Polskie Radio
Section05

środowisko

Największa góra lodowa na świecie blisko lądu. "Zagrożenie"

A23a, góra lodowa większa od aglomeracji Londynu, osiadła na szelfie kontynentalnym. Znajduje się w odległości ok. 80 km od lądu Georgii Południowej, brytyjskiej wyspy położonej na północ od Antarktydy. Ekolodzy i rybacy biją na alarm, dostrzegając w niej zagrożenie dla zwierząt i statków. Z kolei badacze podkreślają, że jest to szansa dla lokalnego ekosystemu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA Wielka Brytania Antarktyda lodowiec oceany

Potężny prąd oceaniczny zwalnia. Naukowcy biją na alarm

Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC), transportujący w ciągu sekundy około 173 mln m3 wody - stanowiący nieprzerwanym pierścień, który otacza całą Arktykę - może "spowolnić do 2025 roku o 20 procent". Wynika to ze zmian klimatycznych. Osłabienie ACC może mieć poważne konsekwencje - ostrzegają naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA klimat ocieplenie klimatu zmiany klimatyczne oceany Antarktyda zanieczyszczenie

Liczba zarejestrowanych elektryków wzrosła. Polacy stawiają na elektromobliność?

W styczniu br. liczba zarejestrowanych samochodów w pełni elektrycznych (BEV) wzrosła o ponad 1,8 tys., czyli o 11 proc. rdr - wynika z Licznika Elektromobilności. Wraz z hybrydami ładowanymi z sieci liczba zarejestrowanych pojazdów z napędem elektrycznym wzrosła o 33 proc.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców motoryzacja elektromobilność samochody elektryczne autobusy elektryczne

Jak zmiany klimatyczne wpływają na migracje ptaków?

Zmiany klimatyczne wpływają na świat zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Przykładem mogą być dzikie gęsi, które zwykle mogliśmy obserwować na niebie w okresie przedwiośnia, tymczasem teraz możemy zobaczyć je w miesiącach zimowych. Czy do takiego widoku powinniśmy się przyzwyczaić?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska ptaki klimat Piotr Tryjanowski ornitologia ornitolog ekologia zmiany klimatyczne Zobacz także infografika

Plastik - wróg czy sprzymierzeniec?

Dwie strony plastiku - materiału, który zmienił świat. Dlaczego plastik nie zawsze jest zły i jak jego odpowiedzialne wykorzystanie oraz właściwy recykling mogą chronić środowisko przed negatywnymi skutkami? Jak segregować odpady, jakie innowacje wspierają zrównoważony rozwój oraz w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do minimalizacji odpadów? 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 plastik klimat ekologia ochrona środowiska

Cienie działalności kopalni węgla brunatnego "Turów". Z mapy znika dawne uzdrowisko

Czy da się zaszyć ranę, którą ziemi wyrządziła kopalnia? W 1971 roku w Opolnie Zdroju, dawnej miejscowości uzdrowiskowej, graniczącej z odkrywką Kopalni Węgla Brunatnego Turów, odbył się pierwszy w historii sztuki polskiej, ekologiczny plener artystyczny. Pięćdziesiąt lat później Biuro Usług Postartystycznych dostało propozycję rekonstrukcji wydarzenia. Problemem może okazać się jednak to, że miejscowość powoli znika z map.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz Turów Dwójka Jakub Depczyński Zobacz także