Polskie Radio
Section05

serial

Serial "Sto lat samotności" według Márqueza już w tym roku. Czy to ma sens, czy to się uda?

Jedna z platform streamingowych zapowiada serialową ekranizację jednej z najsłynniejszych powieści w historii literatury – "Stu lat samotności" Gabriela Garcíi Márqueza. Przy tej okazji ponownie rozgorzała dyskusja, czy warto ekranizować wszystkie najbardziej znane książki, a także czy są takie książki, których nie da się przenieść na ekran.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura ekranizacja Gabriel García Márquez FILM kino telewizja platforma streamingowa Łukasz Muszyński Justyna Grabarz Trójka

Jan Kobuszewski. Zmarnowany talent "polskiego Charliego Chaplina"

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i komików nie miał łatwego startu. Jan Kobuszewski dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, bo za pierwszym razem nie został przyjęty. Miał na swoim na koncie role w ponad 30 filmach i prawie 60 lat pracy zawodowej. Dziś wspominamy 90. rocznicę urodzin tego znakomitego aktora.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski kabaret aktor film polski Teatr Narodowy w Warszawie Teatr Polskiego Radia Maciej Zembaty Jacek Janczarski

"Czterdziestolatek" ma już 50 lat. Rafał Dajbor: serial stworzyli Gruza i Toeplitz, duet niesamowity

- Kinematografia na dzień dobry go nie przyjęła, więc poszedł do telewizji, stając się jej mistrzem, i przez telewizję powrócił też do kina. Ale przede wszystkim był wielką postacią telewizji, balowicz, imprezowicz - tak o reżyserze serialu "Czterdziestolatek" Jerzym Gruzie mówił gość Dwójki Rafał Dajbor, autor książki "40-latek. Kulisy kultowego serialu".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dajbor Paweł Siwek Andrzej Kopiczyński Czterdziestolatek Jadwiga Staniszkis Dwójka

Serial "Historia kuchni polskiej". Jak dawniej smakowała Polska?

Jak jadali nasi przodkowie? Jakie potrawy towarzyszyły Polakom podczas przełomowych momentów w historii naszego kraju? Odpowiedzi na te pytania przynosi nowy serial - "Historia kuchni polskiej". Możemy dowiedzieć się o tym, co jedli dawniej nasi rodacy oraz spróbować odtworzyć te potrawy. Prof. Jarosław Dumanowski zdradził w audycji "Droga przez mąkę" w Programie 2 Polskiego Radia kulisy powstania tego dzieła.
Zobacz więcej na temat:  kuchnia polska jedzenie żywność przepisy kulinarne historia Polski Łukasz Modelski Dwójka Jarosław Dumanowski

"Szogun". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu, który stał się globalnym fenomenem

Serial "Szōgun", który w Polsce oglądać można na platformie Disney+, bije rekordy popularności na całym świecie i cieszy się przychylną opinią krytyków. Nie brakuje głosów, że adaptacja książki Jamesa Clavella o tym samym tytule i jednocześnie remake niezwykle popularnego serialu z lat 80. to najlepsza produkcja tego roku. Kim był William Adams, pierwowzór serialowego Johna Blacthorne'a? Jak wyglądała walka o władzę Tokugawy Ieyasu, który był historycznym odpowiednikiem pana Toranagi? O prawdzie i fikcji w serialu "Szogun" rozmawiamy z historyczką Ewą Pałasz-Rutkowską z Katedry Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Japonia

"Szōgun". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu o brutalnej walce o władzę w Japonii?

Serial "Szōgun", który w Polsce oglądać można na platformie Disney + bije rekordy popularności na całym świecie i cieszy się przychylną opinią krytyków. Nie brakuje głosów, że adaptacja książki Jamesa Clavella o tym samym tytule i jednocześnie remake niezwykle popularnego serialu z lat 80. to najlepsza produkcja tego roku. Akcja serii rozgrywa się u progu XVII wieku w Japonii, a osią fabuły jest walka o władzę, którą podejmuje pan Toranaga. Świat ten obserwujemy oczami Johna Blacktohorne’a angielskiego żeglarza, który trafia w sam środek dziejowej zawieruchy. Jak wyglądała prawdziwa walka o władzę i tytuł szoguna u progu XVII wieku w Japonii? Kim był i jaką rolę odegrał William Adams, pierwowzór serialowego Johna Blackthorne’a? Jaką rolę w walkach o dominację nad Japonią odegrali Portugalczycy? Czy samurajowie,  by odkupić hańbę mordowali swoje dzieci? Na te i inne pytania odpowie prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, kulturoznawczyni i orientalistka z Katedry Japonistyk Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprasza Bartłomiej Makowski
Zobacz więcej na temat:  Japonia

"Prawda czasu i prawda ekranu" – nowy podcast Polskiego Radia

Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w "Bravehearcie", nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w "Napoleonie"? Jak dużo jest prawdy historycznej w filmach, których akcja rozgrywa się w przeszłości? Na te pytania spróbuje znaleźć odpowiedź Bartłomiej Makowski w nowym podcaście Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu".
Zobacz więcej na temat:  FILM kino HISTORIA W POLSKIM RADIU Bartłomiej Makowski