Polskie Radio
Section05

reżyser

Zdzisław Nardelli - włoskie nazwisko i ogromne zasługi dla polskiej kultury

- Wywodził się z kupieckiej rodziny, która przybyła do Polski z Włoch w XVIII w. Nardellowie się zasymilowali, stali się częścią polskiego krajobrazu. Jedną jedyną rzeczą, która zdradzała jego niesłowiańskość, było nazwisko i ten charakterystyczny typ urody. Natomiast on należy bezsprzecznie, tak jak jego przodkowie, do polskiej kultury - mówił Tomasz Mościcki w audycji "Dwie do setki", której bohaterem był Zdzisław Nardelli.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia henryk rozen Tomasz Mościcki Magdalena Zawadzka Monika Zając Roch Siciński Zdzisław Nardelli Dwójka KULTURA

Sławomir Fabicki: film "Lęk" opowiada o miłości i wolności wyboru

- Bardzo lubię opowiadać o człowieku, dla mnie człowiek jest zawsze w kinie najważniejszy: jego emocje, jego relacje z drugim człowiekiem, jego relacje ze światem, to co przeżywa, czuje, jak się zmienia. "Lęk" to film, który opowiada o  trudnej, skomplikowanej relacji dwóch bardzo kochających się sióstr, odbywających podróż samochodem z Polski przez Niemcy do Szwajcarii - mówił w Dwójce reżyser Sławomir Fabicki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek film polski kino Sławomir Fabicki Magdalena Cielecka

Marek Weiss: ważne jest rozdzielenie inscenizacji od reżyserii

- Gdy reżyseruje się spektakl za spektaklem, to po jakimś czasie człowiek zaczyna reżyserować życie swoje, przyjaciół, dzieci. To kierowanie i manipulowanie ludźmi, układanie im ścieżek to rodzaj "fiksum-dyrdum", które każdy reżyser nabywa. Jeśli jest dobrym człowiekiem to pomaga, a poza tym nie każdy się temu poddaje - mówił w Dwójce Marek Weiss, reżyser i powieściopisarz.
Zobacz więcej na temat:  Marek Weiss Dwójka opera Beata Stylińska TEATR

Samouk, który zmienił światowe kino. Wspomnienie Williama Friedkina

Zawdzięczamy mu takie filmy jak "Egzorcysta" i "Cena strachu" oraz nagrodzony Oscarem "Francuski łącznik". Choć nie ukończył szkoły filmowej, a wiele jego dzieł nie odniosło sukcesów, poprzez swoją twórczość w znacznym stopniu wpłynął na światowe kino. W "Magazynie bardzo filmowym" wspominaliśmy amerykańskiego reżysera Williama Friedkina.
Zobacz więcej na temat:  William Friedkin kino Joanna Sławińska

Paolo Genovese o filmie "Pierwszy dzień mojego życia": tutaj każda historia jest metaforą

- Wybrałem celowo taki zabieg, zabieg metaforyczny, żeby wejść w pewien absolut, w pewną całkowitą uniwersalność tematu. Owszem, mógłbym opowiedzieć prawdziwe historie, ale wtedy byłyby to po prostu tylko prawdziwe historie. Tutaj każda historia jest jednocześnie metaforą. Stanowi jakiś bodziec do refleksji, stanowi odniesienie do rzeczywistości dla każdego z nas - tak o swoim najnowszym filmie mówi włoski reżyser Paolo Genovese.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino