Polskie Radio
Section05
Pałac Kultury i Nauki

Grzegorz Rosiński: polski mistrz komiksu. Startuje wielka retrospektywna wystawa jego twórczości

"Kapitan Żbik", "Thorgal", "Yans", "Szninkiel" – te tytuły sprawiają, że serce fanów komiksów biją szybciej. A łączy je nazwisko twórcy, Grzegorza Rosińskiego, polskiego rysownika, grafika, malarza. Już od najbliższego weekendu w warszawskim PKiN-ie będzie można zobaczyć dużą, retrospektywną wystawę poświęconą jemu i jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa komiks Grzegorz Rosiński Warszawa malarstwo Radosław Nałęcz Trójka

Ślady dawnej Warszawy odkryte na budowie Placu Centralnego. Co się z nimi stanie?

Przed Pałacem Kultury i Nauki, przy okazji budowy Placu Centralnego, prowadzone są wykopaliska. Z ziemi wyłoniły się fragmenty przedwojennej zabudowy ulicy Złotej i Chmielnej. Tego akurat można się było spodziewać, ale niektóre rzeczy zaskoczyły historyków i archeologów. Trwają też dyskusje o przyszłości tych odkryć.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA archeologia historia warszawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowa Jacek Frentzel Witold Lazar Trójka Plac Centralny wykopaliska Warszawa

Ratusz świętuje urodziny PKiN. Może przy tej okazji warto przypomnieć ofiary jego fundatora - Stalina?

Ratusz zaprasza do świętowania 68. urodzin Pałacu Kultury i Nauki. Historia budowy obiektu wiąże się z ludzkimi dramatami. W trakcie wznoszenia pałacu życie straciło kilkunastu robotników. Na placu budowy zginęły również dzieci, na które spadło rusztowanie. Może zamiast celebrować urodziny pałacu, warto zadbać o upamiętnienie ludzi poległych przy jego budowie i wszystkich ofiar jego fundatora - Józefa Stalina?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa HISTORIA społeczeństwo regiony mazowieckie

Desowietyzacja Mazowsza. "PKiN jest symbolem zniewolenia Polaków i sowieckiej hegemonii"

 - Pałac Kultury i Nauki należy rozebrać nie tylko z powodów ekonomicznych i estetycznych, ale też historycznych i patriotycznych. Można to przeprowadzić, podobnie jak zrobiono w latach 20. XX wieku z soborem św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, który był symbolem caratu i rosyjskiego panowania nad Polską - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lancman z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego. Gościem audycji był również Zbigniew Jacek Jackiewicz, koordynator Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa komunizm POLSKA dekomunizacja społeczeństwo

Dr Gontarczyk: część społeczeństwa chce, by nie usuwać Pałacu Kultury i Nauki, ja się z tym nie zgadzam

- Absolutnie poza sporem jest kwestia, że Pałac Kultury i Nauki jest reliktem komunizmu i podległości wobec Sowietów, a także symbolem tego, że nie byliśmy wolnym krajem ani społeczeństwem - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta i historyk dr Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony Warszawa historia Polski komunizm architektura mazowieckie

Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy czy niechciana pamiątka?

Prawie 67 lat temu został ukończony Pałac Kultury i Nauki – niechciany prezent od Związku Radzieckiego, przypominający nam o czasach stalinizmu, a jednocześnie jeden ze znaków charakterystycznych i symboli Warszawy. Jakie wady i zalety ma PKiN? Czy zburzenie socrealistycznego kolosa byłoby dla stolicy dobrym rozwiązaniem? Na te pytania w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział varsavianista Daniel Echaust.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka Warszawa Związek Radziecki komunizm historia Polski architektura miasto Józef Stalin

NASZ WYWIAD Pałac Kultury i Nauki powinien zniknąć? "Argumentów, żeby to zburzyć jest kilka"

Rosjanie pokazują swoje prawdziwe oblicze, które skrywali za pięknymi willami i pałacami. Świat widzi, na co ich stać. To drugi symboliczny moment, by z Pałacem Kultury i Nauki, tym sowieckim symbolem panowania nad miastem, skończyć. Poza tym im dalej, tym z tym budynkiem będzie gorzej. Już teraz koszty jego utrzymania są poza skalą - mówi w rozmowie z portalem PolskieRdio24.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa miasto Cezary Kaźmierczak zabytki

NASZ WYWIAD PKiN - burzyć czy zachować? Varsavianista: nie wylewajmy dziecka z kąpielą

- Pałac Kultury i Nauki ma w sobie zapis wielu wydarzeń i stalinizm jest tylko jednym z epizodów, a dla młodszych pokoleń to epizod nawet mało znaczący. Spojrzenie warszawiaków na pałac już się zmieniło - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Sujecki, varsavianista z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa mazowieckie architektura stalinizm komunizm dekomunizacja Polskie Radio 24 POLSKA

NASZ WYWIAD Historyk o Pałacu Kultury i Nauki: nie burzmy budowli, które są przestrogą

- Zastanówmy się, czy należy burzyć budowle, które są przestrogą. A taki jest, moim zdaniem, Pałac Kultury i Nauki. Wystarczy spojrzeć, aby zrozumieć jaka to była Warszawa, jaki to był system. Jest jego wyraźnym symbolem - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Konrad Rokicki z oddziału warszawskiego IPN, autor książki "Kłopotliwy dar. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia PRL miasto budowle

Nowa odsłona prac Leonarda da Vinci. "Dzięki temu możemy poznać życie ludzi tamtego czasu"

- W tej wystawie multisensorycznej nie tylko widzimy obrazy, słyszymy muzykę, narrację lektora. Możemy dowiedzieć się wiele o życiu Leonarda da Vinci i ludzi z tamtego okresu - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Król (organizatorka wystawy). Gościem Mai Kluczyńskiej była także Karolina Michałowska (historyk sztuki).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 galeria wystawa Warszawa Leonardo da Vinci