Polskie Radio
Section05

rak płuca

Polskie Radio 24 Biją na alarm. "W onkologii to killer numer jeden"

Osiem milionów dorosłych Polek i Polaków pali papierosy, 70 tys. osób umiera w Polsce co roku z powodu chorób odtytoniowych. - Palenie papierosów to czynnik ryzyka numer jeden. Jeśli nie poradzimy sobie z tym problemem, to nie zrobimy różnicy w zdrowiu Polek i Polaków - przestrzegał w Polskim Radiu 24 Marek Kustosz z Fundacji "To się leczy". Gościem był też internista Janusz Krupa.
Zobacz więcej na temat:  papierosy zdrowie onkologia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Leczenie celowane nowotworów. Co to jest i jakich efektów można się spodziewać po terapii?

Leczenie celowane nowotworów to stosunkowo nowa metoda terapii, która z jednej strony pozwala na skuteczniejsze niszczenie komórek nowotworowych, a z drugiej - powoduje mniej skutków ubocznych dla pacjenta. Jak wygląda leczenie celowane? Co to jest i jakich efektów można się po nim spodziewać? 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski stres onkologia nowotwory rak piersi czerniak złośliwy

NASZ WYWIAD WOŚP 2024 i "Płuca po pandemii". Dr Czajkowska-Malinowska: osób z chorobami płuc będzie przybywać

- Od wielu lat medycyna płucna jest specjalizacją niedocenianą i niedofinansowaną. Pandemia zwróciła uwagę na problem płuc, które są jednym z pięciu najważniejszych zagadnień zdrowia publicznego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, pulmonolog, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Jednocześnie wyjaśnia, dlaczego w kolejnych latach pacjentów z chorobami płuc będzie coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 sars-cov-2 choroby płuc zdrowie medycyna lekarz pandemia społeczeństwo zapalenie płuc nowotwory WOŚP WOŚP 2024 Jerzy Owsiak dobroczynność

Prof. Witold Zatoński: moja mama wybrała mi zawód, ja go dobrze wykorzystałem

Profesor Witold Zatoński - lekarz, epidemiolog, wybitny ekspert zdrowia publicznego, przez kilkadziesiąt lat kierował Zakładem Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie. Stworzył Fundację Promocji Zdrowia, której działalność przyczyniła się m.in. do spadku zachorowań na nowotwory z powodu palenia tytoniu. Profesor Zatoński był gościem audycji "Po drugiej stronie lustra". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory medycyna zdrowie papierosy choroby płuc społeczeństwo onkologia

Pożary zwiększają ryzyko nowotworów. Nowatorskie badania wskazują na wiele zależności

Osoby mieszkające w pobliżu regionów podatnych na pożary są bardziej narażone na wystąpienie raka płuc i guzów mózgu - informuje "The Lancet Planetary Health". Badania przeprowadzone na kanadyjskim McGill University wskazują ponadto, że ryzyko to będzie narastało wraz ze zmianą klimatu. 
Zobacz więcej na temat:  pożar las nowotwory ŚWIAT Ameryka NAUKA Kanada zdrowie społeczeństwo

Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości

Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można te przerzuty opóźnić.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski onkologia rak piersi rak prostaty zdrowie

PORADNIK Światowy Dzień Walki z Rakiem. Poznaj 12 zasad, które zmniejszają ryzyko zachorowania

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według statystyk Polska jest krajem o relatywnie niskiej zapadalności na nowotwory złośliwe, jednak umieralność z ich powodu jest znacznie wyższa niż średnia dla krajów rozwiniętych. Lekarze przypominają - profilaktyka może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania, dlatego należy pamiętać o najważniejszych 12 zasadach zdrowego trybu życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rak piersi nowotwory poradnik

To jeden z najgroźniejszych nowotworów. "Palenie jest jego główną przyczyną"

Rak płuca jest obecnie jednym z najczęstszych nowotworów. Mimo że lekarze podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, ciągle nie jest ona odpowiednio wprowadzana w nasze życie. - Im więcej wiemy o pacjencie i jego chorobie nowotworowej, tym lepsza leczenie możemy zastosować - mówi dr n. med. Izabela Chmielewska z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Katarzyna Jankowska medycyna nowotwory

"Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. - Ok. 90 proc. chorób nowotworowych spowodawanych jest przez czynniki zewnętrzne, czyli takie, na które mamy wpływ - mówił w "Czterech porach roku" dr Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Roman Czejarek onkologia zdrowie nowotwory papierosy społeczeństwo