Polskie Radio
Section05

stalinizm

Kolejny sowiecki pomnik zlikwidowany. Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Malborku

W Malborku po wielu latach starań został usunięty pomnik Armii Czerwonej. Pochodzący z tego miasta wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda napisał w mediach społecznościowych, że to "dekomunizacja w praktyce". Podziękował jednocześnie prezesowi IPN, który zaangażował się w sprawę likwidacji symbolu komunistycznego totalitaryzmu.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN dekomunizacja pomniki Armia Czerwona

Media w USA: wojna na Ukrainie przypomina jak aktualny jest Pomnik Zbrodni Katyńskiej w Jersey City

Dziennik "Jersey City Times" pisze, że Pomnik Zbrodni Katyńskiej jest dziś podwójnie aktualny. Symbolizuje bowiem historię, która w dużej mierze powtarza się w trakcie obecnej wojny na Ukrainie. Autorka tekstu nawiązał tym samym do prób zasłonięcia monumentu w Jersey City i odgrodzenia go od placu na którym stoi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Katyń zbrodnia katyńska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Czy III Rzeczpospolita rozliczyła się ze zbrodniami stalinowskimi?

Lata 1944-1956 to jeden z najmroczniejszych okresów w najnowszej historii Polski. Szalejący aparat komunistycznych represji bez skrupułów skazywał na śmierć bądź na kary długoletniego więzienia ludzi, którzy, z punktu widzenia władzy, byli niewygodni czy wręcz groźni. Krew na rękach mają szczególnie orzekający wówczas sędziowie i prowadzący te sprawy prokuratorzy...
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Klub Trójki piotr gontarczyk Trójka

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki PRL komunizm II wojna światowa Warszawa muzeum

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać dziś w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Dziś mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo Witold Pilecki PRL komunizm II wojna światowa mazowieckie regiony Warszawa muzeum

NASZ WYWIAD PKiN - burzyć czy zachować? Varsavianista: nie wylewajmy dziecka z kąpielą

- Pałac Kultury i Nauki ma w sobie zapis wielu wydarzeń i stalinizm jest tylko jednym z epizodów, a dla młodszych pokoleń to epizod nawet mało znaczący. Spojrzenie warszawiaków na pałac już się zmieniło - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Sujecki, varsavianista z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa mazowieckie Pałac Kultury i Nauki architektura komunizm dekomunizacja Polskie Radio 24 POLSKA

75 lat temu zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość

3 lutego 1947 roku, zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Przed sądem w Warszawie stanęło dziesięcioro działaczy, w tym członkowie I Zarządu Krajowego WiN. Wśród nich był pułkownik Jan Rzepecki, założyciel i pierwszy prezes organizacji. Oskarżonym zarzucono między innymi organizowanie dywersji, przeprowadzanie aktów terroru oraz morderstwa, rabunki i szpiegostwo.
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość historia Polski komunizm

Prof. Magdalena Gawin. Zniszczona pamięć małych miast

- Małe miasta mają koszmarne doświadczenie, które zniszczyło ich pamięć, one przeszły przez akcję "Inteligencja" w 1939 roku, podczas której wymordowani zostali radni, bibliotekarze, księgarze - mówiła w Dwójce nowa dyrektorka Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Dwójka Paweł Siwek historia Polski totalitaryzm pamięć nazizm

Upamiętnienie ofiar sowieckiego terroru w Rosji. Akcja "przywracanie imion" z udziałem ambasadora RP

Rosjanie będą dziś wspominać ofiary sowieckiego terroru. Akcję pod hasłem "przywracanie imion" zorganizowało Stowarzyszenie "Memoriał". W związku z pandemią przedsięwzięcie będzie odbywało się przy wykorzystaniu internetu. Hołd Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni odda dziś również ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa HISTORIA represje Józef Stalin NKWD KGB ZSRR Armia Krajowa Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne zbrodnie sowieckie

"W zawieszeniu". Odważny film w trudnych czasach

19 października 1987 roku, pomimo długotrwałego oporu peerelowskich cenzorów, udało się doprowadzić do premiery debiutu fabularnego Waldemara Krzystka pod tytułem "W zawieszeniu". Opowieść o akowcu ukrywającym się w czasach stalinowskich przez 5 lat w piwnicy swojej narzeczonej była pomyślana jako metafora współczesnych twórcom wydarzeń związanych z konspiracją w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Waldemar Krzystek Jerzy Radziwiłowicz Krystyna Janda stan wojenny