Polskie Radio
Section05

radio bez reklam

Nowe technologie w edukacji - jak robić to dobrze?

Cyfryzacja, nowe technologie mogą odegrać kluczową rolę we współczesnej edukacji, umożliwiając bardziej interaktywne, dostępne i spersonalizowane formy nauczania. Czy nie wpłynie to jednak negatywnie np. na budowanie relacji pomiędzy uczniami lub nie spowoduje uzależnienia dzieci od internetu? W studiu Polskiego Radia Dzieciom dyskutowali: Dominika Wiśniewska, Paweł Czerwony (Google for Education) oraz Krzysztof Falkowski, Paweł Biesiekierski - dyrektorzy szkół.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ Marcin Perfuński szkoła edukacja

Poznajcie "Przygody Odblaskowego Misia". Finał zabawy Polskiego Radia Dzieciom!

1000 Odblaskowych Misiów Polskiego Radia Dzieciom marzyło by wyruszyć w podróż. Bezpiecznie schowane w pudełku, jeden obok drugiego, czekały na niezapomniane przygody! I się doczekały! Wyruszyły w podróż narysowane przez uczniów i przedszkolaków z całej Polski. Ponad 240 prac plastycznych, pokazało nam, czym dla dzieci jest bezpieczeństwo w codziennych i wyjątkowych sytuacjach. Dziękujemy za tak liczny udział i zaangażowanie i zapraszamy do oglądania tych niezwykłych prac oraz do posłuchania fragmentu "Poranka" w którym Martyna Chuderska wraz z słuchaczami dzwoniącymi do studia, na żywo tworzyła przygody Odblaskowego Misia.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze DAB+ bezpieczeństwo

Jak nie być służącym swoich dzieci?

- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy zjemy muchomora sromotnikowego?

Zarówno kalendarz grzybiarza, jak i dowody w lesie podpowiadają, że sezon na grzyby już się rozpoczął. Chociaż dostępność do grzybów hodowlanych, jak i akcje medialne zwiększające świadomość na ich temat przynoszą efekty, wciąż pojawiają się przypadki zatruć po ich spożyciu. Co ciekawe, nawet grzyby jadalne, jeśli są nieodpowiednio przechowywane, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła dr n. med. Diana Kamińska z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Pediatrii i Zaburzeń Żywienia. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowe odżywianie grzybobranie zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

Tutoring w edukacji. "Kluczem jest relacja mistrz-uczeń"

- Kiedy pracuję jako tutorka z młodymi osobami, przede wszystkim buduję z nimi relację. Mam taką misję, by mówić, że nie ma edukacji bez relacji. Relacja tutorska to podstawa do tego, by taki młody człowiek chciał cię wpuścić do swojego świata i chciał dzielić tym, co jest dla niego ważne i nad czym możemy pracować - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Kinga Pukowska - tutorka młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ Marcin Perfuński szkoła edukacja

Edukacja przyrodnicza. "Chcę opowiedzieć zgrabną historię, to pułapka na czytelnika"

- Liczę na to, że jak stworzę dobrą, wciągającą opowieść, to wiedza przyjdzie sama. Organicznie nie znoszę książek, które są stworzone na odwrót, są piękne, mają ogromną dawkę wiedzy, ale są powtórzeniem podręcznika, tylko udają książkę z fabułą - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, autor komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ Marcin Perfuński szkoła edukacja

Wokół edukacji demokratycznej. "Decydowanie i wspólnota"

- W edukacji demokratycznej każda młoda osoba i każdy dorosły jest zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących tej społeczności. Może sam decydować, co robi, zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, dopóki to nie wchodzi w granice innych osób. Wolność do decydowania, tworzenie wspólnoty i społeczności to filary edukacji demokratycznej, szkół demokratycznych na całym świecie - mówiła Olga Kulesza, która wraz z Marianną Kłosińską gościły w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ Marcin Perfuński szkoła demokracja

"Szkolne lifehacki". Jak sprawić, by szkoła stała się lepszym miejscem?

- Jestem za tym, żeby każdy w szkole miał prawo głosu. Czasy komuny czy pruskiej szkoły, w której ty siedzisz cicho, bo nauczyciel ma rację i kropka, się skończyły. To kwestia społecznej ewolucji, tego się nie da powstrzymać - mówił Lesław Dzik, autor książki "Szkolne lifehacki. Kiedy szkoła cię wkurza, a ty chcesz robić to, co kochasz".
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ Marcin Perfuński szkoła

Jak nauczyć dziecko przedsiębiorczości?

- Nie ma przedsiębiorczości bez pewnych umiejętności, które się nią składają. Żeby być w przyszłości przedsiębiorcą musimy nauczyć się planować, zarządzać sobą w czasie. Najpierw musimy dookreślić swoje cele, i aby moc je realizować, musimy być odpowiednio zmotywowani, wytrwali, stawiać granice - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Magdalena Burlikowska - partnerka w realizacji projektu Akademia Małego Inwestora.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ psychologia

Miłość romantyczna. "Idealny partner, który nie istnieje"

- Miłość romantyczna musi się skończyć, aby nasza relacja z parterem weszła w kolejny etap i zaczęła się budować więź na dojrzałym poziomie. Miłości romantyczna to obraz idealnego partnera, który jest cudowny pod każdym względem, kogoś, kto de facto nie istnieje. A im większe są nasze niezaspokojone potrzeby, tym bardziej ten obraz jest w naszej świadomości karmiony - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Marlena Kazoń - psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ psychologia

Jak nie wypalić się w rodzinie, pracy, szkole? "To nie jest zwykłe zmęczenie"

- Coraz częstsze jest wypalenie uczniowskie, które polega nie tylko na utracie ciekawości świata, ale też wynika z tego, że tak dużo się uczymy, tak wiele doświadczamy, a jednocześnie nie mamy czasu na relaks, że oduczamy się odpoczywać (…). Wchodząc w dorosłe życie już jesteśmy zmęczeni - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Mikołaj Marcela, pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, ekspert w tematyce edukacji dzieci.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ psychologia Marcin Perfuński

Mediacje w szkole. "Atakować problem, a nie siebie nawzajem"

- Dzięki mediacjom rówieśniczym uczniowie uczą się bardzo wielu kompetencji emocjonalno-społecznych, między innymi rozwiązywania konfliktów, ale także wyrażania swoich potrzeb, stawiania granic, ale i szanowania granic innych, wyrażania emocji i rozmawiania o nich - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Paulina Janikowska-Mizera, radca prawny i mediator.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ psychologia mediacje mediacja

Projekt "Sztuka się robi | Inkubator teatralny"

"Sztuka się Robi" to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. O szczegółach mówiły w Polskim Radiu Dzieciom kierowniczka literacka Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska i Justyna Czarnota, pedagożka teatru, znawczyni teatru dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ festiwal teatralny

"Moje serce mówi" hasłem Festiwalu Korczak Dzisiaj

Znamy już program jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Odbywający się po hasłem "Moje serce mówi" Festiwal Korczak Dzisiaj spogląda w stronę Szwecji, silny akcent stawiając na propozycje kierowane do widowni nastoletniej. O wydarzeniu mówiły w Polskim Radiu Dzieciom; Dorota Kowalkowska, dyrektorka artystyczna festiwalu oraz Dominika Górecka, kuratorka programu szwedzkiego.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ festiwal teatralny

Plecak czy tornister? Jak spakować rzeczy dziecka do szkoły?

- Młodsze dzieci, pierwszoklasiści, powinny zdecydowanie nosić tornister. Jest on bardziej twardy, usztywniony w plecach, ma także usztywnioną komorę, po otwarciu jest bardziej przestronny. Rzeczy, które znajdują się w tornistrze, książki, piórnik, jedzenie, są bardziej widoczne i lepiej dostępne - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom dr n. med. Elżbieta Binek, fizjoterapeutka dziecięca.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ zdrowie dziecka