Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdolności rozwój dziecka radio bez reklam

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców emocje psychologia

"Dzieci wielojęzyczne". Rozmowa z autorką książki w audycji "Strefa rodzica" w PRD

Bohaterami książki "Dzieci wielojęzyczne" jest rodzina autorki. Cała historia rozpoczęła się jeszcze w czasie, kiedy Martyna Górniak-Pełech była w ciąży. To właśnie wtedy zaczęła mówić w języku hiszpańskim do swojego brzuszka. Więcej o tym, jak przebiegało wdrażanie kolejnego języka, a także o tym, w jaki sposób wygląda rodzina wielojęzyczna, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  języki obce radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie dziecka zdrowie i dieta sen

Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

Konflikty, te większe i mniejsze, są nieuniknione. Emocje, które się w nas pojawiają, trzeba wypowiadać. Nie należy tłumić własnych przekonań i liczyć, że przemilczenie pomoże. Szkodzimy wówczas nie tylko naszemu otoczeniu, ale również sobie. Konflikty w rodzinie są oznaką tego, że trwa w nas żywa relacja, w którą się angażujemy. Jeśli od razu powiemy głośno, z czym się nie zgadzamy, nie tylko unikniemy wybuchu w przyszłości, ale też będziemy mieć pewność, że druga strona wie, o co nam chodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca

Wodne rekordy świata. Połuchaj "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem"

Myślicie, że lwy lubią być mokre? To przecież duże koty, więc zdecydowanie nie! Leopold wprawdzie uprzedził Filipa, że nie przepada za oblewaniem się wodą, ale nasz niezawodny Królik przygotował dwa pistolety na wodę. Filip oblał wodą wszystkich swoich bliskich, ale co z Leopoldem? Wygląda na to, że nie tylko on skończył z mokrym futerkiem. W końcu mamy Lany Poniedziałek! Z tej okazji lew Leopold Grzywa przygotował serię wodnych rekordów. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD radio dla rodziców radio dla dzieci

UODO włącza się w obchody Dnia Nowych Technologii w Edukacji

Już po raz czwarty odbędzie się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa MEiN, organizowana wspólnie z kuratorami oświaty, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią. UODO włącza się w to wydarzenie, którego inauguracja będzie 29 kwietnia 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci uodo bezpieczeństwo w sieci radio dla rodziców

Pomoc uchodźcom z Ukrainy oczami wolontariuszy

Od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 4,5 miliona osób, z czego granicę z Polską przekroczyły już niemal 3 miliony. Do Polski przyjechali nie tylko z nadzieją na przetrwanie. Przywieźli też swoje talenty, zasoby i umiejętności, ale i trudności, zmartwienia oraz ciężary, z którymi muszą się uporać także tutaj. Pomagają im w tym wolontariusze. W audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmowa z Wiktorią Jasińską z fundacji Pracownia Nauki i Przygody oraz Olgą Ślepowrońską, zajmującą się uchodźcami z niepełnosprawnościami.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Ukraina radio dla rodziców radio bez reklam uchodźcy

Lasoterapia z dziećmi. Na co pomoże wycieczka do lasu?

Pomysł na podjęcie tematu terapii lasem wziął się z rosnącego zainteresowania lasoterapią w ogóle, w tym także lasoterapią związaną z dziećmi. Koncepcja kiełkowała w głowach autorek, aż w końcu powstała książka "Lasoterapia z dziećmi" Doroty Zaniewskiej i Agaty Preuss. Ta pozycja to poradnik dla rodziców i pedagogów, którzy w pracy z dziećmi chcą stosować terapię lasem i nauczyć się korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez leśne otoczenie. W książce znajdą się inspiracje do wycieczek zarówno grupowych, jak i indywidualnych, a także podpowiedzi, które pomogą przygotować się do leśnej wyprawy tak, by była ona bezpieczna i komfortowa dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica las zdrowie dziecka edukacja przyrodnicza przyroda radio dla rodziców

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek ze zbiórką dla Ukrainy

Trwa wielka zbiórka zabawek dla dzieci z Ukrainy. Uruchomiło ją Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pod patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom. Zbierane są zabawki, przytulanki, gry, pomoce szkolne i art. kreatywne, czyli rzeczy, które pomogą dzieciom z Ukrainy oderwać się od wszelkich złych myśli i pomogą sprawić, by znów poczuły się po prostu dziećmi.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam radio dla dzieci radio dla rodziców Muzyka dla dzieci słuchowisko dla dzieci

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła niepełnosprawność zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców

Wycieczki szkolne - wielka radość dla dzieci ale też ważny element edukacji

Wiosna to najlepszy czas na wycieczki szkolne. Tegoroczny sezon wycieczkowy możemy uznać już za rozpoczęty, jednak szczyt sezonu przypada zwykle na końcówkę maja i początek czerwca. Swoje prywatne doświadczenia z wycieczkami przybliżyli na antenie Polskiego Radia Dzieciom nauczyciele oraz pracownik biura turystycznego, które zajmuje się organizacją wycieczek dla szkół.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wycieczka psychologia dziecięca czas wolny radio dla rodziców radio bez reklam

"Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Rozmowa z autorem książki

Wśród rodziców panuje przekonanie, że gry cyfrowe nie mają nic wspólnego z dobrem dziecka, a na pewno nie wpływają na pociechę rozwijająco. Utarło się, że gry cyfrowe zabierają czas, odciągają od obowiązków i przetrzymują dzieci przed ekranem, a co najważniejsze – cieszą się sympatią graczy, więc na pewno nic dobrego w nich nie ma. W rzeczywistości taka forma spędzania czasu może nieść za sobą pozytywne efekty, na co wskazują badania naukowców. Więcej o tym, jak gry cyfrowe mogą wpływać na rozwój dziecka w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców gry komputerowe wirtualna rzeczywistość psychologia dziecięca

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca wychowanie

Rusza platforma MapujPomoc.pl - miejsce dla pomagających i szukających pomocy

MapujPomoc.pl to miejsce dla pomagających i szukających pomocy. Dzięki wyszukiwarce wszyscy łatwiej będą mogli się odnaleźć. Osoby chcące pomóc, sprawdzą gdzie jakaś instytucja działa i czego potrzebuje. Wystarczy zadzwonić, przyjść i pomóc. Jednocześnie, każda organizacja potrzebująca wsparcia dla swoich działań może dodaj ogłoszenie i pokazać czego lub kogo potrzebuje do niesienia jeszcze lepszej pomocy.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców

Międzynarodowe seminarium bibliotekarzy i edukatorów Wyspa Książka

Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek Wyspa Książka to kolejne wydarzenie, które odbędzie się w ramach projektu Wyspa książka – kierunek Północ. Celem projektu Wyspa Książka – kierunek Północ jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców

"Mały Koneser – Wielkie Święto Książki" i "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom"

W dniach 9-10 kwietnia odbyła się pierwsza edycja festiwalu wydawnictw dla dzieci i młodzieży – Mały Koneser – Wielkie Święto Książki! W Centrum Praskim Koneser można było spotkać 21 najlepszych polskich wydawnictw książek dziecięcych i młodzieżowych. W części dla młodego czytelnika przewidziano warsztaty i zabawy plastyczne z Piotrem Sochą, warsztaty wokół książek "Piżamorama" z wydawnictwem Wytwórnia, była niespodzianka od Justyny Bednarek, która przedpremierowo przeczytała książkę, którą właśnie pisze. 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Ukraina patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców Kulturalna strefa Martyna Chuderska