Polskie Radio
Section05

środowisko

Polskie lasy nie pochłaniają wystarczająco dużo dwutlenku węgla. Z czego to wynika?

Lasy w naszym kraju nie są pochłaniaczami wystarczającej ilości dwutlenku węgla - wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. - Obserwujemy to od wielu lat - mówi dr inż. Bożydar Neroj, naczelnik Wydziału Urządzania Lasu w Lasach Państwowych i nauczyciel akademicki na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Krzysztof Łoniewski Lasy Państwowe las natura przyroda emisja co2

Szakal złocisty w warmińsko-mazurskim. Przyrodnik: na razie obserwujemy pojedyncze osobniki

W Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej doszło do wypadku z udziałem szakala złocistego. - To gatunek łąkowo-stepowy, zwierzę ciepłego klimatu. Przez to, że u nas zimy są obecnie mniej srogie, szakale czują się w Polsce coraz lepiej - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta ekologia przyroda

Słyszysz? Hałas i jego szkodliwy wpływ na zdrowie

Co piąty mieszkaniec Europy jest narażony na szkodliwy dla zdrowia hałas. Składają się na niego dźwięki uciążliwe w danym miejscu i czasie. Jak przekonują eksperci, zwiększanie świadomości na temat hałasu i jego skutków jest kluczowe dla zdrowia, również psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  hałas hałas w biurze głośnik dźwięki Dwójka Jakub Kukla zdrowie zdrowie psychiczne depresja zanieczyszczenie społeczeństwo

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe Weronika Puszkar zmiany klimatyczne klimat natura przyroda lodowiec morza Kamil Leziak Szwajcaria Włochy

Kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowców

Zmiany klimatu przekształcają krajobraz Alp. Okazuje się, że ma to wpływ nie tylko na przyrodę i ekosystem, ale również na granice między państwami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar opowie o szczególnej sytuacji, w jakiej znalazły się Szwajcaria i Włochy. Z kolei Marta Hoppe przedstawi swoją relację z Konferencji Klimatycznej PRECOP 29.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zmiany klimatyczne COP lodowiec przyroda

Polskie Radio 24 Walka ze zmianami klimatu. "Polska potrzebuje strategii"

- Zmiany klimatu będą postępowały. Intensywne opady będą coraz silniejsze. Nie możemy polegać jedynie na dużych zbiornikach retencyjnych albo regulowaniu rzek. Trzeba stosować rozwiązania oparte na naturze. Potrzebujemy w Polsce strategii adaptacyjnej do zmian klimatu - podkreśla w Polskim Radiu 24 Anna Frączyk, prawniczka w Programie Ochrony Konkurencji i Pomocy Publicznej ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio 24 klimat

Kimchi a zmiany klimatyczne. Czy ten przysmak zniknie z koreańskich stołów?

Korea boryka się ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu już niedługo uniemożliwić może uprawianie w tym kraju kapusty pekińskiej, z której robi się tutaj narodowe danie, kimchi. W sobotniej audycji "Szanuj zieleń" zastanowimy się nad kondycją przyrody, również w kontekście odbywającej się w ten weekend akcji "Sprzątania świata".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ekologia przyroda ocieplenie klimatu zmiany klimatyczne ochrona przyrody akcja społeczna

Kampania "Tree Tag" - o tym, że drzewa mają moc

Drzewa ratują ekosystem, są pomocne także w przypadku nawałnic czy wylewania rzek, bo tamują zniszczenia. Wpływają też na temperaturę powietrza w betonowych miastach, a nawet wpływają na zadowolenie ludzi. O tym mówi kampania "Tree Tag", a słuchaczom Czwórki przybliżył ją Krzysztof Smoleński z Fundacji Ekorozwoju Ruch Przyjaciół Drzew. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka drzewa akcja społeczna ochrona przyrody Jędrzej Rosiewicz drzewo

Niż genueński. Rzecznik RCB: przyda się plecak ewakuacyjny

Alerty pogodowe dotyczą obecnie czterech województw, ale sytuacja może być trudna praktycznie w całej Polsce - ostrzegł w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Błaszczyk, rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Jeżeli ktoś mieszka na Pomorzu i czuje się względnie bezpieczny, niekoniecznie może tak być - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda deszcz służby i bezpieczeństwo rcb Alert RCB alert pogodowy alert hydrologiczny Rządowe Centrum Bezpieczeństwa Michał Strzałkowski Piotr Błaszczyk