Polskie Radio
Section05

reżyser

Film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę - "Ludzie" Macieja Ślesickiego

Pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę, "Ludzie" Macieja Ślesickiego, to opowieść o losach pięciu bohaterek. Każda z nich jest zupełnie inna i znajduje się na innym etapie życia. Wszystkie jednak starają się poradzić sobie z trudnościami związanymi z tym, co stało się na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Maciej Ślesicki wojna na Ukrainie film polski Trójka Ukraina

"Ludzie" - film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę. Ślesicki: okrucieństwo wojny najbardziej dotyka cywilów

"Ludzie" to pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę. - To nie jest film o żołnierzach, tylko o cywilach, którzy nagle trafiają w chaos wojny i znajdują się w jakimś koszmarze - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Ślesicki, reżyser i scenarzysta, współzałożyciel i nauczyciel akademicki Warszawskiej Szkoły Filmowej. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino Maciej Ślesicki wojna na Ukrainie film polski

Polak, bez którego "nie byłoby dzisiaj kin". Siegmund Lubin, czyli Zygmunt Lubszyński

Urodzony w pruskim zaborze jako Zygmunt Lubszyński, w Berlinie stał się Siegmundem, w Ameryce zaś Lubinem. Pod tym nazwiskiem stał się sławny jako pionier kina, wynalazca, przedsiębiorca filmowy, reżyser, aktor i producent, a także - niestety - jeden z prekursorów niechlubnej tradycji piractwa intelektualnego.
Zobacz więcej na temat:  kino nieme kino FILM historia Europy Filadelfia Hollywood przemysł USA Berlin Wrocław Poznań Thomas Edison biznes biznesmen przedsiębiorca przedsiębiorstwo aktor produkcja wynalazek wynalazcy Polacy w Hollywood

Festiwal Nowe Epifanie. "Mówiąc o swoim bólu, nie czujemy się samotni"

- To historia o chorobie i bólu, nie tylko fizycznym, ale również odczuciu egzystencjalnym, duchowym. Chodzi o przeżywanie choroby własnej oraz osoby bliskiej. Jest to spektakl instalacyjny, nie ma charakteru linearnego, każda historia gdzieś się zapętla, mogą się połączyć, nie są zupełnie osobne - mówiła w Dwójce Kinga Chudobińska-Zdunik, reżyserka spektaklu-instalacji "Ból" podczas trwającej właśnie 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Aldona Łaniewska-Wołłk choroba choroby onkologiczne stwardnienie rozsiane spektakl TEATR Kinga Chudobińska-Zdunik

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Zbigniew Cybulski Sylwester Chęciński Wojciech Jerzy Has Andrzej Żuławski Agnieszka Holland Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Jamrozek Roman Polański Dwójka Wrocław film polski PRL

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla konkurs chopinowski film polski kino Jakub Piątek film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Koszałka film polski historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale Zakopane Tatry

Radosław Piwowarski: umowna starość może być pasem startowym do nowego życia

Radosław Piwowarski - reżyser, scenarzysta i aktor filmowy - wydał swoją debiutancką powieść. W książce "Lekcje seksu doktora Alzheimera" twórca opowiada o miłości starego aktora celebryty i emerytowanej nauczycielki. - Stało się coś takiego, że od pięćdziesiątki, sześćdziesiątki, dopiero zaczynamy żyć. I to jest druga część tej powieści: ta umowna starość może być pasem startowym do nowego życia - mówi reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Radosław Piwowarski literatura książki

Paweł Maślona: zawsze kochałem kino za możliwość przeniesienia się do innego świata

- Najbardziej fascynujące było dla mnie, co się stanie, kiedy przyłożymy matrycę westernu i kina zemsty do lat poprzedzających insurekcję kościuszkowską - mówił w radiowej Jedynce Paweł Maślona, polski reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy. Jego najnowsze dzieło zatytułowane "Kos" kinową premierę będzie miało 26 stycznia. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Paweł Maślona

Lech Majewski: mój debiut nie wpisywał się w kino moralnego niepokoju

- Znalazłem ten poemat i zafascynował mnie. Ponieważ kocham malarstwo protorenesansu, które jest bardzo statyczne, to postanowiłem zrobić ten film w takich statycznych ponad pięciuset kadrach, które rozrysowałem - mówił o swoim debiucie pt. "Rycerz" z 1980 roku reżyser Lech Majewski, bohater cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Lech Majewski film polski kariera Jakub Kukla KULTURA Hollywood kino Dwójka Milosz Forman

Dramaturg Marek Kochan: teatr potrzebuje tekstu

- Jeżeli weźmiemy, powiedzmy, uznawanego do niedawna za najwybitniejszego twórcę polskiego teatru, czyli Krystiana Lupę, to jego najlepsze spektakle powstawały wtedy, kiedy mierzył się z dobrą, mocną, wyrazistą literaturą, na przykład z tekstami Thomasa Bernharda - mówił w Dwójce dramaturg Marek Kochan.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Moroz TEATR dramat pisarze i poeci Marek Kochan Krystian Lupa Grzegorz Jarzyna spektakl literatura