Polskie Radio
Section05
rodzina

Kalina Jędrusik: cierpiałam na skutek niesprawiedliwych ocen [POSŁUCHAJ]

- Pewne o mnie opinie nastręczały mi dużo goryczy i smutków. Ale dziś patrzę na to bardzo rzewnie i pobłażliwie - mówiła w 1990 roku w Polskim Radiu Kalina Jędrusik, wspominając dawne, negatywne głosy krytyków na jej temat. Takich nagrań z prywatnymi wypowiedziami znakomitej artystki zachowało się w radiowych archiwach znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik wspomnienie rodzina dzieciństwo TEATR kino HISTORIA

Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? "To forma wspierania się, to współodczuwanie"

O przyjaźni damsko-męskiej, ale też o przyjaźni w ogóle mówili w Polskim Radiu 24 serdeczni przyjaciele - Agata Passent, dziennikarka i germanistka, oraz Piotr Poraj Poleski, twórca programów telewizyjnych, m.in. "Sanatorium miłości". - Muszę mieć z nią codzienny kontakt - mówił Piotr Poraj Poleski. - Po prostu współodczuwamy - mówiła Agata Passent.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przyjaźń społeczeństwo Rafał Porzeziński Agata Passent rodzina

Michał Wójcik: to zmiana istotna z punktu widzenia idei sprawiedliwości

Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy, który przewiduje, że niewywiązywanie się z obowiązków alimentacyjnych będzie nową fakultatywną przesłanką do odmowy finansowania mieszkańca Domu Pomocy Społecznej. Komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje izbie uchwalenie proponowanych przepisów bez poprawek. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm rodzina POLSKA społeczeństwo pomoc społeczna

Jak odnaleźć biskich i "Ocalić od zapomnienia"?

Pamięć o naszych przodkach jest niezwykle ważna. Niestety w czasie wojny wielu ludzi zaginęło lub zmarło i zostało pochowanych z dala od domu. W efekcie tego niektórym rodzinom nie udało się odnaleźć ich bliskich. Zmienić to postanowiła Dorota Bartoszewska, gość "Strefy Rodzica", która jest pomysłodawczynią i założycielką Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzina

NASZ WYWIAD Uważność i męstwo tematem największego spotkania dla ojców w Europie. Zbliża się XIII Forum Tato.Net

- Ukazujemy ojcostwo jako pewien maraton, dotyczy to zarówno tej fazy, gdy dzieci są małe, chodzą do szkoły, są nastolatkami, później są dorosłe i same mają dzieci. Na Forum będą dyskusje i warsztaty dobre dla ojców na każdym z tych etapów - zapowiada w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Dariusz Cupiał, współzałożyciel Fundacji Cyryla i Metodego, inicjator Tato.Net.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina POLSKA warsztaty ojcostwo dzieci ojciec dziecko rodzice wychowanie Przemysław Goławski

Jak uniknąć poślizgu i wyjść z niego bez szwanku?

Początek listopada przynosi nam najczęściej lokalne przymrozki, a w niektórych miejscach Polski niekiedy potężny mróz. Spadająca w okolice zera temperatura sprawia, że nawierzchnia "niespodziewanie" staje się oblodzona. Pierwsze dni "szklanki" na ulicy wiążą się ze zwiększoną liczbą rejestracji szkód u ubezpieczyciela. Jak uniknąć poślizgu i wyjść z niego bez szwanku?
Zobacz więcej na temat:  jesień POLSKA bezpieczeństwo drogi zagrożenia Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca kierowcy motoryzacja bezpieczeństwo na drodze rodzina zima poślizg

Biograf Wandy Półtawskiej: młodzież do niej lgnie, bo szuka wartości

- Młodzież ją kocha na różnych etapach i na różnych poziomach. Młodzież lubelska bardzo do niej lgnie, bo ona opowiada o przedwojennym Lublinie, o Ravensbruck - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"), autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem". 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina Polskie Radio 24

Konferencja "Zderzenie kulturowe w UE". Prof. Legutko: Polska broni wolności w imię zachodniego świata

Prof. Ryszard Legutko mówił podczas konferencji "Zderzenie kulturowe w UE", że Polska broni wolności w imię całego świata zachodniego. Celem konferencji z udziałem polityków, ekspertów oraz dziennikarzy jest podsumowanie dotychczasowych zmian w Polsce na tle innych europejskich państw, oraz nakreślenie scenariuszy konfrontacji kultur w najbliższych dekadach.
Zobacz więcej na temat:  Kościół społeczeństwo wiara religia LGBT rodzina Ryszard Legutko debata POLSKA

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia rodzina terapia radio dla rodziców DAB+

Tomasz Kania o wsparciu rodziny i przyjaciół w Polsce po stracie żony

„Rodzina jest zawsze potrzebna. Jednak, gdyby choroba żony, a później jej pożegnanie, przydarzyły się nam na emigracji, nie wiem jakbyśmy sobie z tym poradzili, ja i dzieci. Ciągłe pobyty w szpitalu, badania, chemia. Chwila na odpoczynek po kolejnych zabiegach leczniczych. Mogliśmy sobie na to pozwolić, bo po powrocie do kraju, naszymi dziećmi w tym czasie opiekowali się dziadkowie. Rodzina i przyjaciele byli również dla nas ogromnym wsparciem po śmierci Iwonki” - podkreśla Tomasz Kania, reemigrant z Wielkiej Brytanii, wydawca portalu dla małżonków „Misja 52”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina choroba rak piersi nowotwory Zaduszki Wielka Brytania Małgorzata Frydrych