zwiedzać zabytki i miasta, w których one się znajdują. Jednak o zabytki trzeba odpowiednio zadbać, tym bardziej że w Polsce, tak bardzo doświadczonej przez burzliwą historię, jest ich stosunkowo niewiele. "Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który ma wyłonić najbardziej zadbane zabytki, mogące stanowić wzór dla konserwacji historycznych budowli. Polskie Radio jest patronem tego konkursu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki konkurs Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zamek Książ Częstochowa Michał Kowarski Katarzyna Cygler Trójka

Polonez - pierwszy polski taniec zgłoszony do światowej listy UNESCO

Narodowy Instytut Dziedzictwa 31 marca br. zawnioskował o to, by polonez - polski taniec narodowy - został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. - Okres oceny trwa półtora roku. To bardzo złożona procedura międzynarodowa. Jest kilka opinii, jest proces ewaluacji, badania takiego wniosku - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Martyna Podolska taniec KULTURA

Narodowy Instytut Dziedzictwa obchodzi 60-lecie istnienia

Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, która jest eksperckim wsparciem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. W tym roku instytucja obchodzi 60-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano liczne wystawy, spotkania i konferencje. O wydarzeniach towarzyszących jubileuszowi, a także o celach i zadaniach Narodowego Instytutu Dziedzictwa opowiedziała w Polskim Radiu dyrektor instytucji dr hab. Katarzyna Zalasińska. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Martyna Podolska