Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Zespół downa u dziecka. Czym jest dla rodzica?

Kilka dni temu Dominik obchodził dwudzieste pierwsze urodziny. Dzisiaj jest osobą, która bierze udział w zawodach sportowych i przywozi medale, także z międzynarodowych zawodów. Swoim rodzicom daje wiele powodów do dumy, zaskakując nie tylko siebie, ale też swoich najbliższych i otoczenie. – Jest to chłopak, który ma w sobie mega pozytywną energię, bardzo nas zaskakuje przede wszystkim swoją pracowitością i otwartością na drugiego człowieka – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Dominika. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci zdrowie dziecka zespół downa integracja sensoryczna

Ciekawostki o Mundialu. Polskie Radio Dzieciom na sportowo!

Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat skieruje swoją uwagę na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Katarze. Będzie to pierwszy mundial rozegrany jesienią z udziałem 32 drużyn. Na antenach Polskiego Radia, które jako jedyne będą relacjonować wszystkie mecze z MŚ słuchacze znajdą transmisje i relacje, zapowiedzi, komentarze oraz ciekawostki związane z wydarzeniem. Portal PolskieRadio.pl przygotował unikatowy serwis pełen zdjęć, dźwięków i filmów, na którym będzie można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem. Wiele mundialowych ciekawostek przygotowało także Polskie Radio Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Rodzinny W-F Katar 2022

Tomasz Gregorczyk gościem w "Gwiazdozbiorze" PRD

W Gwiazdozbiorze słuchamy o nowinkach w świecie muzyki, kina oraz wsłuchujemy się w utwór, który ostatnio przekroczył 200 mln wyświetleń, czyli "Mucha w mucholocie" Aidy Nikolaychuk w aranżacji Szymona Wysockiego. Gwiazdą tygodnia jest Tomash, czyli Tomasz Gregorczyk - młody wokalista stawiający swoje pierwsze kroki w dorosłej, solowej karierze, szerszej publiczności znany jako jeden z członków zespołu 4Dreamers. Muzyka i śpiew były w jego życiu od zawsze, jednak dopiero po udziale w "The Voice Kids" pojawiła się myśl, że mógłby wiązać przyszłość ze swoją pasją.  
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD radio dla dzieci Marta Powałowska

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju?

Jak wygląda nauka polskich uczniów pozostających poza granicami kraju, zwłaszcza nauka języka polskiego i historii? W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziały o tym Justyna Kralisz, która pełni stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za granicą oraz Gabriela Sierocińska-Dec - kierowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła emigracja radio dla dzieci

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci wychowanie rodzicielstwo Aleksandra Jasińska

Co dzieci otrzymują od rodziców w genach?

Gen to, w dużym uproszczeniu, kawałek DNA, w którym jest zapisana informacja o jakimś białku. Każdy z nas ma w sobie 20 tysięcy genów kodujących białka, jednak wiele z tych genów koduje więcej niż jedno białko. Geny określają nasz wygląd i w pewnym stopniu nasz charakter. Co dzieci otrzymują od rodziców w genach? Czy choroby, na jakie zachoruje dziecko, również zależą od genów? Jaki wpływ na życie i zdrowie człowieka mają geny? Co można wyczytać z DNA? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa rodzica" prof. Ewa Bartnik – biolog, genetyk, popularyzatorka nauki specjalizująca się w chorobach spowodowanych zmianami w DNA mitochondrialnym.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka dziedziczność rodzice zdrowie

Wegetarianizm i inne diety eliminacyjne u dzieci

Dieta wegetariańska, szczególnie w okresie ciąży powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona. Ograniczenie danej grupy produktów wymaga uzupełnienia z innego źródła. Do suplementów, które przyjmujemy w trakcie ciąży, w przypadku diety wegetariańskiej należy włączyć witaminę B12. Bardziej zaawansowaną dietą pod względem restrykcji od diety wegetariańskiej jest dieta wegańska. Nie są to jednak jedyne diety eliminacyjne. Więcej o nich powiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dietetyczka, Małgorzata Krukowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowe odżywianie zdrowie dziecka wegetarianizm radio bez reklam Joanna Ficińska

Film "Bella i Sebastian: Nowe pokolenie" z Julią Kamińską

Piękna opowieść o przyjaźni chłopca i psa – "Bella i Sebastian: Nowe pokolenie" w kinach pojawi się, w polskiej wersji językowej, 18 listopada. W filmie, którego akcja toczy się w górskiej scenerii, usłyszymy między innymi głos Julii Kamińskiej (serial "BrzydUla"), która objęła rolę Noémie, cioci Sebastiana. – Postać, którą gram, czyli Noémie, jest dziewczyną nonszalancką, ekstremalną, bardzo wysportowaną. Ma cechę, która musi być bardzo irytująca dla jej bliskich: może obiecać wszystko, a potem nie dotrzymać słowa – i uważa, że to jest w porządku – mówi o swej bohaterce aktorka. – Jest charakterystyczna, charyzmatyczna. To bardzo przyjemne móc pracować nad taką postacią. Im bardziej postaci są szalone, tym przyjemniej z nimi pracować. Przynajmniej ja tak mam – uśmiecha się.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam filmy animowane

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio bez reklam

Sportowa działalność osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

O sporcie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jak wyglądają treningi, zawody i praca, co jest trudne i najważniejsze w pracy z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi i co daje im sport. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie przybliżyła temat sportowej aktywności osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Opowiedziała też o najważniejszych sukcesach, jakie udało im się osiągnąć na arenie międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica DAB+ niepełnosprawność niepełnosprawni sportowcy

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek - nie tylko wystawy

Główny oddział Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek znajduje się przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji muzealnych, Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek proponuje liczne wydarzenia, między innymi wystawę MAZOWSZE W SPÓDNICY, warsztaty rodzinne DOMEK Z SERCEM, zajęcia w ramach programu edukacyjnego Z KLASĄ W MUZEUM, a także projekt badawczy, którego celem jest utworzenie interaktywnej mapy-wystawy on-line, przybliżającej funkcjonowanie przemysłu zabawkarskiego na Mazowszu w XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica DAB+ dzieci

Jesienna InteGracja, czyli nowa gra karciana dla całej rodziny i nie tylko!

Jesień na dobre rozgościła się za naszymi oknami. Ta pora roku to czas, który częściej spędzamy w domowym zaciszu. Jak dobrze go wykorzystać w gronie najbliższych? Odpowiedź na to pytanie zna autorka gier, Anna Sulej, która gościła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Gra rodzinna Pytaki i opcja dla par, czyli Gra Wstępna to pozycje, które funkcjonują na rynku od dłuższego czasu. Teraz przyszedł czas na całkowicie nową propozycję, InteGRAcję, o której opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" jej autorka. 
Zobacz więcej na temat:  czas wolny Strefa Rodzica

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica psychologia zdrowe odżywianie zdrowie psychiczne zdrowie i dieta aktywność fizyczna DAB+

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca psychologia terapia dziecko emocje

Sercu na ratunek. Zabieg, jakiego świat medycyny nie widział

W Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom historia Heleny Wojtyńskiej, u której podczas badań prenatalnych wykryto poważną wadę serca. Dzięki temu można było zareagować tuż po porodzie i udało się uratować dziewczynkę. Szansą na zlikwidowanie schorzenia było poddanie się nowatorskiej operacji. Helenka przeszła więc zabieg, jakiego świat medycyny jeszcze nie widział. O walce o jej zdrowie i o własnych przeżyciach z tamtego czasu opowiedziała w audycji Agata Górniak-Wojtyńska. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Radio Dzieciom zdrowie zdrowie dziecka szpital przeszczepy

Jak być dobrym ojcem dzisiaj? Ojcostwo według najnowszych badać naukowych?

Aby być dobrym ojcem, nie wystarczy przeczytanie jednego z wielu poradników. Najpierw trzeba spróbować zdefiniować współczesnego tatę i opisać okoliczności, w jakich przyszło mu żyć. Znacznie różnią się one od tych, w których dorastali dzisiejsi ojcowie. Niepewność jutra podbijana przez echa wojny toczącej się w sąsiednim państwie, społeczne oczekiwania nakładane na mężczyzn, którzy mają być jednocześnie twardzi i wrażliwi, zaangażowani w pracę i zaangażowani w rodzinę. Ról mamy i taty nie regulują już sztywne konwenanse, ale określają je indywidualne kompetencje. To zaledwie kilka zmiennych, jakie mają wpływ na zagubienie wielu mężczyzn wchodzących w ojcostwo. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica ojcostwo rodzicielstwo

Mikro innowacje w szkole, czyli wszystko zaczyna się od nauczyciela

Prawny ustrój szkoły ma na nią duży wpływ, jeszcze większy – ludzie, którzy mają z nią styczność na co dzień. Najważniejsi, jeśli chodzi o innowacje w placówkach edukacyjnych są nauczyciele, dyrektorzy, uczniowie i rodzice, a także ich umiejętności, cele, ambicje i nadzieje. Zmiany, często bardzo interesujące, pozytywne i nowoczesne dzieją się już tu i teraz. Gotowe innowacje są do wdrożenia na wyciągnięcie ręki już w istniejącym systemie.
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja innowacyjność radio dla dzieci nowe technologie