Polskie Radio
Section05

science-fiction

Wojciech Zemek: biblioteka była żywiołem Stanisława Lema

- Lem spędzał w bibliotece większość swojego czasu. Siedział tam i czytał, czy to książkę, czy czasopismo, i nie rozstawał się z nimi. Książki były w jego życiu wszystkim, bo nauczył się czytać już w wieku czterech lat, a poza tym to stało się jego pracą zawodową. I czasem miałem wrażenie, że przeczytał wszystko, co zostało napisane - opowiadał w Dwójce Wojciech Zemek, wieloletni sekretarza Lema, obecnie m.in. redaktor serwisu Lem.pl.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema Dwójka literatura wspomnienie literatura polska KULTURA

Pytający moralista. 100 lat temu urodził się Stanisław Lem

Stanisław Lem – pisarz, filozof, futurolog, autor książek science fiction oraz jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców, urodził się 12 września 1921 roku, co oznacza, że w tym roku przypadła 100. rocznica jego urodzin. Rok 2021 jest także Rokiem Stanisława Lema. O pisarzu w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z Szymonem Kloską, krytykiem literackim i kuratorem programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka literatura Stanisław Lem fantastyka KSIĄŻKA Polskie Radio serwisy specjalne rozmowa

Stanisław Lem – najpoczytniejszy na świecie polski pisarz

Stanisław Lem ciągle jest najczęściej tłumaczonym na świecie polskim pisarzem. Jego dzieła przetłumaczono na 52 języki i wydano łącznie w ponad 41 milionach egzemplarzy. Pisał nie tylko utwory fantastyczne, choć to z nich właśnie jest najbardziej znany szerokiej publiczności, parał się także filozofią i futurologią. Był też znakomitym felietonistą, aktywnym do ostatnich dni swojego życia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem fantastyka Anna Stempniak

"Z Archiwum X". 25 lat od polskiej premiery serialu

7 sierpnia urodził się David Duchovny, a 9 sierpnia Gillian Anderson - czyli znana z małego i wielkiego ekranu - para agentów FBI do spraw paranormalnych, rejestrowanych w słynnym Archiwum X. Serial z kolei wszedł na polskie ekrany w marcu 1996 roku, czyli 25 lat temu! Z tej okazji w "Magazynie Bardzo Filmowym" zaprosiliśmy słuchaczy do wspomnień i refleksji o serialu "Z Archiwum X". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski FILM kino KULTURA fantasy

Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jaki był? Dlaczego wciąż fascynuje?

Popularność książek jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku wciąż rośnie, jego proza podbija między innymi rynki azjatyckie – zapewnia Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz Stanisława Lema. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF na świecie. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a ich łączny nakład to ponad 30 milionów egzemplarzy.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Lemowskie utopie - idea w drodze do zbrodni

- Lem z jednej strony pokazuje, że szaleństwo pewnej grupy ludzi doprowadziło do potwornych zbrodni. Z drugiej, że naukowcy, którzy dostają przekaz z gwiazd, zamiast badać go dla naszego dobra, mają przygotować coś w rodzaju broni ultymatywnej, która dając jednym przewagę, zakończy jakąkolwiek rywalizację na Ziemi - mówił w Dwójce o problematyce utopii w twórczości Stanisława Lema prof. Jakub Lichański.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Jakub Lichański Dwójka Rok Lema Kinga Michalska

Współczesne adaptacje teatralne dzieł Stanisława Lema

Wszechświat, rozwój nauki i techniki, rola i zmiana społeczeństwa, a także ludzka natura to tematy, które w swoich dziełach poruszał Stanisław Lem. Jego powieści i opowiadania wielokrotnie wystawiane były w teatrach na całym świecie. W Międzynarodowym Dniu Teatru i w piętnastą rocznicę śmierci pisarza pochyliliśmy się nad współczesnymi adaptacjami teatralnymi jego dzieł.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem spektakl TEATR pisarze i poeci Martyna Podolska

Jak Stanisław Lem przewidywał przyszłość?

Za chwilę minie 15 lat, odkąd nie ma z nami Stanisława Lema. Wybitny twórca literatury science fiction, ale i wizjoner, w swoich książkach opisał technologie, o których wtedy nawet nikt nie śnił, a z których dziś korzystamy na co dzień. – Muszę oczywiście dbać o to, by poziom racjonalności tych wszystkich koncepcji był wysoki, możliwie jak najwyższy. Inaczej robi się rodzaj bagna pełnego nonsensu – mówił sam pisarz na antenie Polskiego Radia w 1975 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej KULTURA Józef Niewiarowski Stanisław Lem