Polskie Radio
Section05

radio bez reklam

Wczesna diagnoza spektrum autyzmu kluczowa. "Każde z tych dzieci ma wielki potencjał"

Autyzm nie jest chorobą, to inny sposób myślenia i postrzegania świata. Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest dzień świadomości tego najczęstszego zaburzenia rozwojowego. Gościem Polskiego Radia Dzieciom była Kamila Śliwka - pedagożka specjalizująca się w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ autyzm Aleksandra Jasińska zdrowie dziecka

Pod jednym dachem z nastolatkiem. Poradnik przetrwania

Jeszcze niedawno nasze dziecko było słodkie, grzeczne i cudowne. Już nie jest - teraz jest nastolatkiem, który patrzy na swoich najlepszych na świecie rodziców jak na przedstawicieli innej cywilizacji, którzy kompletnie nie rozumieją, co się do nich mówi, albo milczy. W "Strefie rodzica" w zrozumieniu nastolatków pomagała Olga Gitkiewicz - reporterka, publicystka i socjolożka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ nastolatki

Życie w rodzinie wielodzietnej. "Staram się wykorzystać każdy moment obecności z dzieckiem"

- Nauczyłam się, że dzieci nie potrzebują czasu super wyjątkowego, że oto nagle wyjeżdżamy i nie wiadomo, co się dzieje. Tak naprawdę ta relacja buduje się codziennie, na przykład jedna córka wraca wcześniej ze szkoły i mamy ten czas, gdy jesteśmy we dwie - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Milena Bijata - mama szóstki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Karina Terzoni

Czy polskie dzieci są szczęśliwe? Niepokojący raport UNICEF

- Bardzo niepokojące jest to, że 40 procent młodych ludzi stwierdziło, że w ogóle nie odczuwa szczęścia. Każdy z nas, czy jest rodzicem, czy jest nauczycielem, czy też po prostu ma na co dzień kontakt z młodymi ludźmi, powinien się bardzo poważnie nad tym zastanowić. To przyszłe społeczeństwo, które dziś, jako młodzież, która nie odczuwa szczęścia, jest po prostu zagrożone - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ UNICEF Marta Powałowska prawa dziecka

Bezpieczny rozwód. Jak przygotować się do rozstania?

- Jednym z podstawowych błędów, który jest popełniany, jest szukanie odpowiedzi w sieci, u koleżanek itd. Jeżeli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "alimenty" to dostaniemy odpowiedź, o jakie alimenty wystąpić (…) ale przecież nikt oprócz nas nie wie, jakie koszty ponosimy na nasze dziecko - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Warpas - mediatorka, autorka publikacji o problematyce rozwodowej. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Karina Terzoni rozwód małżeństwo

Bunt dwulatko - gdy dziecko mówi "nie"

Nagle nasze dziecko przestaje być cudowną istotą wpatrzoną w mamę i tatę, a staje się tupiącym, czerwonym od złości rozkrzyczanym protestem. Czy coś się stało? Tak, z punktu rozwoju dziecka coś bardzo istotnego, to bunt dwulatka. O tym, jak przejść przez ten czas z pożytkiem dla dziecka i siebie, mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Patrycja Rzepecka (Uniwersytet SWPS). 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Joanna Ficińska

Minimalizm na co dzień. W poszukiwaniu równowagi

- Minimalizm jest bardzo wymagającym podejściem, dla wielu ludzi trudnym do przyjęcia, ale też nie wiem, czy potrzebnym. To, czego możemy wszyscy się nauczyć, niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, to tego, by rozsądnie podchodzić do szeroko pojętej konsumpcji - mówiła w 'Strefie rodzica" Anna Mularczyk-Meyer, tłumaczka, pisarka i blogerka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Joanna Ficińska minimalizm

Randkowanie dla rodziców, jak robić to dobrze?

Małżeństwo, rodzina, lata stażu i randka, czy to może się udać? Oczywiście! Wystarczy się odrobinę postarać i zdecydować, że czas na randkę właśnie. Jak się do niej przygotować, jak zadbać o to, by była wyjątkowa? Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski o idealnym i prawdziwym randkowaniu rozmawiali z Agatą Romaniuk, autorką książki "Najgorsze randki świata i kilka udanych".
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ randki

Rozmawiając z dzieckiem. "Relacje mają moc"

- My wszyscy, jako dorośli mamy możliwość pomagać innym dzieciom, być dla nich ostoją czy jedną osobą, która w nie uwierzy i będzie trzymała za nie kciuki, "dmuchnie w skrzydła". Ważne, żeby mieć jednego człowieka, który mówi "tak, wiem, że sobie dasz radę, ale jakby co, to jestem tutaj, jak ci będzie smutno, to przyjdź, pogadamy - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholożka Joanna Szulc.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Marcin Perfuński emocje psychologia

Święta pod palmami - czy magia Świąt działa z dala od domu?

Święta to dla wielu czas wspólnych chwil z rodziną, tradycyjnych potraw i kolędowania przy blasku choinki. Coraz więcej osób jednak decyduje się na inne podejście - święta pod palmami, w górach lub na egzotycznych plażach. W "Strefie rodzica" o świątecznych wyprawach rozmawiali pasjonaci podróżowania: Magda Zbrzeska, Adrian Wojtasik i Jacek Mikulski.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Boże Narodzenie Joanna Mokosa

Matka "wystarczająco dobra". Jak nie złapać się w pułapkę ideału?

- W byciu mamą "wystarczająco dobrą" jest także o tym, że to ona sama może być dla siebie dobra. Nie "zbyt dobra", nie taka, która sięgając po doskonałość, szuka perfekcji w każdym calu, ale taka, która nie obciąża siebie nadmiernie, godzi się na to, że może dostać wsparcie, że może go też aktywnie szukać - mówiła w Polskim Radiu 24 psycholożka Katarzyna Wasilewska.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Karina Terzoni macierzyństwo

Sztuka dawania przezentów. "Wyraz troski i zrozumienia"

- Sprawić udany prezent to jest sztuka. Zrobić taki prezent, który zrobi przyjemność komuś bliskiemu, jest bardzo trudno, bo chciałabym żeby to był taki prezent, który pokazuje "znam cię", "wiem, czego potrzebujesz, co cię ucieszy" - mówiła Edyta Plich, która wraz z Martą Kardaszewską rozmawiały w "Strefie rodzica" o sztuce dawania i otrzymywania prezentów.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Marcin Perfuński prezenty Boże Narodzenie

AI pomocą czy przeszkodą w edukacji? Sztuczna inteligencja jako sprzymierzeniec ucznia

- Młodzież jest bardzo mocno zainteresowana AI, dość aktywnie ją wykorzystuje, To, co najbardziej mnie cieszy, to fakt, że nie do końca chce, by sztuczna inteligencja zastępowała ich w edukacji, bardziej wykorzystują ja by zaczerpnąć inspiracji (…). Są świadomi tego, że jeśli nie będą się uczyć, a wszystko będzie za nich robić AI, to największą krzywdę zrobią sobie sami - mówiła Wioletta Klimczak (Fundacja ITgirls), która wraz z Dominiką Bucholc (Campus AI) oraz Barbarą Halską (Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi) była gościem "Strefy rodzica".
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Marcin Perfuński szkoła edukacja sztuczna inteligencja

Położna o ciążach mnogich: to nie jest dopust boży, a fantastyczne szczęście

- Kobiet powinna "prowadzić się" normalnie, dbać o siebie, jeśli jest szansa chodzić na jogę czy inne zajęcia sportowe, spotykać z innymi kobietami, wychodzić do ludzi. Najgorsze jest to, gdy lekarz starej daty każe kobiecie na zwolnieniu leżeć. Jeżeli nie ma przesłanek do leżenia, to absolutnie kobieta nie powinna tego robić - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Marat-Ignaczak, położna specjalizująca się w ciążach bliźniaczych.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ Karina Terzoni ciąża ciąża bliźniacza