Polskie Radio
Section05

pisarz

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże

Astrid Lindgren - dała dzieciom Bullerbyn

- Autoportretów Astrid można się doszukiwać zarówno w Pippi, jak i w Lisie z Bullerbyn - to zaproszenie do zabawy, aby szukać Astrid w jej bohaterach - mówiła Ulla Lindqvist w Polskim Radiu. 116 lat temu, 14 listopada 1907 roku, urodziła się słynna szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Jej książki dla dzieci wydawane są na całym świecie w ponad 100 językach i cieszą się niesłabnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja Astrid Lindgren dzieci literatura dziecięca

"Każda książka jest przygodą". Józef Hen o życiu i o pisaniu

– Nie można sobie powiedzieć: teraz napiszę arcydzieło. Wtedy to na pewno nie będzie to. Arcydzieło powstaje mimochodem – mówił Józef Hen w Polskim Radiu w 2013 roku. Znakomity twórca chętnie dzieli się na antenie swymi wspomnieniami, opowieściami i refleksjami.
Zobacz więcej na temat:  Józef Hen historia Polski HISTORIA historia PRL KSIĄŻKA książki literatura proza Tadeusz Boy-Żeleński Warszawa Żydzi Holokaust II wojna światowa

"Motorowerek", czyli Georges Perec i jego powieść w nowym przekładzie

- Z jednej strony mamy wojnę, a z drugiej "Motorowerek" to powieść napisana w stylu farsy. Niektórzy czytelnicy i krytycy mieli Perecowi za złe takie podejście do tematu, tym bardziej że książka ukazała się kilka lat po zakończeniu wojny z Algierią. Trzeba to bardzo uważnie czytać, szukać ukrytych znaczeń, aby zrozumieć, o co autorowi chodzi - mówił w Dwójce tłumacz Rene Koelblen. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek pisarze i poeci tłumacz tłumaczenie literatura książki Georges Perec

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe science-fiction pisarze i poeci Jakub Kukla tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka

Cezary Harasimowicz: Regina Salomea Pilsztynowa to pierwowzór bizneswoman

Regina Salomea Pilsztynowa - choć nie miała formalnego wykształcenia - uważana jest za pierwszą polską lekarkę. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman (...), była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, pisarz, autor opartej na faktach powieści "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Cezary Harasimowicz pisarze i poeci literatura książki Jakub Kukla

Edward Niziurski: "Patrzę na świat oczami dziecka"

- Wszystkie moje pomysły są wzięte albo z moich przeżyć szkolnych, albo z tego, co chciałem przeżyć - opowiadał Edmund Niziurski w Polskim Radiu w 1966 roku. Dziś mija 10. rocznica śmierci tego pisarza, który najbardziej zasłynął z literatury przeznaczonej dla młodzieży i dzieci, ale to tylko fragment jego bogatej twórczości. 
Zobacz więcej na temat:  Edmund Niziurski literatura młodzież pisarze i poeci proza literatura polska literatura przygodowa literatura dziecięca HISTORIA

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

Powieści w "Lecie z Radiem". Wojciech Chmielarz: nie da się dobrze pisać bez świadomego czytania

- Jeżeli czytamy pod kątem własnego pisania, to jak bierzemy książkę i ona nam się podoba, to dobrze po jej skończeniu przeczytać ją drugi raz, już w pełni świadomie, żeby prześledzić, co tam autor robi, i zastanowić się, dlaczego ta powieść nam się podobała, co tam się udało, jakich środków autor użył - mówi w Programie 1 pisarz Wojciech Chmielarz, którego książkę pt. "Farma lalek" czytamy teraz w audycji "Lato z Radiem". 
Zobacz więcej na temat:  kryminał Lato z Radiem 2023 Wojciech Chmielarz literatura