Polskie Radio
Section05

Quo vadis

Najdroższe filmy polskiej kinematografii. Na czele ekranizacja powieści Sienkiewicza

Przez ostatnie 30 lat w polskiej kinematografii pojawiło się wiele filmów z bardzo dużym, jak na nasze warunki, budżetem produkcyjnym. Najdroższy polski film w historii to "Quo vadis" który kosztował ponad 76 mln złotych. Dla porównania: budżet "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata", jednego z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej, wyniósł 300 mln dol., czyli był ponad 12 razy większy (!) od budżetu filmu Jerzego Kawalerowicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski Jerzy Kawalerowicz Karol Wojtyła Jan Paweł II Michał Fedusio Michał Żołądkowski Trójka

Sienkiewicz tradycyjny, Sienkiewicz nowoczesny

"Krzyżacy", "Trylogia": któż w Polsce nie zna Henryka Sienkiewicza przynajmniej ze słyszenia? Był pierwszym polskim pisarzem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla – za "Quo vadis", choć o tym już mniej pamiętamy. Co powoduje, że Sienkiewicz wciąż jest czytany, wciąż jest na topie, wciąż przyciąga badaczy i czytelników?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Henryk Sienkiewicz Trylogia nagroda Nobla Magdalena Piejko Trójka

Matura 2017. Wypełnij arkusze z języka polskiego

"Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie książki "Ziemia, planeta ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersz "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego - takie tematy pojawiły się na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Test rozpoczął się w czwartek po godzinie 9 i trwał 170 minut.
Zobacz więcej na temat:  matura matura z języka polskiego egzaminy maturalne szkoła CKE Marcin Smolik Henryk Sienkiewicz Stanisław Wyspiański Antoine de Saint-Exupery

Cała Polska czytała "Quo vadis"

Publiczne czytanie dzieła polskiego noblisty odbywało się w ponad 2 tys. miast i miejscowości w całej Polsce, a także zagranicą. Powieść tę wybrali internauci podczas głosowania spośród pięciu propozycji."Quo vadis konkurowało z "Chłopami" Władysława Reymonta, "Nocami i dniami" Marii Dąbrowskiej, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego i "Popiołami" Stefana Żeromskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Henryk Sienkiewicz KULTURA literatura Narodowe Czytanie prezydent

Transmisja na żywo Narodowe Czytanie "Quo vadis"

Publiczne czytanie "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza odbywa się w sobotę w ponad 2 tys. miast i miejscowości w całej Polsce. W tym roku lekturą jest "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Powieść tę wybrali internauci podczas głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło noblisty konkurowało z "Chłopami" Władysława Reymonta, "Nocami i dniami" Marii Dąbrowskiej, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego i "Popiołami" Stefana Żeromskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Henryk Sienkiewicz Narodowe Czytanie Warszawa

Cała Polska czyta „Quo vadis”

Przetłumaczona na ponad 50 języków i jedna z najbardziej znanych polskich powieści na świecie. „Quo vadis”, dzieło, za które Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką nagrodę Nobla i stał się pisarzem o światowej renomie. W sobotę w całej Polsce odbyła się kolejna odsłona akcji Narodowego Czytania. Z okazji ustanowienia przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza, to właśnie „Quo vadis” stało się bohaterem wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Narodowe Czytanie

Dziennikarze Jedynki zmierzyli się z "Quo vadis"

W sobotę 3 września fragmenty "Quo vadis" rozbrzmiewały w całej Polsce. Tego dnia powieść Henryka Sienkiewicza czytali na antenie również dziennikarze i współpracownicy Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Andrzej Janisz Anna Stempniak Bogdan Sawicki Daniel Wydrych Dawid Osysko Dorota Truszczak Grzegorz Frątczak Janusz Kukuła Jarosław Kociszewski Krzysztof Kaczmarczyk Krzysztof Ołdakowski Magda Mikołajczuk Małgorzata Raducha Marzena Wyczółkowska Narodowe Czytanie Patryk Michalski Rafał Porzeziński Roman Czejarek Wiesław Molak Wincenty Pipka Zbigniew Krajewski