Polskie Radio
Section05

psychologia dziecięca

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci zaburzenia rozwoju pedagog komunikacja

Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?

Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina dzieci rodzice komunikacja rozmowa psychologia pedagog Katarzyna Stoparczyk Trójka

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój dysgrafia zaburzenia rozwoju pedagog

Pierwsze kolonie, albo obóz. Od czego rozpocząć naukę samodzielności? Podpowiadamy w "Strefie Rodzica"

Wielu rodziców zastanawia się kiedy jest ten właściwy czas, aby wysłać dziecko na samodzielny wyjazd wakacyjny. Czy przygotowywać dziecko metodą małych kroków, czy od razu rzucić na głęboką wodę? Wątpliwości rozwiały ekspertki "Strefy Rodzica": psycholog dziecięcy Marta Bąkowska i Joanna Narożniak - wieloletnia rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój

"Gdy dziecko się złości potrzebuje spokoju dorosłych". Co sygnalizuje nam złość dziecka?

Podobno kiedy dziecko się złości, najbardziej potrzebuje spokoju dorosłych. A o tym dlaczego dzieci się złoszczą i jak je wspierać w radzeniu sobie z trudnymi emocjami opowiedziały w "Strefie Rodzica" psycholog dziecięca: Katarzyna Kalinowska i Małgorzata Stańczyk, psycholog i autorka książki na temat złości. Co sygnalizuje nam złość u niemowlęcia i przedszkolaka, a jakie komunikaty może zawierać już ta u nastolatka? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój

Montessori to coś więcej niż drewniane zabawki. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

- Jeśli spotkamy przedszkole, które w nazwie ma wróżki lub elfy to już wiemy, że nie jest ono oparte na metodach Montessori ponieważ jej założycielka mówiła, żeby nie wprowadzać do świata dziecka poniżej 6. roku życia nierealnych postaci i fantazjowania - podkreśliła Emilia Polnau-Hatala, zwracając uwagę, aby dokładnie sprawdzić wybraną wcześniej placówkę, zanim poślemy tam swoje dziecko. Na czym polega metoda Montessori i dlaczego tak ważny jest tam wykształcony i kompetentny personel, opowiedzieli goście Strefy Rodzica w "Polskim Radiu Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica przedszkole szkoła podstawowa

Jak rozmawiać z dzieckiem o polityce? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Polityka składa się z pojęć trudnych do wyjaśnienia. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudność w zrozumieniu zagadnień, które się z nią wiążą. Jak w prosty sposób wytłumaczyć definicje takie jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny czy ochrona klimatu? Jak sprawić, aby dzieci wyrosły na świadomych swoich praw, ale też obowiązków dorosłych obywateli? Eksperci, goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Elżbieta Lakowska - autorka książki dla dzieci na temat wyborów oraz Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, podjęli się tego zadania.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców miłość rodzicielstwo Joanna Ficińska Strefa Rodzica polityka wybory w Polsce

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Ta świadomość społeczna ogromnie wzrosła"

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie - obchodzony 2 kwietnia - został ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 16 lat temu. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Także zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Rafał Motriuk autyzm psychologia

"116 111" – nowy program w Trójce. Pomagamy dzieciom w kryzysie [POSŁUCHAJ]

Zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży są w centrum naszych zainteresowań. Dlatego Trójka przygotowała nowy cykl pod tytułem "116 111". Tytuł jest oczywiście numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od 15 lat prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Audycję prowadzi Katarzyna Stoparczyk i przed pierwszym odcinkiem opowiadała o niej w rozmowie z Piotrem Łodejem. 
Zobacz więcej na temat:  telefon zaufania Trójka Katarzyna Stoparczyk 116 111 dzieci społeczeństwo młodzież kryzys depresja Piotr Łodej

Kłótnie nastolatków z rodzicami i bunt są tak stare, jak ludzkość. I nie ma w nich nic złego

Można powiedzieć, że konflikty międzypokoleniowe są czymś stałym w historii świata. Dzieci i zbuntowana młodzież zawsze spierają się i kłócą ze swoimi rodzicami. To naturalne, gdyż obie grupy mają zupełnie inne punkty widzenia, inne doświadczenia i wyobrażenia o świecie. Ale czy to źle, że młodzi inaczej patrzą na świat? Właśnie ta inność tworzy zmianę, postęp.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci rodzice konflikt pokoleń psychologia Katarzyna Stoparczyk Trójka

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców miłość rodzicielstwo Walentynki Joanna Ficińska Strefa Rodzica

Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zainaugurowała pierwszy w historii urzędu cykl edukacyjnych spotkań online dla młodzieży i dorosłych. Tematem rozmów, które odbyły się 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, było bezpieczeństwo w sieci. Kolejne będą poświęcone problemom psychicznym młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci młodzież Monika Horna-Cieślak Rzecznik Praw Dziecka Rzeczniczka Praw Dziecka psychologia samobójstwo Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej Trójka

Poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

– Kiedy mamy dobre poczucie własnej wartości to tak naprawdę akceptujemy naszą rzeczywistość. Nie oceniamy jej przeciwko sobie, nie szukamy najlepszej postawy w tej rzeczywistości, nie wymagamy od siebie zbyt dużo. Po prostu przyjmujemy postawę na miarę naszych możliwości, naszego stanu emocjonalnego, ale też naszych potrzeb i granic – mówi dr Katarzyna Fąk z Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka psychologia

Jak rozmawiać z dzieckiem o Świętym Mikołaju. Podpowiada psycholog dziecięcy

Czy warto pozbawiać dzieci wiary w Świętego Mikołaja? Może wystarczy nie podtrzymywać iluzji pozwalając dzieciom samym oswoić się z myślą, że jest to jedynie świąteczna przypowieść? Czy może się zdarzyć, że dziecko uświadomione przez rówieśników przeżyję wstrząs po którym straci zaufanie do najbliższych? Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z psychologiem dziecięcym, który w audycji Polskiego Radia Dzieciom podpowiada kiedy zacząć i jak rozmawiać z dzieckiem o tajemnicy istnienia Świętego Mikołaja.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Joanna Ficińska Święty Mikołaj mikołajki