Polskie Radio
Section05
pr poleca reportaże

Biało-zielony Mikołaj. Akcja kibiców Chełmianki [POSŁUCHAJ]

– Ludzie kibiców postrzegają ze stadionów jako tych złych. Nie mówię, że takich nie ma, bo tacy też są, ale tutaj jest akcja dla dzieci. Nikt nawet nie uszczypnie złotówki dla siebie, bo chce jak najwięcej od siebie dać, żeby te dzieci miały lepsze święta – deklaruje Sebastian Radzikowski, koordynator akcji "Biało-Zielony Mikołaj" w Chełmie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Piłka nożna kibice

Młodzi radykalni przeciwko komunie. Reportaż "Chłopcy do bitki"

Po ogłoszeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, "zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie. To był ich protest przeciwko aktorom, którzy ignorowali powszechny bojkot reżimu przez środowisko artystów. Środki cuchnące wpuszczali do mieszkań funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i kolaborantów. Mowa o "Grupie Oporu Solidarni", którzy mimo wielu przeciwności losu niezłomnie walczyli przeciwko komunie. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski reportaż w Jedynce Adam Bogoryja-Zakrzewski PRL

Wyższa Szkoła Morska. Stan wojenny i strajk studentów. Reportaż "Moja prawda"

Wojciech Kozimor był studentem drugiego roku w Wyższej Szkole Morskiej. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Angażował się w działalność opozycyjną. Po ogłoszeniu stanu wojennego z kolegami po zakończeniu strajku na uczelni udał się do Stoczni Gdańskiej. Po jej pacyfikacji został zatrzymany i przewieziony do Starogardu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce stan wojenny historia Polski reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska studenci

Czesław Bielecki. Reportaż "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" [POSŁUCHAJ]

Czesław Bielecki, architekt, publicysta i działacz opozycji w PRL, jako uczestnik wydarzeń Marca 1968 został aresztowany za próby koordynowania protestów studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W reportażu "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej opowiada o swojej drodze do wolności.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Bielecki stan wojenny komunizm PRL reportaż w Jedynce

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski wspomnienie Wojciech Jaruzelski Warszawa 13 grudnia Trójka

Siła ludzkiej woli. Reportaż "Most kamienny Jana Stacha" [POSŁUCHAJ]

Mija 50 lat od budowy największego w Polsce mostu zbudowanego z kamieni przez jednego człowieka własnymi rękami. Rolnik Jan Stach z małopolskich Znamirowic postawił kamienną konstrukcję, aby w ten sposób ułatwić sobie dojazd z domu do drogi głównej, który został zalany przez wody budowanego Zalewu Rożnowskiego. Jedyny możliwy przejazd odbywał się przez drogę sąsiada, ten jednak zabronił Stachowi z niej korzystać. 
Zobacz więcej na temat:  małopolskie architektura reportaż w Jedynce Monika Chrobak

Nagrodzony reportaż "Historia trzech pierścieni" [POSŁUCHAJ]

- Kiedy podchodziłam do ludzi w ruinach, bałam się dzikości dzieci, dzikości kobiet – były szorstkie, twarde – to wyglądało demonicznie..., ale przełamywałam ten strach - mówiła Anna Pietraszek. W "Rozmowach po zmroku" przypomnieliśmy radiową opowieść Krzysztofa Wyrzykowskiego, zmarłego w minionym tygodniu mistrza reportażu. Audycja otrzymała nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w konkursie "Polska i Świat". Bohaterką reportażu jest znana dokumentalistka filmowa i himalaistka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Krzysztof Wyrzykowski Beata Kwiatkowska Dwójka Afganistan

Reportaż "Przebaczyłam". Bardzo trudna lekcja miłości [POSŁUCHAJ]

Przez wiele lat, całe dzieciństwo, młodość, początek dorosłości, Andżelika nie miała dobrych relacji z tatą, który był alkoholikiem – właściwie trudno mówić o jakichkolwiek relacjach z człowiekiem, dla którego najważniejsze były praca, pieniądze i alkohol. Wszystko zmieniło się dopiero wtedy, gdy okazało się, że jest śmiertelnie chory...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo reportaż alkoholizm rodzina dzieci nowotwory Dorota Boniecka-Górny Trójka uzależnienia

Rehabilitacja poprzez ruch. Reportaż "Walczymy o nasze dzieci"

Poprzez sport i aktywność fizyczną stawiają pierwsze kroki i uczą się samodzielnego życia. Mowa o podopiecznych fundacji "Handicap" z Zakopanego. Stowarzyszenie wspiera rehabilitację osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Pod swoją opieką ma już ponad setkę dzieci i młodzieży.     
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Zakopane rehabilitacja niepełnosprawność aktywność fizyczna reportaż w Jedynce

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Katarzyna Błaszczyk społeczeństwo węgiel górnictwo górnicy śląskie Śląsk rodzina emigracja zarobkowa

Wspólne odkrywanie ojcostwa. XIII Forum Tato.Net [POSŁUCHAJ]

– Chcę stać się lepszym ojcem. Nie jestem wystarczająco dobry... – mówi Wojciech, ojciec Liliany i Nikodema, jeden z uczestników XIII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Kilkuset ojców z różnych stron Polski wzięło udział w całodniowych warsztatach w Łochowie w połowie listopada. Rozmawiali o problemach, z jakimi mierzą się współcześni ojcowie oraz ich rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Trójka ojcostwo ojciec tata wychowanie dzieci dzieciństwo konferencja konferencje mazowieckie młodzież społeczeństwo warsztaty

"Kolejka" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Pisali o niej Iwaszkiewicz, Gałczyński, Młynarski. Występowała w filmach, między innymi w "Zakazanych piosenkach", "Pożegnaniach", serialu "Dom". Była czymś więcej, niż tylko środkiem transportu. Pięknie łączyła ze sobą ludzi z okolicznych miejscowości. Mowa o EKD, czyli Elektrycznych Kolejach Dojazdowych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce kolejka II wojna światowa Warszawa