Polskie Radio
Section05

pisarz

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Dublin Irlandia Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone książki James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz proza prawo HISTORIA

Konstanty Ildefons Gałczyński. "Ja inaczej nie piszę, jeno jako żyję"

118 lat temu - 23 stycznia 1905 roku - w Warszawie urodził się Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z najsłynniejszych polskich poetów XX wieku, twórca znanego cyklu "Teatrzyk Zielona Gęś", autor wierszy "Zaczarowana dorożka", "Ocalić od zapomnienia", "Prośba o wyspy szczęśliwe" i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Konstanty Ildefons Gałczyński satyra poezja literatura książki

Marek Hłasko: skrzyżowanie Humphreya Bogarta z przodownikiem pracy

Jednym z patronów roku 2024 jest Marek Hłasko: obchodzimy 90. rocznicę jego urodzin oraz 65. – śmierci. "Młody gniewny" polskiej literatury zadebiutował w roku 1954 opowiadaniem "Baza Sokołowska" i przez kolejne 15 lat, aż do śmierci, pisał i publikował najpierw Polsce, a po wyjeździe z kraju, za granicą. Był też współautorem scenariuszy do adaptacji filmowych swoich dzieł.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Marek Hłasko emigracja scenariusz Tomasz Miara Trójka

"Produkt czasu wojny, głodu i terroru". Jaki naprawdę był Marek Hłasko?

Marek Hłasko to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. Stworzył takie dzieła jak "Ósmy dzień tygodnia", "Pierwszy krok w chmurach", "Palcie ryż każdego dnia". Choć żył zaledwie 35 lat, mógł pochwalić się bardzo burzliwym życiorysem. Decyzją Sejmu RP został jednym z patronów roku 2024. A 90. rocznica urodzin stała się pretekstem do wspomnień na jego temat. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Marek Hłasko Magda Mikołajczuk

"Dzięki rodzinnym korzeniom jest się silniejszym". Melchior Wańkowicz o swoich "szczenięcych latach"

Klasyk polskiego reportażu i mistrz gawędy – Melchior Wańkowicz – niejednokrotnie gościł przed mikrofonem Polskiego Radia. W roku ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Melchiora Wańkowicza warto sięgnąć do nagrań z udziałem tego pisarza. Zwłaszcza że to właśnie radiowe nagrania oddają ten niepowtarzalny gawędowy styl opowiadania, tak charakterystyczny dla autora "Szczenięcych lat".
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz reportaż Kresy wspomnienie literatura

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura literatura polska książki dla dzieci książki Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarze i poeci piosenka

Grzegorz Dziedzic, autor "Trylogii Chicagowskiej", o tęsknocie emigranta

Tęsknota emigranta to bardzo złożone odczucie i ono też ewaluuje z czasem. Pierwsza faza to zachłyśnięcie się nowym krajem, wszystkim tym nowym, co jest za granicą. Później przychodzi taka tęsknota, dosyć silna, za tym wszystkim, co właśnie opuściliśmy, czyli za przyjaciółmi, miejscami, za smakami. Następnie zaczyna się taka tęsknota, nazwałbym ją rzewna, i to jest tęsknota, która ma w sobie już plany, przykładowo, że zostanę na emigracji pięć lat – mówi Grzegorz Dziedzic, pisarz, autor "Trylogii Chicagowskiej”, z zawodu psychoterapeuta, od ponad dwudziestu lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Polonia w USA Chicago literatura emigracyjna po 1939 literatura literatura polska dwujęzyczność dzieci psychoterapia terapia język polski Małgorzata Frydrych