Polskie Radio
Section05

romantyzm

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Cyprian Kamil Norwid Magdalena Piejko literatura literatura polska poezja

Maria Wodzińska - podziwiana przez wielkich polskiego romantyzmu

202 lata temu, 7 stycznia 1819 roku, przyszła na świat w Warszawie Maria Wodzińska, znana i doceniana malarka, pianistka i kompozytorka. Historia jej życia, silnie osadzona w polskim romantyzmie, przedstawia ją wśród najlepszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina, a portret wielkiego kompozytora jej autorstwa stał się jednym z jego najpopularniejszych wizerunków.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna malarstwo Juliusz Słowacki

Strażnicy polskiej tradycji, kultury i niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w 1937 roku: niemal dwie dekady po tym, gdy po 123 latach zaborów odrodziła się Polska. Minęło jednak kolejnych osiem lat i na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku święto zniesiono. Przywrócono je dopiero w okresie transformacji, w 1989 roku. Kto w czasach niebytu i zniewolenia był nośnikiem tego, co polskie?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA tradycja Adam Mickiewicz Młoda Polska Solidarność niepodległość społeczeństwo Trójka Monika Małkowska

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański filozofia