Polskie Radio
Section05

środowisko

Mamy czystsze powietrze, ale do ideału wciąż daleko. "Należy nadal o to walczyć"

Aż 25 tysięcy zgonów mniej zawdzięczamy czystszemu powietrzu – to podstawowy wniosek z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC). Eksperci analizowali, jak poprawa jakości powietrza przełożyła się na nasze zdrowie. Zmiana na lepsze może cieszyć, jednak autorzy badania studzą emocje. – Jesteśmy, można powiedzieć, na początku połowy dystansu – komentuje Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz smog powietrze ekologia zanieczyszczenie powietrza zdrowie jakość powietrza

Polskie Radio 24 Zrównoważony rozwój. ESG, czyli sposób na osiąganie celów

Strategia ESG wyznacza kierunki rozwoju biznesu. Porządkuje priorytety i procesy w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju: środowiska, społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego. Jak ESG wpłynie na politykę środowiskową przedsiębiorstw? Jak będzie wyglądało raportowanie? W Polskim Radiu 24 opowiedział o tym Michał Purol, dyrektor ds. zrównoważnego rozwoju w Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  przyroda klimat ochrona środowiska Polskie Radio 24 Katarzyna Dydo firma społeczeństwo przedsiębiorstwo

Media społecznościowe a środowisko. Czy korzystanie z internetu ma wpływ na przyrodę?

Do tego, że za korzystanie z mediów społecznościowych płacimy, oglądając reklamy, już się przyzwyczailiśmy. Dodatkowym kosztem jest jednak energia elektryczna i emisja dwutlenku węgla, jakie wiążą się z zapisywaniem treści na serwerach. Każde nasze zapytanie w wyszukiwarce, każde zdjęcie przesłane w komunikatorze wyzwala gigantyczny ruch na całym świecie i mocno wpływa na środowisko.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Majchrzak Robert Grzędowski Trójka internet ekologia przyroda technologie media społecznościowe

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły miód ekologia Greenpeace kryzys klimatyczny owady

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski transport miejski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie

Parki narodowe w Polsce. Dlaczego warto je chronić?

Jaka jest kondycja parków narodowych w Polsce? Co można zrobić, aby terenów zielonych w kraju przybywało? Jak ma się do tego kontekst wycinki lasów pod zdobywanie surowca – drewna. O lasach i parkach z myślą nie tylko o ochronie gatunków, którym zagraża wyginięcie, ale także o przestrzeniach, gdzie możemy złapać oddech od zabieganej codzienności, mówił w Trójce Michał Słodowy.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski parki narodowe natura przyroda krajobraz Trójka Michał Słodowy