Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Maria Konopnicka - ciekawsza, niż myślimy

- Celem naszych badań było pokazanie wielostronnego portretu Konopnickiej. To jest portret wielokrotny, okazuje się, że Konopnicka ma wiele twarzy, jest: poetką, tłumaczką, reporterką, krytyczką, podróżniczką, dramaturżką - jakby niektórzy powiedzieli - i przede wszystkim, fascynującą kobietą i matką - stwierdziła w "Poranku Dwójki" prof. Maria Jolanta Olszewska. Sięgnęliśmy po publikację "Konopnicka - raz jeszcze" pod redakcją naszej rozmówczyni.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka literatura pisarze i poeci Dwójka

"Wajnberg i babcia" - Andrzej Ciepliński zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką"

- Uwielbiam to jak wykorzystywał klarnet, jak prezentował małe fragmenty muzyki klezmerskiej, którą możemy usłyszeć. Uważam, że jest to jedna z lepszych sonat na klarnet i należy ją często grywać - mówił o Sonacie na klarnet Mieczysława Wajnberga Andrzej Ciepliński. Znakomity polski klarnecista wraz z pianistą i kompozytorem Tymoteuszem Biesem wystąpi podczas najbliższej (17.02) "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  klarnet Dwójka muzyka klasyczna Mieczysław Weinberg

"Rules for Being Human" - Damian Kostka o kondycji ludzkiej

- Te utwory same w sobie nie są mocno skomplikowane. To nie jest trudny jazz. Bardziej coś, co może wpaść w ucho - mówił w "Poranku Dwójki" Damian Kostka. W audycji sięgnęliśmy po jego debiut kompozytorski, który nawiązuje do zmagań człowieka z realizacją nowych celów i oporem wewnętrznym, jaki odczuwa, wkraczając na nieznane dotąd terytorium. Płyta ukazała się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  płyta kompozytor kompozycja Jazz Dwójka

"Krab" - nasz świat oczami małego skorupiaka

- Mocną stroną tego filmu jest przyjęcie punktu widzenia zwierzęcia i opowiedzenie historii z jego perspektywy. Wszystkie środki wyrazu, które zastosowaliśmy, żeby ten efekt wzmocnić, czyli ruchy kamery, dobór obiektywów, zaplanowanie ujęć, dźwięk, pozwalają na moment znaleźć się w głowie kraba - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Chmielewski, reżyser krótkometrażowego filmu animowanego pt. "Krab".
Zobacz więcej na temat:  kino animacja zwierzęta FILM Dwójka

Polskie Archiwum Filmów Domowych - taśmy ze strychów i piwnic

- Nie miałem żadnej wątpliwości, kiedy zaczynałem cała tę inicjatywę, że to jest ważne. Jeśli tego nie zrobimy, to za kilka lat już tych filmów nie będzie. One lądują w piwnicach, w śmietniku, na strychu, czasami rozpadają się przegryzione pleśnią - mówił o amatorskich zapisach filmowych dokumentalista, reżyser i scenarzysta Maciej Drygas, inicjator projektu Polskiego Archiwum Filmów Domowych. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia rodzina Dwójka dokument

"Kochała radio i teatr". Wspominamy Iwonę Malinowską-Roznau

- Była człowiekiem radia. Wszystko, co najlepsze w jej życiu, to było radio. Mówiła, że się na radiu wychowała (...). Dla niej radio było tym, na czym się uczyła, i tego potem chciała uczyć innych - mówiła o zmarłej w miniony poniedziałek (30.01) Iwonie Malinowskiej-Roznau, wieloletniej dziennikarce PR i teatrologu, jej redakcyjna koleżanka Bogumiła Prządka.
Zobacz więcej na temat:  Iwona Malinowska Dwójka Bogumiła Prządka Polskie Radio dziennikarstwo odeszli 2023

Wystawa "Malczewscy. Spotkanie artystów" - ojciec i syn w dialogu

- Jacek i Rafał są spokrewnieni, ale ich malarstwo jest skrajnie różne, są z zupełnie innych epok. Właśnie dlatego jest to spotkanie w muzeum - Jacka, akademika, tytana pracy i symbolisty, oraz Rafała, samouka, bon vivanta, niespokojnego ducha - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Ewa Nosowska, współkuratorka wystawy i współautorka książki "Klan Malczewskich".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Dwójka malarstwo

"W tej twarzy szukam Boga". O niezwykłej wystawie w Markowej

- Spotkanie objawia się przede wszystkim w wejrzeniu twarzą w twarz, jeśli chcę się naprawdę głęboko spotkać, muszę spojrzeć głęboko w jego twarz, a on w moją. Kapturski idzie jeszcze dalej. Powie: ja w tej twarzy szukam Boga - mówił o wystawie prac Artura Kapturskiego "Osoba i twarz" Roman Graczyk z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Dwójka fotografia wystawa Auschwitz Ulmowie

Tantiemy dla twórców - dlaczego platformy streamingowe ich nie płacą?

- Tantiemy należą się twórcom filmowym za nadanie dzieła w telewizji, wyświetlanie w kinach, dystrybucję na różnych nośnikach. Giganci streamingu nie mają w tej chwili prawnego obowiązku dzielenia się zyskami z eksploatacji utworów - mówiła w Dwójce Małgorzata Machczyńska, radca prawny Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.
Zobacz więcej na temat:  prawo autorskie Dwójka streaming

"Wprowadzał radość do życia innych". Andrzej Matul we wspomnieniach

- Zawsze zwracał mi uwagę, że radio to nie jest medium, przez które się przemawia, tylko służy ono temu, żeby rozmawiać - mówiła o zmarłym w grudniu dziennikarzu Polskiego Radia Andrzeju Matulu Małgorzata Małaszko, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul Dwójka Jakub Jamrozek dziennikarstwo Małgorzata Małaszko Anna Stempniak Barbara Osterloff Marcin Przybylski Polskie Radio

Anna Rochowska, nowa szefowa TR Warszawa: jest radość i jest żal

- Nieprawdą jest, że na trudnych relacjach buduje się świetne spektakle. Mamy w historii teatru przykłady wybitnych spektakli, które my, jako widzowie, oglądaliśmy z radością, nie wiedząc, ile potu, łez, wymiotów ze stresu kosztowało to twórców, ile złamanych życiorysów. Ale dzisiaj mówimy: "stop" - powiedziała w Dwójce Anna Rochowska, która 1 września 2023 roku obejmie funkcję dyrektora naczelnego TR Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  dyrektor Dwójka Warszawa TR Warszawa aktorzy

Prof. Piotr Gliński: prawdziwa wspólnota patrzy w przyszłość i pamięta o historii

- Polski heroizm ma w sobie podejście romantyczne, ale również wspaniałą pracę u podstaw, organiczną i dyplomatyczną. To wszystko łącznie przyniosło wielki sukces, czyli odzyskanie niepodległości, i warto o tym pamiętać. Również współcześnie ma to olbrzymie znaczenie - mówił w Dwójce prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński niepodległość Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Powstanie Styczniowe Dwójka Ukraina