Polskie Radio
Section05

przyroda

Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego?

Bocian biały to jeden z najważniejszych symboli wiosny. Niestety, w Polsce spada liczebność populacji tych ptaków. Na zachodzie i południu kraju sytuacja wygląda najgorzej. Znacznie lepiej na wschodzie. Na Lubelszczyźnie liczebność bocianów utrzymuje się na stałym poziomie. Bardzo dużo ptaków zamieszkuje tu kolonie bocianie, np. w miejscowościach nadwieprzańskich. Bociany spotkamy też na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i okolicach Turobina.  
Zobacz więcej na temat:  bociany NAUKA natura ptaki wędrowne

"Ptaki polskich parków". Poczta Polska rozpoczyna emisję wyjątkowej serii znaczków

Poczta Polska rozpoczęła emisję serii przyrodniczej "Ptaki polskich parków". Premiera znaczków odbyła się w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. - Poprzez pokazanie tych ptaków na znaczkach chcieliśmy wysłać odbiorcom taki sygnał: polskie ptaki są piękne, także najbardziej pospolite - powiedział Maciej Zdziarski, autor zdjęć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA filatelistyka Poczta Polska społeczeństwo ptaki

Lasoterapia z dziećmi. Na co pomoże wycieczka do lasu?

Pomysł na podjęcie tematu terapii lasem wziął się z rosnącego zainteresowania lasoterapią w ogóle, w tym także lasoterapią związaną z dziećmi. Koncepcja kiełkowała w głowach autorek, aż w końcu powstała książka "Lasoterapia z dziećmi" Doroty Zaniewskiej i Agaty Preuss. Ta pozycja to poradnik dla rodziców i pedagogów, którzy w pracy z dziećmi chcą stosować terapię lasem i nauczyć się korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez leśne otoczenie. W książce znajdą się inspiracje do wycieczek zarówno grupowych, jak i indywidualnych, a także podpowiedzi, które pomogą przygotować się do leśnej wyprawy tak, by była ona bezpieczna i komfortowa dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica las zdrowie dziecka edukacja przyrodnicza radio dla rodziców

Ocal żabę: trwa akcja w Roztoczańskim Parku Narodowym

Pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego od 20 lat, ustawiając barierki wzdłuż tras godowych wędrówek płazów, chronią je przed śmiercią pod kołami samochodów. W okolicach Zwierzyńca ruszyła akcja "Ocal żabę". Po raz pierwszy leśnicy zaprosili do współpracy wszystkich chętnych: dzieci, młodzież, dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  ekologia ochrona przyrody natura parki narodowe Zwierzyniec zwierzęta leśne Piotr Firan Trójka

Jan Karpiński. Opiekun żubrów i Białowieskiego Parku Narodowego

136 lat temu urodził się w Piotrkowie Trybunalskim wybitny leśnik i etnolog Jan Jerzy Karpiński, orędownik zachowania w jak najlepszym stanie Puszczy Białowieskiej. W historii najpiękniejszego polskiego lasu zapisał się działaniami ratującymi naturalny drzewostan. Był też opiekunem zwierząt, wierząc, że są nierozerwalną częścią ekosystemu puszczy. Stąd ratunek dla żubra był jednym z głównych priorytetów Karpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska żubr

Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków

Dlaczego ptaki naśladują odgłosy pojazdów i urządzeń elektronicznych? Jakie cechy powinien posiadać idealny ptasi kandydat na męża? Jak zmiany klimatu odbijają się na zachowaniu ptaków i które z nich powróciły już do Polski z ciepłych krajów? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan ptaki ptaki wędrowne ornitologia ornitolog zwierzęta leśne zwierzęta zmiany klimatyczne rozmowa bociany