Polskie Radio
Section05

Paryż

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia

"Barbarzyńskim ogromem przytłacza Notre-Dame", "ma być rozebrana". Wieża Eiffla i jej początki

136 lat temu Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę na właśnie ukończonej paryskiej wieży. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla Francja architektura sztuka współczesna wystawa

Węgry nie będą przeszkodą? Tusk o polityce wobec Rosji

- Na paryskim szczycie w sprawie Ukrainy podnosiłem potrzebę szukania metod, które pozwolą na wspólną politykę europejską wobec Rosji, nawet jeśli Węgry nie będą tym zainteresowane - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że w sprawie przedłużenia sankcji UE prawdopodobnie nie może liczyć na Budapeszt.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bezpieczeństwo Rosja Donald Tusk POLSKA wojna na Ukrainie wojna 2025 polityka Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska Ukraina Emmanuel Macron

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Wawel Polacy w Hollywood

Poeta sztuki na rozdrożu: Marc Chagall - "Paryż przez okno"

Niewielu jest w historii sztuki twórców tak wyrazistych i oryginalnych w swojej wizji, jak Marc Chagall. Urodzony w pobliżu Witebska na dawnych Kresach Pierwszej Rzeczypospolitej, był artystą magicznym, którego sztuki nie da się zaszufladkować w żadnym stylu. Chyba najprościej byłoby powiedzieć, że Marc Chagall był poetą sztuki. Malując obraz "Paryż przez okno" z 1913 roku (Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku), poetycko przekazał nam rozterki, z którymi wtedy walczył.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo malarstwo europejskie Marc Chagall Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka