Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Ekopsychiatria - jak bliskość natury wspiera naszą psychikę

Jednym z głównych tematów, jakie poruszono, było pytanie o naturę medycyny – czy jest ona jedynie nauką o ciele, czy może również sztuką, w której liczy się podejście do pacjenta jako osoby, a nie tylko zbioru symptomów. Dr. Anna Nowak, kardiolożka i wykładowczyni na Uniwersytecie Medycznym, podkreśliła, że "medycyna powinna wychodzić poza granice czystej nauki, ponieważ w sercu każdej diagnozy i każdego leczenia jest człowiek z jego unikalnymi doświadczeniami, emocjami i historią". Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie psychiczne Strefa Rodzica DAB+ Joanna Ficińska

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Strefa Rodzica dzieci edukacja język angielski język polski języki obce nauka języków obcych poliglota

Większość dzieci nie chce być już aktorką czy strażakiem. Marzą o byciu influencerem

Angielskie słowo influence oznacza wpływać i wywierać na kogoś wpływ. To właśnie robią youtuberzy, tiktokerzy i instagramerzy. A o tym w jaki sposób to robią i jak przekonać nasze dzieci do tego żeby temu nie ulegały mówili w "Strefie Rodzica" Kuba Wątor - dziennikarz, autor książki "Influenza" oraz Magdalena Prokop-Duchnowska dziennikarka Tygodnika Idziemy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Strefa Rodzica dzieci edukacja influencer marketing influencerzy internet zagrożenia w internecie

Jak to się dzieje, że ryby nie gubią się w morzu i wiedzą dokąd płynąć?

Czy ryby mają uszy i czy złote rybki naprawdę istnieją? W audycji Polskiego Radia Dzieciom wskoczyliśmy do wody, żeby przyjrzeć się życiu ryb. Sprawdziliśmy jakie przygody mieli Bulgotek, Żarło, Żółtek i inne ryby z filmu "Gdzie jest Nemo". Po podwodnego świata ryb Polskie Radio Dzieciom zaprosiło w piątek 30 sierpnia o godzinie 8.00.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Poranek Polskiego Radia Dzieciom ryby

Jak wybrać dobraną nianię? Kluczowe cechy i zmieniające się standardy

Wybór odpowiedniej niani to jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed rodzicami. Zaufanie do osoby, która będzie spędzać czas z naszym dzieckiem, jest kluczowe dla zapewnienia mu bezpieczeństwa i dobrego rozwoju. Jakie cechy powinna mieć dobra niania? Jakie standardy zmieniały się w czasie? W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom przyjrzeliśmy się bliżej temu tematowi. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci niania opieka nad dzieckiem

Polskie Radio Dzieciom w Wolanowie na Mazowszu. Teatralne Lato w Polskim Radiu Dzieciom

Wolanów, niewielka miejscowość na Mazowszu stał się centrum wydarzeń kulturalnych, goszcząc audycję plenerową, która przyciągnęła zarówno mieszkańców, jak i gości z okolicznych miejscowości. Spotkanie, zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Wolanowie, było okazją do dyskusji na temat roli kultury w życiu lokalnej społeczności oraz przyszłości tego regionu. Goście audycji, wśród których znaleźli się lokalni działacze, artyści i przedstawiciele władz gminnych, podkreślali znaczenie kultury w budowaniu tożsamości lokalnej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci spektakle dla dzieci kultura dla dzieci

"Bajeczni Adwokaci", czyli prawo pisane językiem bajki

- Jeżeli chcemy powiedzieć o rzeczach, które nam dorosłym wydają się trudne, skomplikowane, takich jak prawo, to musimy powiedzieć to językiem bajki - powiedział Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, który wraz z Justyną Mazur, sekretarzem Naczelnej Rady Adwokackiej, byli gośćmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Strefa Rodzica dzieci edukacja prawo prawo ue

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Strefa Rodzica dzieci edukacja podróże wycieczka Japonia Tokio

"Rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy". Czy można to zatrzymać?

Najnowsze badania wykazują, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność. Na czym polega ta wada, jak zdiagnozować u siebie problemy ze wzrokiem i czy rozwój tych chorób można zatrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w "Strefie Rodzica" dr hab. n. med. Agnieszka Kamińska – specjalista chorób oczu, retinolog i mikrochirurg z wieloletnim doświadczeniem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Strefa Rodzica dzieci edukacja podróże okulary wady rozwojowe u dzieci badanie zdrowie dziecka

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Strefa Rodzica dzieci edukacja podróże wycieczka zwiedzanie Polska

Fundacja Herosi pomaga dzieciom chorym na nowotwory. "Wspieramy całą rodzinę"

- Kiedy przychodzimy na oddział, to rodzice w końcu mogą się napić kawy, zjeść obiad i chwilę odpocząć - powiedziała Małgorzata Grabowska i opowiedziała, na czym koncentrują się działania Fundacji Herosi, która od 15 lat wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi w Instytucie Matki i Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Strefa Rodzica dzieci rodzice nowotwory onkologia zdrowie zdrowie dziecka

Po czym poznać, że jesteśmy gotowi na nowy związek?

- Ilość rodzin patchworkowych bardzo wzrasta. Ludzie się rozstają i chcą ponownie założyć szczęśliwe rodziny, bez względu na to, co powiedzą inni, zwłaszcza przedstawiciele poprzednich pokoleń - powiedziała psycholog  Agnieszka Pytka, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog wychowanie rozwój dziecka rozwód rodzice związki

Kiedy małżeństwo rozpada się z powodu… dzieci

Jeżeli ktoś mówi, że rozwiódł, rozstał się "przez dziecko" możemy mieć pewność, że winnym takiej sytuacji nie jest dziecko! - mówią jedni. Inni są przeciwnego zdania. Tymczasem jak zaznaczyła Marlena Ewa Kazoń - psychoterapeutka par, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom - związek rozpada się ze względu na kryzys. - Jeżeli jest nim pojawienie się dziecka, albo trudności wychowawcze, to tu należałoby szukać powodów - powiedziała ekspertka i wyjaśniła przyczynę tego zjawiska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie edukacja bezpieczeństwo rozwód małżeństwo

Co robić, gdy mamy dość dzieci? Czy takie uczucia są normalne?

Rodzicielstwo to wyjątkowe doświadczenie pełne miłości, wyzwań, radości, ale także momentów skrajnego zmęczenia. Choć powszechnie mówi się o blaskach rodzicielstwa, o tym, jak dzieci wnoszą w nasze życie sens i radość, to rzadziej porusza się temat trudności i momentów, w których każdy rodzic może czuć, że ma "dość". To uczucie jest naturalne, a nawet nieuniknione. Warto o nim mówić, bo zrozumienie i akceptacja własnych emocji są kluczowe dla zdrowego rodzicielstwa. O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Marcin Perfuński rozmawiał z psycholog Anitą Janeczek-Romanowską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo radio dla dzieci Marcin Perfuński

Wspólne gotowanie – budowanie więzi i pewności siebie

Kuchnia to coś więcej niż tylko miejsce przygotowywania posiłków. To przestrzeń, w której kształtują się relacje rodzinne, buduje się pewność siebie, a także rodzą się wspomnienia, które pozostają z nami na całe życie. Wspólne gotowanie, zwłaszcza z dziećmi, ma ogromne znaczenie – pozwala na odkrywanie nowych umiejętności, tworzenie więzi i wzmacnianie poczucia własnej wartości. O tym kiedy warto rozpocząć z dzieckiem kulinarną przygodę w rozmowie z Katią Roman ze szkoły gotowania dla dzieci, gościni "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  gotowanie kulinaria rodzicielstwo wychowanie czas wolny DAB+ Podcast Strefa rodzica

Długie życie plotki, czyli po co podkarmiać potwora?

- Plotka może służyć do tego, aby dbać o nasz status w grupie. Mechanizm można wykorzystywać uczciwie, to znaczy w celu przekazania informacji o danej osobie, wyrażeniu troski o nią albo sprawdzeniu komu można pomóc, albo w zły sposób: opowiadając o kimś niestworzone historie. Decyzja należy do nas - powiedział dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gość w audycji "Strefa Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie edukacja bezpieczeństwo podróże wakacje plotka przemoc

Co robić, gdy mamy dość dzieci? Na "Strefę rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zaprasza Marcin Perfuński

Czy zmęczenie dzieckiem jest uczuciem którego doświadcza każdy rodzic? Wielu o tym nie mówi, a temat nie jest popularny w mediach. Jak rozgrzeszyć samego siebie z tych emocji i nie obciążać się wyrzutami? Jak zadbać o swój dobrostan, który przełoży się na relacje z dzieckiem i również jego spokój i radość. O tym w środowej (7.08) "Strefie rodzica" po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo radio dla dzieci dzieciństwo Marcin Perfuński wychowanie

Nie ma wakacji od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W "Strefie Rodzica" jak spędzić urlop bez wpadek

- Nie ścigajmy się nigdy ze wskazaniami nawigacji. Wykorzystajmy czas na to, żeby w sposób bezpieczny dojechać do celu - ostrzegał w Polskim Radiu Dzieciom gość audycji "Strefa Rodzica" komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i podał wiele praktycznych wskazówek jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem podczas letniego wypoczynku.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie edukacja bezpieczeństwo podróże wakacje