Polskie Radio
Section05

średniowiecze

Paryskie katakumby. Podziemny cmentarz zbudowany z kości

Przed wejściem dla turystów widnieje napis: "Stój! To imperium śmierci!". Tego ostrzeżenia brak przed nielegalnymi włazami. Niejeden śmiałek, który z nich korzysta, gubi się w podziemnym labiryncie. Ale nigdy nie jest sam. Towarzystwa dotrzymuje mu sześć milionów szkieletów. Kilka metrów pod paryskimi ulicami spotkamy bowiem więcej paryżan, niż na powierzchni.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Paryż pogrzeby kości HISTORIA historia Europy oświecenie

Wielki książę Witold. Sojusznik i rywal Jagiełły, niedoszły król Litwy

- Dla Polaków Witold to wspaniały rycerz z matejkowskiego Grunwaldu i książę z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". Dla Litwinów to przede wszystkim przeciwstawienie Jagiełły, twórca państwa i wyraziciel dążeń narodu - mówił w Polskim Radiu prof. Henryk Wisner. Witold to postać utkana z mitów założycielskich, które przysłaniają awanturnicze życie tego wytrawnego polityka. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Jagiełło Litwa Krzyżacy

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli na ciele sprzed 1300 lat tatuaż nawiązujący do Chrystusa

Na średniowiecznym cmentarzu przy klasztorze w Ghazali w Sudanie pochowano osobę, która miała na stopie wytatuowany religijny symbol.  To dopiero drugi przypadek, kiedy praktyka tatuowania została potwierdzona w średniowiecznej Nubii. Odkrycia dokonano w Pracowni Bioarchaeologii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sudan archeologia odkrycia i ciekawostki tatuaż Uniwersytet Warszawski NAUKA

Od średniowiecza do współczesności. Historia polskiego sejmu

Przez długie lata za datę powstania Sejmu uznawano rok 1493, gdy odbył się pierwszy dwuizbowy sejm walny. Według ustaleń historyka prof. Wacława Uruszczaka tego typu zjazd miał miejsce już 25 lat wcześniej, czyli w 1468 roku. Tak czy inaczej kształtowanie się instytucji sejmu, która towarzyszy nam do dziś, było długim procesem historycznym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Sejm parlament w Polsce monarchia demokracja konstytucja konstytucja 3 maja II RP PRL transformacja ustrojowa wybory w Polsce wybory parlamentarne

Poznań Katharsis Festival - jakie były początki polskiego państwa?

- Program tegorocznego Poznań Katharsis Festival jest bardzo bogaty i obfituje w wyjątkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie "Pieśń o Rolandzie", epicki seans w nowym przekładzie i wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również pierwszy koncert festiwalu "Śpiew templariuszy", sięgnięcie do jednego z najbardziej ikonicznych tematów średniowiecza - mówili w Dwójce Jan Kiernicki i Jan Billert.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Poznań Chrzest Polski