Polskie Radio
Section05

środowisko

Obcy pośród natury - jak inwazyjne gatunki obce zagrażają środowisku

Inwazyjne gatunki obce to jedne z największych istniejących zagrożeń biologicznych. Przenoszone są na nowe obszary przez człowieka; zmieniają ekosystem i podporządkowują sobie nowe otoczenie. Jakie gatunki zagrażają naszemu środowisku i w jaki sposób się u nas znalazły?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także zwierzęta natura przyroda środowisko naturalne gatunek inwazyjny Rafał Maciaszek Marta Hoppe

Powietrze w Polsce najgorsze w UE. Alarmujące dane o zgonach

Pył zawieszony w powietrzu spowodował w 2022 roku blisko 240 tysięcy przedwczesnych zgonów. Takie szacunki przedstawia Europejska Agencja Środowiska (EEA). Najgorzej było w Niemczech, Polsce, we Włoszech. Jednocześnie starania UE na rzecz poprawy jakości powietrza zmniejszyły liczbę takich śmierci o 45 procent, w porównaniu do 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia choroby powietrze klimat zanieczyszczenie powietrza zdrowie WHO

Zielona godzina, czyli jak ekonomicznie używać energii elektrycznej?

W słoneczne i wietrzne dni w całej Europie wyłącza się część elektrowni wiatrowych i słonecznych z powodu "nadmiernej" produkcji. Wystarczyłoby zaplanować na ten czas pracę pralki, zmywarki, piekarnika, odkurzacza czy ładowanie roweru/samochodu i skorzystać z tego nadmiaru czystej energii, zamiast produkować ją z węgla, tego samego dnia wieczorem.
Zobacz więcej na temat:  ekologia energia elektryczna energia odnawialna klimat Zobacz także

Polskie lasy nie pochłaniają wystarczająco dużo dwutlenku węgla. Z czego to wynika?

Lasy w naszym kraju nie są pochłaniaczami wystarczającej ilości dwutlenku węgla - wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. - Obserwujemy to od wielu lat - mówi dr inż. Bożydar Neroj, naczelnik Wydziału Urządzania Lasu w Lasach Państwowych i nauczyciel akademicki na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Krzysztof Łoniewski Lasy Państwowe las natura przyroda emisja co2

Szakal złocisty w warmińsko-mazurskim. Przyrodnik: na razie obserwujemy pojedyncze osobniki

W Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej doszło do wypadku z udziałem szakala złocistego. - To gatunek łąkowo-stepowy, zwierzę ciepłego klimatu. Przez to, że u nas zimy są obecnie mniej srogie, szakale czują się w Polsce coraz lepiej - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta ekologia przyroda

Słyszysz? Hałas i jego szkodliwy wpływ na zdrowie

Co piąty mieszkaniec Europy jest narażony na szkodliwy dla zdrowia hałas. Składają się na niego dźwięki uciążliwe w danym miejscu i czasie. Jak przekonują eksperci, zwiększanie świadomości na temat hałasu i jego skutków jest kluczowe dla zdrowia, również psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  hałas hałas w biurze głośnik dźwięki Dwójka Jakub Kukla zdrowie zdrowie psychiczne depresja zanieczyszczenie społeczeństwo

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe Weronika Puszkar zmiany klimatyczne klimat natura przyroda lodowiec morza Kamil Leziak Szwajcaria Włochy

Kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowców

Zmiany klimatu przekształcają krajobraz Alp. Okazuje się, że ma to wpływ nie tylko na przyrodę i ekosystem, ale również na granice między państwami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar opowie o szczególnej sytuacji, w jakiej znalazły się Szwajcaria i Włochy. Z kolei Marta Hoppe przedstawi swoją relację z Konferencji Klimatycznej PRECOP 29.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zmiany klimatyczne COP lodowiec przyroda