Polskie Radio
Section05

pamiątki

"Szczotka mówi więcej niż meldunek". Powstańcze pamiątki

Po każdym ważnym wydarzeniu historycznym zostają nie tylko dokumenty, ale też rzeczy osobiste - zdjęcie, list, pamiętnik, portfel, książka czy szczotka do włosów.  W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego sprawdzamy, co o powstańczej Warszawie, powstańcach i ludności cywilnej mówią nam ocalałe rzeczy codziennego użytku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Powstanie Warszawskie dokumenty historia Polski Anna Hardej

Samochodem dookoła świata, czyli historia Jerzego Jelińskiego

95 lat temu Jerzy Jeliński wyjechał z Warszawy i podróżując przez Europę i Afrykę dotarł do Ameryki Północnej. Stamtąd udał się do Japonii i powrócił do Europy. Był pierwszym Polakiem, który objechał cały świat samochodem – zajęło mu to 2 lata i 2 miesiące.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy podróże wycieczka ŚWIAT historie HISTORIA rekordy POLSKA społeczeństwo wspomnienie

"Decyzja świadcząca o wrażliwości premiera". Gawin o zapowiedzi zakupu domu Skłodowskiej-Curie

- To bardzo ważna decyzja, bo Maria Skłodowska-Curie to najbardziej rozpoznawalna Polka w historii naszego państwa - tak o zapowiedzi zakupu domu, który należał do polskiej naukowiec, mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 rząd Mateusza Morawieckiego Maria Skłodowska-Curie dom Paryż KULTURA

Co kryją warstwy ziemi Muranowa? Niezwykła instalacja przy Muzeum POLIN

Instalację Artura Żmijewskiego i badaczki pamięci Zagłady, Zofii Waślickiej-Żmijewskiej, można od soboty oglądać na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Tematem instalacji są przedmioty wydobyte z ziemi na Muranowie podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscu budowy Muzeum.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich historia Polski Michał Montowski II wojna światowa

"Poniemieckie". Historie zaklęte w przedmiotach

- "Poniemieckie" to termin ukuty tuż po wojnie na określenie mienia niemieckiego, które przeszło na własność państwa polskiego tuż po wojnie - tłumaczyła autorka książki. - Mogły być nie tylko budynki, majątki, ale także cała tkanka miejska, architektura, układ przestrzenny, ale również to, co było pod ziemią - skarby, które Niemcy zakopywali opuszczając swoje domostwa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Dominika Klimek historia Polski II wojna światowa KULTURA KSIĄŻKA książki literatura