Polskie Radio
Section05

przyroda

Zrównoważony połów ryb. Na czym polega?

Obecnie ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb i owoców morza jest poławiana w sposób niezrównoważony, powodując przetrzebienie stad, a dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) wskazują na pogarszanie się tej sytuacji na przestrzeni lat. Problem ten dodatkowo potęgują takie czynniki jak zanieczyszczenie czy zmiany klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ryba ryby oceany morza Agnieszka Kunikowska ekologia natura

Przetrwać w niekomfortowych warunkach. O survivalu jako sposobie myślenia

Jak przetrwać w środku lasu, bez prądu i dachu nad głową? Umożliwią to umiejętności z zakresu survivalu, prepperingu i bushcraftingu. Nauka tych technik ostatnio stała się popularniejsza, a w wyobrażeniach wielu osób panuje błędne przekonanie, że sztuka przetrwania w niekomfortowych warunkach to coś spektakularnego. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Kuba Witkowski natura bezpieczeństwo

Mikołajki w jesienno-zimowej aurze. "Jedyne takie miejsce" na Mazurach

Mikołajki - ta nieoficjalna stolica Mazur również poza sezonem ma wiele uroku. Do tej miejscowości zaglądają nie tylko żeglarze, uprawia się tutaj również narciarstwo zjazdowe i biegowe i łyżwiarstwo. W Mikołajkach znajduje się również jedyne w kraju - Muzeum Reformacji Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  mikołajki Mazury zima turystyka Roman Czejarek Giżycko żeglarstwo Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach Mazurski Klub Żeglarski Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie

"Każdy z nas wyczuwa krajobraz intuicyjnie". Małgorzata Golińska o wpływie przyrody na człowieka

- Myślimy sobie, że krajobraz to jest albo coś prostego, co obserwujemy i na co nie każdy ma wpływ albo coś skomplikowanego z drugiej strony jeśli chodzi o kształtowanie i trzeba mieć wysokie kompetencje i skończyć studia. Ja myślę jednak, że każdy z nas wyczuwa go intuicyjnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody.
Zobacz więcej na temat:  środowisko Anna Popek ochrona środowiska krajobraz przestrzeń publiczna POLSKA Polskie Radio 24 Małgorzata Golińska ministerstwo środowiska

Zakochane łosie. Reportaż "Miłość na bagnie" [POSŁUCHAJ]

Wrzesień, październik i listopad to czas godów zwierząt jeleniowatych. Najbardziej znane i najbardziej spektakularne jest rykowisko jeleni szlachetnych. O nim najwięcej się mówi. Bekowisko danieli oraz bukowisko łosi są spokojniejsze i mniej efektowne. Ale czy z tego powodu mniej interesujące? Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Miłość na bagnie".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka łoś parki narodowe natura

Organizacja przestrzeni. Czy krajobraz ma wpływ na nasze życie?

Obchodzony w październiku Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest okazją do tego, by zastanowić się, w jakich przestrzeniach czujemy się dobrze i co wpływa na poczucie błogości. W audycji "Leniwe przedpołudnie" Anna Popek rozmawiała z Piotrem Otrębskim, rzecznikiem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Gość Trójki opowiedział o tym, jak ważne jest podejmowanie odpowiednich kroków w dziedzinie zagospodarowania przestrzeni. 
Zobacz więcej na temat:  krajobraz przestrzeń publiczna Trójka Anna Popek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ochrona środowiska środowisko Łazienki Królewskie

Dzień Nauczyciela. Jakie są pasje naszych pedagogów?

– To była naturalna konsekwencja harcerstwa, dla mnie to metoda na złapanie oddechu, szczególnie przydała się w czasach pandemii. Teraz to również doskonały sposób na relaks, praca nauczyciela jest wspaniała, ale opiera się na emocjach i relacji z drugim człowiekiem – mówił o bushcrafcie, czyli sztuce przetrwania w dziczy Kacper Kempisty, edukator historyczny w muzeum, kiedyś nauczyciel historii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan edukacja Dzień Nauczyciela sztuki walki